Хлібна підживлення для рослин — рецепти приготування

Саджаючи насіння в землю, кожен городник бажає, щоб з них виріс добрий і щедрий урожай. Але щоб отримати саме такий урожай, ніяк не обійтися без добрив. Останнім часом городники все частіше відмовляються від хімічних добрив, намагаючись застосовувати під натуральні. І застосовують не тільки рідкі органічні добрива. Досить ефективним добривом є хлібна підживлення. Хліб завжди є в кожному будинку і швидше за все після їжі залишаються шматочки, які можна застосувати в справу. І навіть купивши зайву буханець або батон в магазині, ви зможете удобрити практично всі рослини на ділянці.

khlebnaya podkormka dlya rastenijj  recepty prigotovleniya296 Хлібна підживлення для рослин — рецепти приготування

Дуже добре реагують на добриво багато городні та квіткові культури. А ось для картоплі краще не застосовувати, оскільки він потім стає рихлим і несмачним. Також не підійде така підгодівля для цибулі та часнику.

Одним з основних елементів добрива є дріжджі, що мають велику кількість корисних речовин, включаючи стимулятори росту та мікроелементи. Потрапивши в грунт, дріжджі покращують структуру і родючість грунту, підсилюють дію раніше внесеної органіки. Результат внесення хлібної підживлення видно буквально через кілька днів. У рослини оживає коренева система, воно рясніше цвіте. Після такого підживлення плоди стають смачніше, а урожай рясніше.

Хлібна підживлення, як добриво для рослин – плюси і мінуси

khlebnaya podkormka dlya rastenijj  recepty prigotovleniya297 Хлібна підживлення для рослин — рецепти приготування

Підживлення з хліба – дуже потрібне і корисне добриво, особливо в період плодоношення. Як вже було сказано, головний корисний компонент – дріжджі. Це одноклітинні гриби з сімейства сахароміцетів, які містять у складі величезна кількість макро – і мікроелементів, тому їх застосовують не тільки в кулінарії і косметології, їх широко використовують в городництві. Вони володіють цілим набором корисних властивостей:

 • Підвищують імунітет рослин до несприятливих погодних умов;
 • Збільшують опірність до різних інфекцій;
 • Прискорюють утворення кореневої системи і зміцнюють її;
 • Збільшують вегетативну масу рослини;
 • Є стимуляторами росту;
 • Поліпшується смак овочів, підвищується врожайність.

Дія дріжджів в ґрунті полягає в утворенні і розмноженні грунтових бактерій. Бактерії в процесі своєї життєдіяльності переробляють органічні речовини, внаслідок чого утворюються азот і калій, важливі елементи для зростання будь-якої рослини.

Однак є недолік при застосуванні хлібного настою в якості добрива. Дріжджі зменшують вміст кальцію в ґрунті. Тому паралельно з цією підгодівлею необхідно додавати добрива, що містять кальцій, наприклад, яєчна шкаралупа або деревна зола. Крім того, добриво підкислює грунт, тому раціональніше використовувати його на лужному або нейтральному ґрунті. А додавання в настій гною або курячого посліду нейтралізує дію дріжджів, тому при приготуванні розчину додавати їх не слід.

Хлібний настій допомагає боротися з бур’янами. Удобривши грядку ранньої навесні, насіння, швидко сходять. При формуванні грядок зійшов бур’яни видаляють і найближчим часом вони знову довго не з’являться. Подібним чином можна боротися з бур’янами та восени.

 Пам’ятаєте! Купуючи хліб для підживлення рослин, дивіться, щоб у його складі були дріжджі. Хліб з барвниками, бездріжджовий для підгодівлі не підійде.

Рецепт приготування хлібної підживлення

Для приготування настою підійде краще чорний або сірий хліб, а також залишилися сухі скоринки від нього. Підсушені у духовці або підсмажені сухарі для приготування настою не підійдуть.

khlebnaya podkormka dlya rastenijj  recepty prigotovleniya298 Хлібна підживлення для рослин — рецепти приготування

Нарізану скибками 1 буханець заливаємо 5 л теплої води, щоб процес бродіння проходив швидше.

khlebnaya podkormka dlya rastenijj  recepty prigotovleniya299 Хлібна підживлення для рослин — рецепти приготування

Шматки хліба спливають на поверхню води, щоб вони не запліснявіли нагорі в процесі бродіння, ємність закривають щільно кришкою так, щоб шматки повністю занурилися у воду і не випадали із відра. Для цього кришку зверху придавлюють невеликим вантажем.

khlebnaya podkormka dlya rastenijj  recepty prigotovleniya300 Хлібна підживлення для рослин — рецепти приготування

Залишаємо для бродіння на 5-7 днів. Через тиждень настій буде готовий. Додаємо воду до об’єму 10 л.

khlebnaya podkormka dlya rastenijj  recepty prigotovleniya301 Хлібна підживлення для рослин — рецепти приготування

Перед застосуванням настою шматки подрібнюють, а сам настій проціджують. Хлібний макуху можна розкласти під плодовими чагарниками, а сам настій використовують для кореневих і позакореневих (по листу) підживлень.

Для відомості. З метою отримання більш якісної підживлення, в суміш додають бур’янисту траву, наприклад, кропиву або кульбаба.

Хлібний настій для огірків з йодом

Напевно, немає ні одного господаря, який би не вирощував огірки на своїй ділянці. Саме тому тема підживлення важлива і завжди актуальна. Підгодовуючи огірки гноєм, дуже часто у рослин починає боліти коренева система. В результаті на листках з’являються різні вкраплення, а листові пластинки по краю починають жовтіти. А внесення мінеральних добрив, особливо в період плодоношення, призводить до накопичення нітратів в плодах.

Тому краще всього скористатися натуральними органічними добривами, навіть їх надлишок не може нашкодити ні рослини, ні людині. І один з найбезпечніших способів є використання хлібного настою, вірніше дріжджів, які в ньому знаходяться.

khlebnaya podkormka dlya rastenijj  recepty prigotovleniya302 Хлібна підживлення для рослин — рецепти приготування

Настій готується за одним принципом, не важливо для чого ви його хочете застосувати.

 • 1 буханець або батон чорного хліба розрізається на скибочки або невеликі шматочки і замочуються в 10 л теплої води,
 • Зверху ємність щільно закривається кришкою,
 • Залишають стояти декілька днів,
 • Настій проціджують, і він готовий до застосування.

Підживлення огірків проводяться кожні 2-3 тижні, особливо вони необхідні в період зав’язування плодів і плодоношення. З метою більшої ефективності в настій додають йод. Звичайно, обходяться і без нього. Йод – дуже корисний і потрібний рослинам мікроелемент. Крім того, що він сприятливо впливає на ріст і розвиток рослини, так він ще перешкоджає виникненню різних захворювань на огірках. Також при приготуванні добрива додають золу.

У приготовлений настій наливають половину бульбашки (10 мл) спиртової настоянки йоду. Додавши йод, настій добре перемішують, а потім проводять позакореневе підживлення, зрошуючи листя настоєм з розпилювача. Для кореневої підгодівлі 0,5-1 л розчину поливають під кожну рослину.

khlebnaya podkormka dlya rastenijj  recepty prigotovleniya303 Хлібна підживлення для рослин — рецепти приготування

Завдяки хлібного удобрення огірки

 • стають більш витривалими до різких змін погоди.,
 • менш сприйнятливі до хвороб,
 • у них зміцнюється коренева система і пагони стають більш сильними,
 • прискорюється ріст вегетативної маси і поява зав’язей,
 • значно поліпшується смак та аромат самих плодів.

Підгодівля хлібним настоєм томатів, перців, баклажанів

Спробуйте підгодувати ваші помідори, перці, баклажани, капусту хлібним настоєм. Вже на 2-3 дня ви помітите, як рослини помітно змінилися в кращу сторону. Помічено, що після внесення хлібної закваски, врожайність підвищується на 25%. Закваска корисна, як джерело дріжджів, які при внесенні в ґрунт починають виділяти вуглекислий газ, який вкрай необхідний рослинам для повноцінного розвитку. Після такого підживлення рослини починають бурхливо зростати і добре плодоносити.

Готуючи добриво, ємність заповнюють на 1/3 кірками, заливають до верху теплою водою і ставлять бродити в тепле місце на тиждень. Покращуючи складу, у воду додають бур’яни, скошену траву. Через тиждень настій проціджують. Гущавину, що залишилася кладуть під кущі на городі, або в компостну купу. А 2 л процідженого розчину розводять у відрі води (10 л) і поливають рослини під корінь, з розрахунку 1-1,5 л розчину на одну рослину.

khlebnaya podkormka dlya rastenijj  recepty prigotovleniya304 Хлібна підживлення для рослин — рецепти приготування

Першу підгодівлю проводять перед початком цвітіння шляхом обприскування рослини. Другу, коли почнеться плодоношення, і тут краще додати до розчину 25 крапель йоду. Така процедура підвищує плодоношення й уберігає помідори від фітофтори.

Знайте, що для підживлення моркви використовується тільки настій з білого хліба.

Підгодовуючи рослини пам’ятайте, що ефективність добрива підвищиться, якщо дотримуватись таких правил.

 • Підгодівлю проводять після поливу рослин водою, так всі корисні речовини з настою швидше дійдуть до кореневої системи;
 • Щоб корисні речовини, а саме дріжджі, почали діяти, підгодівлю проводять у теплу погоду, або грунт повинна бути теплою;
 • З метою поліпшення плодоношення в розчин при другій підгодівлі додають просіяне золу або дрібно подрібнену яєчну шкаралупу;
 • Проводити підгодівлю краще вранці або ввечері, через кожні 2 тижні.
 • Відео «Хлібна підживлення овочів»

  Як користуватися хлібної підгодівлею для полуниці

  І на полуницю хлібне добриво діє дуже благотворно. Після внесення добрива листя на кущах і пагони стає більш міцною. Рослини рідше піддається хворобам, насамперед сірої гнилі, а ягоди виростають великими, солодкими, помітно збільшується урожай.

  Робочий розчин готується за тією ж технологією, що і при підгодівлі інших овочів. Замочений хліб залишають для настоювання на тиждень, потім настій проціджують. Готовим розчином поливають рослину під корінь, не забуваючи про те, що грунт має бути вже попередньо плита водою.

  Для відомості. Розводять приготовлений настій 1:10 в тому випадку, якщо ви замочили хліб на третину або половину обсягу ємності. Якщо ж приготували розчин з розрахунку 1 буханець хліба на відро води, розводити в цьому випадку не потрібно, розчин готовий до застосування.

  • Перша підгодівля проводиться з настанням тепла і після весняної обробки кущиків.
  • Подальша обробка проводиться після того, як закінчиться збір врожаю.

  khlebnaya podkormka dlya rastenijj  recepty prigotovleniya305 Хлібна підживлення для рослин — рецепти приготування

  Пам’ятайте, що дріжджі зменшують вміст кальцію в грунті, тому в настій додають золу та яєчну шкаралупу, як джерело кальцію. Або їх розсипають між кущиками, а потім загортають у грунт.

  Кращий засіб для росту розсади – хлібний настій

  На початковому етапі розвитку рослини, коли томати, перці, баклажани, огірки вирощують розсадою, їм буде вкрай корисна підгодівля хлібним настоєм. Розсада швидко відгукнеться на добриво, оскільки дуже швидко зміцниться її коренева система, а значить рослина буде отримувати всі необхідні їй для зростання речовини.

  Пізніше, коли розсада буде пересідати на постійне місце, вона швидше і краще адаптується до нових умов. Крім того, вона легше буде протистояти різним хвороботворним мікроорганізмам.

  Розчин готується як зазвичай. Спочатку хліб настоюється тиждень у воді. Для розсади не потрібна міцна концентрація, тому отриманий розчин розводять у співвідношенні 1:10. І вже таким розчином поливають розсаду 1-2 рази в тиждень. Через кілька днів ви помітите, як у вас розсада зміцніла.

  khlebnaya podkormka dlya rastenijj  recepty prigotovleniya306 Хлібна підживлення для рослин — рецепти приготування

  Як підгодовувати хлібом півонії, троянди і герані

  Кімнатні та садові квіти не менш вимогливі до добрив. Отримуючи в підгодівлі корисні речовини, вони краще і довше цвітуть. Особливо чудово відгукуються на хлібну підгодівлю півонії, троянди, хризантеми, тобто ті квіти, у яких багата вегетативна частина. З кімнатних рослин слід підгодовувати герань, фіалки, глоксинію.

  Розчин готується також, як і в попередніх випадках. Розводити або не розводити настій залежить від того, скільки хліба замочили в 10 л води. Концентрований розчин необхідно розводить з розрахунку 1:10.

  Внесення добрива проводячи навесні в період нарощування вегетативної маси, і влітку, коли квіти починають цвісти. Паралельно з хлібної підгодівлею в грунт вносять кальцієві добрива, або мінеральні з підвищеним вмістом кальцію. Як альтернатива добре підійде внесення деревної золи або подрібненої шкаралупи з яєць з послідуючою їх заробкою в грунт.

  Відгуки про застосування хлібного добрива

  Для більшої достовірності про користь і результати хлібної підживлення, я «погуляла» по просторах інтернету і знайшла ось такі відгуки. Думаю, що вам буде цікаво також почитати.

  Валентина. Підгодівлю робити можна — замочувати хліб з травою (1/3 відра сухарів на відро води), накрити і прибрати в тінь, щоб постояв кілька днів і заграв. І нехай стоїть хоч цілий тиждень до вихідних. Можна додати Байкал ЕМ. Гущу відокремити і в компост, рідину процідити і додати в поливну воду 2 літра на відро. Цим складом поливають баклажани, перець, капусту, огірки, троянди. Шикарніше всього на таку підгодівлю реагують півонії — вони потім цвітуть набагато сильніше і краще, ніж зазвичай.

  Світлана, Красноярський край. Чесно кажучи, я не думаю, що хліб, що випікається за нинішньої рецептурою, здатний конкурувати з тим, що використовувала Ваша мама. Одні термофільні дріжджі чого варті… А всякі там розпушувачі, пом’якшувачі, поліпшувачі смаку… Я черствий хліб тваринам віддаю — курям, кішкам, собаці. Але питання цікаве, чесно кажучи, дуже хочеться дізнатися, як інші дачники черствих хліб використовують.

  Людмила Степанова. Я хлібом користуюся дуже давно. 3,4 булки хліба замочую в 15 літровому відрі дня на 2, потім віджимають, проціджую, розбавляю 1 л на 8-10 л води і поливають розсаду томатів, через 3-4 дні, якщо розсада була не дуже, ви її не впізнаєте, а через тиждень, іншу вона стає просто шикарною.

  kanevtv. Хочу попередити про можливе запах, який з’явиться при замочку хліба. Коли кришку відкриєш і завадить, духан з’являється конкретний. Ми цю кашу, закопували і під яблуні, в канавку, вириту по колу. Яблука були більші і більше.

  Людмила Н., р. Москва. Підживлення огірків дріжджами під час плодоношення була проведена вперше, але результат вразив: плоди виросли великі, не пустотілі, паростки менше хворіли і добре перенесли спеку і рясні дощі. Заощадила на добривах – результатом задоволена.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради