Стратифікація насіння — що це? Проведення в домашніх умовах

stratifikaciya semyan  chto ehto provedenie v domashnikh usloviyakh138 Стратифікація насіння — що це? Проведення в домашніх умовах

У багатьох видів рослин зародки занурені в стан глибокого спокою, тобто в стан сну. Вони не можуть вийти з цього стану відразу після посіву в грунт. Насіння необхідна спеціальна обробка з метою поліпшення їх схожості. І такий процес називається стратифікація насіння.

Є такі туговсхожие насіння, для проростання яких необхідна стратифікація. У багатьох від цього слова починається легка паніка, вважаючи, що це досить складно. Насправді все далеко не так. Знаючи, як правильно її проводити, з нею впорається будь городник.

Зміст

 • 1 Стратифікація насіння – що це?
 • 2 Які потребують стратифікації насіння
 • 3 Терміни проведення
 • 4 Способи проведення
  • 4.1 В побутовому холодильнику
  • 4.2 В снігу

Стратифікація насіння – що це?

У природі опале насіння з приходом осені поступово охолоджуються. Потім взимку вони частково промораживаются, при цьому їх оболонка порушується. А далі навесні талі води вимиває з них речовини, які раніше тримали їх у стані спокою. Навесні, з настанням тепла насіння просто безперешкодно проростають.

Спочатку згадаємо, як все відбувається в природі. Найчастіше, в більшості випадків, насіння дозрівають восени. Причому, сприятливими умовами будуть, якщо насіння впадуть на землю. Уявімо, дозріле насіннячко потрапило на землю, в умовах теплої осені вона могла б ще й зійти. Якщо насіннячко проросте, вдарять зимові морози, зародок загине.

Але природа влаштована дуже мудро і влаштувала так, що всередині шкарлупки створила своєрідну систему захисту. Навіть теплою і вологою восени насіння не відразу готові до проростання. Для цього необхідні певні умови.

Щоб краще зрозуміти сенс стратифікації, візьмемо приклад. Наприклад, у горобини ягода з насінням всередині висять на гілках досить довго і не гинуть взимку під час морозів. Навесні, потрапляючи на землю в сприятливих умовах, насіння швидко проростають.

Які потребують стратифікації насіння

Щоб проростити туговсхожие насіння в домашніх умовах, їм необхідно створити штучну зиму. Тобто, під впливом холоду стан спокою припинилося і зародки отримали поштовх до розвитку.

Як дізнатися, які насіння потребують стратифікації, а які ні? По-перше, подібну інформацію можна знайти в різних довідниках. По-друге, на упаковках завжди вказується про необхідність стратифікації.

А якщо ще простіше дивитися, то в ній потребують насіння з твердою насіннєвою оболонкою:

 • хвойних і плодово-ягідних рослин;
 • деяких чагарників;
 • дуже дрібне насіння, наприклад, суниці, петунії;
 • а також квітів, які цвітуть ближче до осені.

stratifikaciya semyan  chto ehto provedenie v domashnikh usloviyakh139 Стратифікація насіння — що це? Проведення в домашніх умовах

Терміни проведення

Терміни стратифікації залежать від виду рослин. Так, квіткових культур достатньо 1 місяця при температурі +3+5 ? с, а іноді і одного тижня.

Хвойним деревам потрібно близько 3 місяців і більше при температурі 0?С. А плодові дерева взагалі рекомендують витримувати до 100 днів при температурі 0+5?С.

Тому, перед тим як помістити посадковий матеріал на стратифікацію, визначитеся з терміном. Визначте приблизний час висадки розсади у відкритий грунт. А потім шляхом зворотного відліку відніміть час, необхідний для стратифікації.

Способи проведення

В домашніх умовах проводять стратифікацію в холодильнику, у погребі, в підвалі, на балконі, на вулиці в снігу. Головною умовою є дотримання температури в межах від 0 ? до +5?С. Без холодної стратифікації насіння, звичайно ж проросте, але відсоток схожості буде набагато нижче.

У побутовому холодильнику

 • Посів на сніг. У ємність спочатку насипають живильний грунт, поверх нього насипають і щільно утрамбовують тонким шаром сніг. На сніг рівномірно розсипають насіння. Ємність поміщають в поліетиленовий пакет і ставлять в холодильник на нижню полицю. Сніг, поступово тая, втягує насіння в землю. А вже після їх проростання або після закінчення терміну стратифікації посіви переносять у світле місце з необхідною температурою. Такий спосіб пробудження підходить для пророщування дуже мелкихсемян, наприклад, петунії, суниці.

stratifikaciya semyan  chto ehto provedenie v domashnikh usloviyakh140 Стратифікація насіння — що це? Проведення в домашніх умовах

 • Посів на грунт. Насіння висівають у невелику ємність з добре зволоженим грунтом. Знову ж ємність поміщають в пакет або закривають плівкою для підтримки певної вологості. І ставлять у холодильник. Після закінчення процесу пакет знімають, а сходи ставлять на світ для подальшого вирощування.
 • Вермикуліт, перліт. Великі насіння, такі, як у глоду, ялівцю, шипшини, змішують з вермікулітом, перлітом. Ємність ставлять в пакет і поміщають в холодильник. До речі, у таких випадках зручно використовувати зіп-пакети зі спеціальною герметичною застібкою.
 • Вологі диски. Дрібні насіння, якщо їх небагато, розсипають на зволожений ватний диск, кладуть в пакетик і убрают в холодильник. Під час стратифікації слідкуйте за тим, щоб ватний диск постійно був вологим. Не забувайте постійно оглядати посіви і провітрювати їх. Проклюнулися раніше терміну насіння відразу виносять на світло, щоб уникнути витягування розсади.

stratifikaciya semyan  chto ehto provedenie v domashnikh usloviyakh141 Стратифікація насіння — що це? Проведення в домашніх умовах

В снігу

Іноді посадивши насіння дерев, кущів відразу в грунт, вони змиваються талими водами. І ви даремно будете чекати появи сходів. Тому не варто довіряти природі, а проведіть штучну зиму самостійно. Приготуйте заздалегідь:

 • Невеликий контейнер (горщик, ящик, пластмасова коробка з-під торта тощо);
 • Грунт – можна скористатися купівельними або взяти з городу, але додавши в нього розпушувач (пісок, вермикуліт), щоб склад був пухким і легким;
 • Насіння;
 • Сніг біля будинку, краще з північної сторони будови, тобто там, де він довше не розтане.

stratifikaciya semyan  chto ehto provedenie v domashnikh usloviyakh142 Стратифікація насіння — що це? Проведення в домашніх умовах

Ємність заповнюють грунтом, зверху висівають насіння. Їх не варто глибоко заглиблювати, тому що зверху тонким шаром насипають ще трохи грунту, або перепріла тирсу.

В снігу роблять невелике заглиблення, куди ставлять горщик з висіяним насінням. Зверху на горщик накладають сніг, щільно його трамбуючи. А потім горщик завалюють снігом, роблячи гірку зі снігу над ним, і навіть утрамбовують, зверху його ногою. Сніговий шар не повинен бути менше 30 див. Добре утрамбований сніг буде довше танути, довше збережеться оптимальна температура.

Прочитавши статтю до кінця, ви тепер переконались в тому, стратифікація насіння досить проста процедура, що не вимагає особливих знань. Зате після її проведення ваші посадки потім будуть радувати вас хорошою схожістю і зростанням.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради