Вершинна гниль на помідорах – причина появи і як з нею боротися

З цією проблемою стикається майже кожен городник, деякі їх них стикаються вперше, не розуміючи, що відбувається з томатами. Зразок рослини виглядають зовні здоровими, зав’язалися плоди за формою і розміром виглядають нормально. Але раптом помічають, що на верхівці плоду з’являється подсохшее пляма, що поступово збільшується в розмірі. Це і є вершинна гниль плода. Хтось називає цю хворобу – верхівкова, верхова, чорна гниль. Але як би ця хвороба не називалася, її прояви виражаються в появі на верхівці плоду гнилі, яка псує товарний вигляд томату і робить його непридатним для вживання в їжу і консервування.

vershinnaya gnil na pomidorakh – prichina poyavleniya i kak s nejj borotsya Вершинна гниль на помідорах – причина появи і як з нею боротися

На відміну від фітофтори на помідорах, це захворювання не грибкової етіології. Швидше за все, це результат неправильного догляду за рослиною. Хвороба зачіпає тільки плоди, на здоров’я самих кущів і кореневої системи не діє. Подібне зустрічається не тільки на томатах. Хворобу можна помітити на перцях, баклажанах і навіть на кабачках і огірках.

Вершинна гниль зустрічається не кожен рік. Але якщо вона з’явилася, то буває у вигляді епідемії, тобто уражається вся грядка. При цьому втрачається до третини всього врожаю. Проте при появі уражених плодів, рослина видаляти не варто. Після лікування і зупинки хвороби, на рослині з’являються нові пасинки, які зацвітають і утворюють зав’язі. Наступні плоди можуть бути здоровими і їх можна вживати в їжу.

Причина появи верхівкової гнилі на помідорах

Основні причини появи гнилі на верхівках плодів –

 • недолік вологи,
 • дефіцит кальцію.

При інтенсивному наливанні плодів кальцій бере участь у побудові клітин, які дозволяють збільшуватися плоду в розмірі. При цьому коренева система засмоктує кальцій і спочатку несе його судинами стебла у верхівкову частину, тобто в точку росту для продовження розвитку стебла вгору. Потім листовий апарат, кальцій необхідний і листю. І лише в останню чергу кальцій поступає в плоди.

Плоди під час інтенсивного наливу вимагають підвищеної кількості кальцію, а отримують його в останню чергу, по залишковому принципу. А коли кальцію мало, клітини не встигають вибудовуватися, і в районі квіткового рубця, де відвалився квіточку, починається перший прояв хвороби.

Чому це відбувається? Причин кілька.

 • Неправильний або нерегулярний полив. Кальцій разом з водою розноситься по всій рослині. У спекотну погоду з листків і стебел йде сильне випаровування. І якщо в цей час рослина відчуває нестачу вологи, і не може його компенсувати шляхом всмоктування з грунту, то починає витягати його з плодів, намагаючись вижити в посушливий період. Часто таке буває, коли дача знаходиться далеко, і не виходить поливати рослини регулярно.
 • Кальцій не засвоюється корінням тому, що, навпаки, надлишок вологи в грунті. Таке відбувається, коли часто поливають, а рослини до того ж замульчированы товстим шаром трави, що перешкоджає випаровуванню зайвої вологи. Грунт окислюється і перешкоджає засвоєнню кальцію.
 • Кальцій – калієвий дисбаланс. Кальцій є антагоністом калію. При частих підгодівлі золою, а це фосфорно-калійне добриво, надлишок калію заважає засвоюватися кальцію. І, навпаки, надлишок кальцію при частих підгодівлі кальцієвою селітрою, не дозволяє засвоюватися калію, тоді плоди будуть погано наливатися. Тому важлива золота середина.

vershinnaya gnil na pomidorakh – prichina poyavleniya i kak s nejj borotsya1 Вершинна гниль на помідорах – причина появи і як з нею боротися

Як виглядає вершинна гниль на помідорах (фото)

Вершинна гниль проявляється у двох формах:

 • суха, в основному з’являється на зелених плодах;
 • бактеріальна – це мокнучі плями без різкого обмеження меж. Гниль з’являється вже на дозріваючих плодах, і у випадку, коли плоди лежать на землі.

Захворіти помідори можуть як в теплицях, так і у відкритому грунті. Перші симптоми з’являються на кінчиках – верхівках плодів у вигляді плоских або вдавлених плям. Уражений плід стає щільним, сухим. Колір плям спочатку світло-зелений, у міру розвитку хвороби змінюється на сіро-коричневий, аж до чорного.

vershinnaya gnil na pomidorakh – prichina poyavleniya i kak s nejj borotsya2 Вершинна гниль на помідорах – причина появи і як з нею боротися

Як тільки з’являється така пляма, плід перестає розвиватися, починається його деформація. Як тільки шкірочка в ураженому місці висохне і трісне, то захворювання проникає всередину самого плоду і повне загнивання плода лише справа часу. Такі плоди легко звалюються з кущів. Уражені помідори забарвлюються швидше за інших. Вони несмачні, ні для вживання в свіжому вигляді і в переробку вони не годяться.

Лікування верхівкової гнилі на томатах кальцієвою селітрою

Лікування гнилі на помідорах, ростуть вони в теплиці і у відкритому грунті, однакове. Насамперед необхідно зібрати з кущів всі хворі плоди і викинути.

Залишилися кущі необхідно пролікувати за допомогою позакореневих і кореневих підживлень з допомогою препаратів, що містять кальцій, тобто необхідно заповнити дефіцит кальцію. Для цього проводять підживлення кальцієвою селітрою.

Позакореневе підживлення

Спочатку необхідно провести підживлення по листу. Великий всмоктуючої здатністю володіє саме листова пластина. Плоди, на жаль, такою здатністю не володіють. У них дуже щільна шкірка і немає спеціальних гирл, через які підживлення проникла б всередину плоду. Для позакореневого підживлення кальцієву селітру розводять з розрахунку 10-15 г на 10 л води і обприскують рослини.

Що робить саме підживлення по листу? При позакореневому підживленні відбувається насичення листя і точки зростання кальцієм. Як наслідок коренева система подавати їм кальцій вже не буде. А плоди отримають мінерал вже не залишковим принципом. Кальцій відразу піде в плоди, минаючи точку росту і листовий апарат.

vershinnaya gnil na pomidorakh – prichina poyavleniya i kak s nejj borotsya3 Вершинна гниль на помідорах – причина появи і як з нею боротися

Кореневе підживлення

Паралельно проводять кореневу підгодівлю кальцієвою селітрою (кальцинитом). Розчин готують з розрахунку 1 г на одну дорослу рослину, на якому наливаються плоди. Якщо немає крапельного поливу, то поливаєте під корінь в лунки. Якщо стоїть спекотна погода, то 1 г селітри розводьте у 5 л води і виливаєте розчин тільки під одну рослину. Знову розводьте 1 г селітри у 5 л води і виливаєте розчин під іншу рослину і т. д. Таким чином підгодовуєте всі рослини в теплиці.

Пам’ятайте, перед підгодівлею всі рослини поливають чистою водою, лише потім проводять підгодівлю.

Підгодовуючи таким чином, розчин кальцієвої селітри відразу засвоїться рослиною і як наслідок припиниться захворювання.

Щоб не виникало проблем і не порушити баланс між кальцієм і калієм, необхідно дотримуватися співвідношення цих елементів в підгодівлі. Тому що плоди наливаються за рахунок калію, а ріст плодів за рахунок кальцію. І співвідношення має бути таким: 0,7 калію: 1,0 – кальцію. Підживлення калію і кальцію треба розділяти за часом. Тобто сьогодні підгодували калієм, то завтра годуємо кальцієм.

Важливо! Надлишок кальцію не менш шкідливий, ніж недолік. При надлишку залізо переходить в недоступну для рослин форму, погіршується засвоєння азоту, калію, бору; відбувається залуження грунту, яке більшість культур не переносить.

Як проводити підгодівлю кальцієвої та калієвої селітри, подивіться відео.

Народні засоби лікування вершинної гнилизни

Якщо зав’язалися плоди, а використовувати хімію не хочеться, то проблему можна спробувати вирішити з допомогою народних засобів. Звичайно, вони будуть ефективні тільки в самому початку при появі перших ознак хвороби.

 • Відвар золи. 300 г просіяного попелу залийте 1 л воли і кип’ятіть на повільному вогні 15 хвилин. Після розчин процідіть і вилийте у відро з 10 л води. Отриманим розчином обприскати кущі томатів. Вже через 10-15 хвилин рослина засвоїть необхідний елемент.
 • Яєчна шкаралупа і деревна зола, їх добре додавати в лунку при висадці розсади, як джерело калію, фосфору і кальцію.
 • Бордоська рідина – нею добре обробляти рослини при бактеріальної гнилі. Як правильно користуватися бордоською сумішшю?
 • Хлористий кальцій – лікарський розчин для внутрішньовенного введення, який продається в будь-якій аптеці. У коробці міститься 10 ампул по ампулі 5 або 10 мл розчину. Для позакореневого підживлення розводять 5 мл хлориду кальцію в 5 мл води, а ампулу з 10 мл в 10 л води відповідно. Отриманим розчином відразу обприскують рослина. Цей спосіб простіше і безпечніше. Таких обробок проводять мінімум три з інтервалом 10-14 днів.
 • vershinnaya gnil na pomidorakh – prichina poyavleniya i kak s nejj borotsya4 Вершинна гниль на помідорах – причина появи і як з нею боротися

  Що робити і як боротися з вершинної гниллю на помідорах?

  Найефективніший спосіб боротьби з вершинної гниллю – це її профілактика. Якщо в попередній рік у вас була вже така проблема, то заздалегідь потурбуйтеся і протягом усього сезону проводите наступні заходи.

  • Уважно стежте за вологістю грунту, не давайте грунті пересихати, але в той же час і заливати її не потрібно, щоб рослина не відчував стрес при різких перепадах вологості: сухо – болото. Проводьте регулярні поливи, не рідше 1 разу на 5-7 днів. При цьому намагайтеся поливати у вечірній час або рано вранці, щоб сонячні промені не викликали опік листя;
  • Після кожного поливу розпушуйте ґрунт під кущами томатів. Якщо помідори ростуть у відкритому грунті розпушування проводять і після дощу. Щоб дізнатися, чи потрібен полив, візьміть грудку землі з глибини 10 см і стисніть у кулак. Якщо грудка не розпадеться, значить вологи в землі достатньо і рослина не потребує поливу.
  • Проводите мульчування грунту. Це дасть можливість запобігти пересихання грунту, коли відсутня можливість регулярного поливу.
  • При висадці розсади томатів у теплицю не загущайте з посадки, необхідно, щоб посадки провітрювалися. З цією метою проводите пасинкування, щоб у теплиці не було заростей, і видалення бур’янів.
  • Вносьте комплексні мінеральні добрива, згідно рекомендацій виробника.
  • При купівлі насіння, звертайте увагу на анотацію до сорту, де зазначається, чи є стійкість в верхівкової гнилі.


  Восени після збору врожаю прибирайте з грядок всі рослинні залишки, проводите глибоку перекопування грунту, щоб залишилися шкідники пізніше вимерзли взимку. З метою профілактики хвороб в теплиці, правильно готує її до зими. І не забудьте посіяти сидерати, щоб поліпшити структуру грунту і надати їй рихлість. Не менш важливо дотримуватися сівозміни та раскислять грунт, це теж може бути причиною появи верхівкової гнилі на помідорах.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради