Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

Полуницю — красиву і корисну ягоду люблять всі. Вона смачна не тільки у свіжому вигляді. З неї можна зварити смачне варення, яке взимку за чашкою гарячого чаю нагадає спекотне літо. Але від багатьох садівників можна почути, що вони відмовилися від її вирощування. Це справа клопітна, навіщо ж мучитися, якщо її можна купити на ринку. Але якщо в сім’ї є маленькі діти, чому б їх не порадувати вирощеними на своїх грядках ароматними ягодами. А яке задоволення доставляємо діткам самим зірвати велику і соковиту ягоду. Заради такого щастя коштує трохи помучитися.

kak pravilno posadit klubniku osenyu v otkrytyjj grunt14 Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

Середина серпня – те саме час, коли пора зайнятися оновленням полуничних грядок. Найчастіше садову суницю розмножують вусами. Але іноді доводиться вдаватися до розмножують шляхом ділення куща, бо не всі сорти можуть розмножуватися вусами. При цьому використовуючи цю технологію, рослина зберігає свої сортові особливості, швидко вкорінюється і вже на наступний рік може дати повноцінний урожай.

Однак найбільш популярний спосіб розмноження — посадка вусів від кращих кущів. А щоб, дійсно, вирощування полуниці не було настільки важкою працею, скористайтеся порадами, про які я розповім в цій статті. Особливо зверніть увагу на вирощування садової суниці під чорним покривним матеріалом.

Посадка полуниці після збору врожаю восени

Сучасні сорти садової суниці вимагають її оновлення кожні 3-4 роки. Інакше ягоди починають дрібніти і врожай знижується. Раніше були сорти, які не вимагали настільки частого оновлення. Зараз же все поставлено на комерційну основу. І зовсім не обов’язково бігти в магазин за новою розсадою. Розмножити і оновити посадки цілком можна від вусів зі своїх кущиків.

Добре відрослі розетки обрізаємо від уба. Обережно, щоб не пошкодити корінці, викопуємо із землі. На час до висадки на нове місце розетки (саджанці) поміщають в невеликі стаканчики-контейнери з родючою землею і отворами в дні. Поставте їх у таз, а на дно таза налийте трохи води, щоб корінці отримували вологу.

При відсутності контейнерів розетки полуниці можна на короткий час поставити в ємність з водою, але води наливають стільки, щоб корінці всі були у воді, а сама рослина було над поверхнею води.

kak pravilno posadit klubniku osenyu v otkrytyjj grunt15 Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

Як правильно вибрати місце для посадки суниці

Щоб отримати щедрий урожай смачної ягоди, потрібно правильно вибрати місце для її вирощування. Місце для вибираємо сонячне. Культура любить сонце і тепло. Тільки в цьому випадку ягоди добре визрівають, не гниють, набирають достатню солодкість. А ось вітер і протяги особливу роль не грають, оскільки вона їх не боїться.

Полуниця не буде рости на сухій землі. Їй нема з чого буде наливатися і набирати великий розмір ягід. І в той же час, на сирих ділянках їй теж буде погано. Тут вона частіше буде вражатися хворобами, ягоди від вогкості будуть пліснявіти. На бідних і кислих грунтах суниця теж буде погано рости. Їй необхідно гарне харчування для росту і наливу ягід.

Звідси висновок: вибирайте для вирощування полуниці відкриті сонячні місця з помірною вологістю і родючим грунтом.

kak pravilno posadit klubniku osenyu v otkrytyjj grunt16 Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

Як підготувати грядку під полуницю для посадки в серпні

При вирощуванні садової суниці у відкритому грунті доводиться постійно стикатися з такими труднощами, як гнилі ягоди, шкідники. Також постійно доводиться, особливо в посушливе час, проводити поливи, інакше ягоди не наллються. Останнім часом багато городники, щоб отримати хороший врожай ягід, висаджують культуру під чорний укривний матеріал (спанбонд).

Насамперед при посадці полуниці на нове місце необхідно підготувати грядки. Починають з перекопки грунту. І роблять це особливо ретельно, вибираючи всі бур’яни, перекапывая грунт на штик лопати і прибираючи великі камінці. Це роблять для того, тому що в найближчі 3-4 роки перекопування буде недоступна.

kak pravilno posadit klubniku osenyu v otkrytyjj grunt17 Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

Якщо ви противник такого способу іл у вас не виявилося укривного матеріалу, грядку все одно готуєте подібним способом.

Перед перекопуванням грядку посипають деревною золою

kak pravilno posadit klubniku osenyu v otkrytyjj grunt18 Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

і накладають перепрілий гній або перегній.

kak pravilno posadit klubniku osenyu v otkrytyjj grunt19 Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

Якщо золи не виявиться, то для розкислення грунту можна скористатися доломітового борошном. А пізніше, коли з’явиться зола, кущики можна підгодувати зольним настоєм, але вже з спанбонд. Перекопавши грядку, грунт розрівнюють і поливають її водою з лійки.

kak pravilno posadit klubniku osenyu v otkrytyjj grunt20 Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

Грядка готова, тепер можна розстеляти чорний укривний матеріал.

Деякі городники задаються питанням: якою стороною розстеляти спанбонд? Адже одна боку у нього гладка, інша — шорстка. Виробники нетканого матеріалу стверджують, що його можна розстеляти будь-якою стороною до землі, так як він володіє однорідною структурою і однаково працює незалежно від сторони укладання.

Після того, як спанбонд розклали на грядці, його необхідно закріпити по всьому периметру до землі за допомогою шпильок. Їх можна зробити зі старої дроту. Незакріплений матеріал сильний вітер може легко зірвати з грядки.

kak pravilno posadit klubniku osenyu v otkrytyjj grunt21 Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

Як посадити полуницю під чорний укривний матеріал

В якості саджанців використовують розетки, які укорінюють в стаканчиках від вусів зі своїх грядок. Від маточних рослин вуса відокремлюють на початку – середині серпня і до висадки у відкритий грунт вони стоять в тазі з водою, щоб земля в стаканчиках не пересихала.

Контейнери з саджанцями розставляємо з спанбонд в шаховому порядку, таким чином орієнтуємося, скільки буде надалі кущиків полуниці. Відстань між кущами має бути в межах 30 м. Так, наприклад, на грядці довжиною 5,5 м, шириною 80 см розміщується 34 куща.

Для висадки саджанців приготуйте ножиці і посадковий конус. У тому місці, де плануєте садити кущик, з допомогою ножиць зробіть хрестоподібний надріз на спанбонде. Великий розріз робити не потрібно. Він має бути такої величини, щоб у розріз помістився саджанець з контейнера, і щоб в отвір увійшов конус.

kak pravilno posadit klubniku osenyu v otkrytyjj grunt22 Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

Встромляємо в отвір конус. А оскільки земля пухка й волога, конус легко входить в землю. Грунт з конуса складаємо поруч в таз, не прибираємо, він ще стане в нагоді.

kak pravilno posadit klubniku osenyu v otkrytyjj grunt23 Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

У вириту лунку додаємо трохи перегною, і щоб коріння полуниці не стикалися з перегноєм, підсипаємо трохи землі, тієї, що дістали з конуса і поклали в таз. Наповнивши лунку наполовину, виймаємо з контейнера – стаканчика розсаду і поміщаємо її у підготовлену лунку.

kak pravilno posadit klubniku osenyu v otkrytyjj grunt24 Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

Пам’ятайте, полуниця не любить глибокої посадки, не можна закопувати розетку в землю, тому на дно лунки і з боків підсипаємо грунт.

Краї спанбонду близько саджанця присипають землею, щоб вони не задиралися і крізь них не росли бур’яни. Крім того, після поливу або дощів земля в лунці просідає, заповнюючи залишилися порожнечі.

kak pravilno posadit klubniku osenyu v otkrytyjj grunt25 Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

Оскільки земля при підготовці грядки була полита, і саджанці були у воді, додатково поливати водою лунки не потрібно. Коли всі будуть висаджені кущики, грядку поверх укривного матеріалу ще раз поливають з лійки.

Розмноження полуниці вусами влітку після збору врожаю

Оскільки грядку з садової суницею потрібно оновлювати кожні 3-4 роки, то раціональніше буде зробити 4 грядки. І ось чому.

Якщо дати кущах, посадженим навесні, плодоносити в перше літо, то вони погано розвинуться. І в наступні роки вони не зможуть дати хороший врожай. Тому в перший рік на такий полуниці потрібно обрізати всі квіти і вуса. Так що вигідніше садити садову суницю восени. Тоді можна буде ласувати ягодами вже на наступний рік.

На другий рік під час збору врожаю потрібно відзначити кілочками кущики, які найбільш плодовиті і з самими смачними ягодами. Виявляється, навіть у одного сорту на різних грядках, ягоди на смак різні, так як вирощуються з насіння, а батьківські властивості у всіх діток трохи відрізняються. Вуса на другий рік теж усе обрізають. Не можна брати вуса від плодоносних кущів, вони не такі сильні. Коли рослина розривається між урожаєм і вусами, ні те, ні інше не вдається повною мірою.

kak pravilno posadit klubniku osenyu v otkrytyjj grunt26 Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

Вуса на другий рік начебто і сильні, але ми збираємо ягоди, тому даємо можливість кущиків плодоносити. Значить у цих кущиків всі вуса обрізаємо. Кущів з кілочками не повинно бути багато, так як один кущ в змозі дати багато вусів за умови, що на ньому не буде багато ягід. Тому на третій рік збираємо ягоди з тих кущів, які не відзначені кілочками, і з них зрізаємо вуса. А кущах з кілочками не даємо плодоносити, вони залишаються на розведення.

Рыхлим грунт навколо куща і раскидываем вуса у всі сторони. На одному усе залишаємо не більше двох розеток, які розташовані ближче до куща. Тільки з них виростають сильні кущики. Інші розетки у вуса обрізаємо. Навколо усов підсипаємо живильну землю, щоб коріння на розетці швидше наростали. Відрослі розетки обрізаємо від уба, і поміщаємо їх контейнери з землею.

Посадка полуниці під чорний укривний матеріал — плюси і мінуси

Посадка на чорне укрывное полотно трохи важче, ніж садіння у відкритий грунт. Але зате скільки переваг з’являється відразу, коли далі буде рости полуниця на грядці.

  • Немає бур’янів, а вони зазвичай ростуть протягом усього сезону і заважають росту рослини. І навіть якщо грядки замульчированы скошеною травою або соломою, бур’яни все одно пробиваються крізь них. А через чорний спанбонд вони ніяк вже не зможуть пробитися.
  • Видалення вусів, які ростуть дуже багато і їх важко відстежувати. А коли грядка замульчирована чорним матеріалом, вуса прирости не можуть і їх легко видалити.
  • Менше потрібно поливати грядки. Волога добре утримується під нетканим матеріалом, і це особливо важливо в посушливий період. Крім того, під час поливу або дощів вода добре проникає крізь шар спанбонду, забезпечуючи рослину вологою.
  • Ще менше шкідників. В основному, це слимаки, які псують найстигліші й великі плоди, але і пошкоджують кущі.
  • На чорний спанбонд добре припікає сонечко і грунт під ним тепла, що для полуниці теж йде на користь.
  • Але найголовніше, ягоди на чорному спанбонде залишаються чистими, не торкаючись землі, тому вони не схильні до хвороб і не гниють.

kak pravilno posadit klubniku osenyu v otkrytyjj grunt27 Як правильно посадити полуницю восени у відкритий грунт

Як бачите, суцільні плюси. Можливо, є і мінуси, але я про них не знаю. Якщо ви знаєте недоліки способу вирощування полуниці під чорним спанбондом, напишіть про це в коментарях. А попереду ще цілий місяць, і за цей час кущики, посаджені в серпні, встигнуть зміцніти і на майбутній рік вони порадують вас хорошим урожаєм смачних ягід.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради