Вербна неділя — що за свято, традиції і звичаї

Вербна Неділя вважається не менш важливою подією для християн, ніж відродження Сина Божого. Воно є останнім недільним днем перед початком Страсного тижня і Великодня.

Відзначається 12 квітня. Легенда свідчить, що в цей день Господь вперше відвідав Єрусалим.

З початком весни, одними з перших бруньки розпускають свої гілочки верби, символізуючи відродження і пробудження всього живого. Їх використовують в цей день, для ритуалу.

Гілочками б’ють людину, кажучи про те, що верба б’є, прибираючи весь негатив і зло, і налаштовуючи людини на щасливе життя на здоров’я і любові. Це одна з традицій цього свята.

04235dc0ee960322104931aefe655f9c Вербна неділя — що за свято, традиції і звичаї

Проведіть цей ритуал, він дуже цікавий і дієвий. Свєтою водою, в яку вмочують гілки, окроплюють всі кути будинку і худобу. Все ще триває великий піст забороняється їсти м’ясо, перевагу варто віддавати пісних страв.

Вербна неділя — що за свято, історія виникнення свята

Разом зі своїми послідовниками Спаситель наближався до Єрусалиму. Він прибув з Вифанийского селища, де допоміг Лазарю, одному з місцевих жителів, відродитися через чотири дні після смерті.

По дорозі Ісус запримітив осла, який був міцно прив’язаний до дерева. Апостоли обклали його шатами, і їх наставник урочисто в’їхав у місто. У столиці кожен знав про чудесне воскресіння Лазаря, однак візиту Пророка багато здивувалися. Простий люд вшановує Христа, покриваючи стежку пальмовими гілками і власними нарядами.

db5f80bf1dde3c25ba1b9e3dbaad8a8b Вербна неділя — що за свято, традиції і звичаї

Так було прийнято вітати шанованих людей і тих, хто перемагав у війнах. Городяни сподівалися, що Син Божий позбавить їх від гніту підступних язичників. Восславляемый натовпом, він чекав можливості повідомити щасливу звістку.

Наші кліматичні умови не дозволяють повторити подібний ритуал, тому перевагу віддали гілочок верби.

Під час святкування деревне рослина освячується служителями церков. Згідно з повір’ям, вона наділена магічними властивостями і приносить удачу, якщо зберігати його протягом року.

b8ac0cdfa4febaa91fc798cf60bd14ee Вербна неділя — що за свято, традиції і звичаї

Напередодні Великодня влаштовують довгі співи і ходи з гілками верби або лаври (східний еквівалент), що символізують розквіт і добробут.

Що робити у вербну неділю прикмети, традиції і звичаї

Застосування гілочок верби має символічне значення. Здавна вона використовувалася як дієвий лікарський засіб.

Її давали худобі в якості корму, щоб зцілити від небезпечних недуг. Це основний святковий атрибут, що приймається за магічний амулет.

bfb6f54945acf504d505ff649e03a2aa Вербна неділя — що за свято, традиції і звичаї

Урочистості з давніх часів супроводжувалися тривалими гуляннями та розвагами. Одна з колишніх традицій нагадує подія з Нового Завіту: монарх вів за узду осла, на якому сидів патріарх, що нагадує візит Господній в Єрусалим.

Звичай був скасований під час правління Петра Великого. Правитель побажав змінити багато статути.

Вербна Неділя вважається знаменною датою, коли він перемагає свирепствующую несправедливість. Люди намагалися здійснювати добрі вчинки, каялися в гріхах і вибачалися один перед одним, якщо напередодні посварилися або дали волю гнівові.

Патріархи приймали в своїх будинках бідняків, калік і сиріт, дозволяли їм приєднатися до святкової трапези, водили до лазні і щедро обдаровували.

Передбачалося, що перед Великоднем потрібно очиститися від скверни і прославити новий початок.

12d323d0337198b8560ee2f89a499057 Вербна неділя — що за свято, традиції і звичаї

Мають місце і цікаві прикмети:

 • Якщо погода ясна, то влітку рясний урожай.
 • У разі легковажності прогнозується надзвичайне затишшя після свята, причому не завжди успішне.
 • Суха і сонячна погода обіцяло хороший врожай ягід і фруктів.
 • А от сильний вітер, означав, холодне літо.
 • Велика кількість розпустилися нирок і квіток на деревах, говорило про гарний урожай.

Пізніше порядки зазнали змін. У суботу в храмах проводилися богослужіння, люди розговлялися і відмовлялися від важкої роботи. Приготування рибних страв та пирогів стало своєрідним ритуалом. Цікавий факт: у сибірських селах головним урочистим стравою є ікра.

Молодь особливо трепетно ставилася до прийнятих нововведень. Хлопці і дівчата, не перестаючи співати, приходили до молодим парам з гілочками верби.

Вважалося, що якщо кілька разів вдарити подружжя, вимовляючи слова змови, їх спільне життя виявиться незабутньою, а самі гості скоро знайдуть свою любов.

89bfe3e921e8380be29d49d0c5a9c1a0 Вербна неділя — що за свято, традиції і звичаї

Повертаючись додому, святкуючі веселилися, їли млинці і каші, пригощаючи дітей, що прийшли вручити привітання.

Що не можна робити у Вербну Неділю?

Багато звичні явища сприймаються в цей день як порушення православних приписів. Необхідно відмовитися від деяких привілеїв.

 • Не можна займатися важкою роботою, працювати, навіть якщо справи невідкладні. Те ж стосується і домашніх турбот. Якщо вірити легендам, саме в неділю простий смертний духовно знаходиться ближче всього до Спасителя. Щоб не порушити цю зв’язок, не рекомендується відволікатися на повсякденні турботи.
 • Не варто сваритися, брехати і думати про погане. Особливо небажано дозволяти собі подібне в священні дні, коли про нещастя не можна згадувати.
 • Не слід зловживати алкогольними напоями і влаштовувати гучні застілля. Свято не відноситься до звичайних посиденьок. Дата знаменується возз’єднанням людської душі з божественною силою, тому підхід потрібен серйозний і відповідальний.
 • Піст триває, так що розговіння стане непоганою ідеєю тільки для тих, хто не є затятим прихильником релігійних догм.
 • З плотськими втіхами теж краще почекати.
 • Не можна мити і фарбувати волосся.

Замовляння у вербну неділю на гроші і кохання

На думку віруючих, у Вербну Неділю можна проводити особливі обряди, що дозволяють заглянути в майбутнє і покращити нинішнє становище.

Незважаючи на те, що православні канони відносяться до ворожіння і ворожіння неоднозначно, під час свята можна відкинути суворі заборони і спробувати щастя.

eb11738081b7ce408b8be151c0cd9343 Вербна неділя — що за свято, традиції і звичаї

За легендами, робити так можна не тільки в цю дату, але і в дні свого народження, на Свята і в ніч перед Різдвом. Зрозуміло, не обійдеться без верби, що є священним символом і сильним оберегом.

Змова на мирне сімейне життя

Слід зробити генеральне прибирання в будинку і спекти великий пиріг. Потім необхідно поставити його в центрі столу і вимовити слова змови:

«Верба, струнка красуня, вільна, незламна і непокірна. Осчастливь нашу сім’ю, щоб тісно в ній було брехні, печалям, сварок і пліток. Прожени скверну і обман за синій туман, почисти, освяти нас тісно зв’яжи. Нехай панують у сім’ї мир та лад». Потрібно тричі вдарити гілочкою верби кожного присутнього, після чого обов’язково розділити трапезу.

Змова на жіночу красу

Верба ніжна і гнучка, але при цьому неймовірно міцна. Вона є символом привабливості і загадковості. Потрібно прийти до водойми з подругою, яка повинна, ударяючи гілочкою гадаючу, примовляти:

«Верба, сестрице, дозволю напитися. Дай красу дівчини, щоб отримати водицю. Як вода з тебе стікає, так і раба Божа миліше стане. Буде під стати і старому, і молодому, і жебракові, і багатому. Стануть дивитися, не відводячи погляд, про неї мріяти і марити, поріг сторожа».

b7694833b7934d2d5ea5454ba8ee8f4e Вербна неділя — що за свято, традиції і звичаї

Змова на вірність

Багато дівчат бояться зрад і підозрюють улюблених у зраді. Щоб досягти гармонійності і позбутися підозр, варто принести додому гілочки верби, посвячені під час ранкового богослужіння, розташувати позаду ікони і сказати:

«Поки верба за іконою лежати стане, чоловік мене не розлюбить, не забуде. Хай буде так». Не рекомендується торкатися до неї до настання Вербної Неділі в наступному році.

Змова на багатство і добробут у родині

Необхідно взяти гілочку верби і освятити її під час святкової служби в церкві. Потім слід помістити її в воду і почекати, поки рослина пустить коріння. Після цього воно має бути обов’язково висаджено в землю. Бажано покласти поруч кілька монет.

Змова на виконання заповітного бажання

Даний обряд допоможе залучити удачу в новому році. Можна навіть написати про мрію на листку паперу і покласти під подушку перед відходом до сну.

Вранці слід навідатися в храм і освятити гілочку верби. Прямуючи в святилище, потрібно зосередитися на намір, по дорозі додому радо вітати перехожих, подумки бажаючи їм щастя. Позитивні прагнення дозволять досягти бажаного.

1a2d544a3119fa37ee2959e3bfc12588 Вербна неділя — що за свято, традиції і звичаї

Змова на щасливе життя

Треба підготувати запалену церковну свічку і три гілочки верби. Ввечері у Вербну Неділю, залишившись на самоті, необхідно взяти атрибути і прочитати змову:

«Верба росте, до сонця намагається тягнутися, а тепер мені в руки потрапила. Хай і щастя більше стає, і в мене воно залишається, не пропадаючи». Бажано почекати, поки свічка догорить, після чого заховати гілки. Рекомендується повторювати обряд кожен рік.

Змова на здоров’я і зняття порчі

Оскільки Вербну Неділю вважається днем, коли щастя торжествує, а негаразди зникають, вийде провести цікавий ритуал. Всіх, кому бажали добробуту, в цей день били освяченими в церкві гілочками верби, примовляючи:

«Вербу святий Павло тримав, від мене хворість гнав. Як правдиво, що Вербна Неділя шанують, так і чужі недуги мене уникають».

f20354a7e63f562a9fcdff92b3f48876 Вербна неділя — що за свято, традиції і звичаї

У Вербну Неділю багато звичні явища виявляються незвіданими, а таємне стає явним. Святкові традиції змінювалися протягом багатьох століть і піддавалися критиці різних верств суспільства.

Незважаючи на це, ця дата залишається не менш значною, ніж настання Великодня. Ісус відвідав Єрусалим і дав людям надію, відповідно, потрібно вірити в краще, прощати ворогів і бажати добра близьким. Той, хто жадає зустрічі з Господом, зможе возз’єднатися з ним, дотримуючись церковним канонам і не порушуючи правила.

Однак цей факт зовсім не означає, що можна спробувати удачу. Багато віруючі використовують дієві змови, маючи намір залучити везіння та любов. У цьому немає нічого гріховного.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради