Коли солити капусту на зиму – народні прикмети

На думку пращурів, при приготуванні закусок на зиму, крім рецептури, важливу роль відіграють день тижня, погода і навіть фаза місяця. Про те, коли солити капусту, вони мали власне уявлення, важливий процес заготівлі поживного овоча обростав прикметами з давніх часів.

91312564652db6d2d62c307def14f232 Коли солити капусту на зиму   народні прикмети

Коли солити капусту за народними прикметами

Жінки здавна ретельно підходили до процесу заготівлі квашенки на тривале зберігання. Основні народні прикмети, коли солити капусту на зиму, пов’язані з Місяцем. Це пояснюється тим, що овоч своєю формою нагадує нічне світило. Причому найбільш правильним вважається приготування квашеної капусти в повний місяць.

Існує і інше народне повір’я про те, що найкращим періодом для засолювання є молодик. Готувати улюблену закуску потрібно чоловічі дні тижня: понеділок, вівторок і четвер.

Але навіть у вікової мудрості можна зустріти протиріччя. Так, інші народні прикмети по засолюванні капусти стверджують зворотне. Оскільки це овоч жіночого роду, слід і квасити його в дні тижня, що мають відповідну назву – середу, п’ятницю, суботу.

Нейтральним вважається неділя. Щоб не порушити ні однієї з рекомендацій предків, краще квасити капусту в останній день тижня.

Оптимальна місячна фаза для засолювання

Повня не завжди називають найбільш сприятливим часом, коли потрібно готувати соління. Деякі народні прикмети стверджують, що заквашена в період повного місяця капуста вийде недостатньо смачною. Оптимальною фазою вважається зростаюча місяць. У цей період, згідно з народним повір’ям, слід не тільки квасити капусту, але і займатися заготівлею інших овочів на зиму.

Якщо з приводу повної або зростаючої місяця виникають дебати, то всі господині в один голос стверджують, що солити капусту ні в якому разі не можна в період спадання нічного світила. Блюдо, приготоване в цей час, не обов’язково вдасться, буде зберігатися недовгий термін і придбає неприємний, кислий смак.

ec919b8b48aa88bee7e2c5d0e9081bc5 Коли солити капусту на зиму   народні прикмети

Оптимальний період в календарі

Найбільш правильним часом для того, щоб солити капусту, вважається пізня осінь. Коли на землю опускаються перші заморозки – це найкращий період для збору капустяного врожаю. Овоч стійко переносить низькі температури, під їх впливом всередині білокачанної королеви грядки відбуваються процеси, завдяки яким вилки залишаються свіжими і придатними в їжу довгий час.

Зібраний восени урожай відрізняється не тільки тривалими термінами зберігання. В якості сировини для засолювання капуста буде більш хрусткою, а її смак – ніжний. Звичайно, багато характеристики залежать від сорту врожаю. Найбільш підходящими вважаються пізні овочі.

Квасити капусту в листопаді можуть жителі південних районів, куди морози добираються пізніше.

У будь-якому випадку заготовляти закуску на зиму потрібно майже відразу, як тільки урожай зібраний. Свіжезрізані качани капусти не встигають в’янути, тому готове блюдо буде більш соковитим і мати насичений смак.

Релігійні дати в повір’ях про смачну капусту

Традиційно точкою початку підготовки до зимового періоду вважався свято Покрови Пресвятої Богородиці. Цей день припадає на середину осені. Квасити капусту в жовтні можна було тільки після 14 числа. Християнське свято збігається з язичницьким днем збору врожаю, і це не випадковість, адже саме в розпал золотої осені всі плоди достигають, люди починають клопотатися про майбутні запасах на довгу зиму.

Наші предки помічали, на який день тижня припадає свято Богородиці, і саме тоді треба було приступати до засолюванні капусти. Народ завжди був близький до релігії, тому не дивно, що церковні дати служили орієнтиром для організації в домашніх справах.

f6cc5566c57ba4e832feaff3a75b1623 Коли солити капусту на зиму   народні прикмети

Погодні знаки до заготівлі квашенки

Настання осінніх заморозків – це ідеальний час для збору врожаю капусти. Завдяки низьким температурам овоч втрачає гіркоту в листках і стає хрустким. За народними прикметами квасити капусту слід після закінчення 10 днів від перших нічних морозів.

Терміни зберігання зрізаного овоча повинні бути як можна більш короткими. Полежавшая капуста в’яне і не дає соку при засолі.

Інші народні прикмети для засолювання капусти

Прикмети і забобони щодо заготівлі соління на зиму нашими предками сприймалися вкрай серйозно. Справа в тому, що тоді квашена капуста становила основне додаток до страв на столах, і у важливій справі її підготовки не можна було допускати помилок.

До процесів шинкування, приготування розсолу і пропорцій змішування компонентів рецепту не допускалися жінки в період критичних днів. Вважалося, що в цей час вони несуть негатив, тому страва скоро прокисне.

Крім прикмет і забобонів, є правила, як і коли готувати страву тривалого зберігання:

  1. Правильно квасити капусту в кінці жовтня або в листопаді. Овоч набере повну силу, а страва вийде соковитим і хрустким.
  2. Солити її треба в дерев’яних бочках або в посуді з нержавіючої сталі. Ці матеріали не зіпсують соління і не додадуть йому неприродного присмаку.
  3. Зберігати страву слід в темному прохолодному місці по досягненні потрібної ступеня засолу. Зазвичай засолення капусти триває від 1 до 3 днів, але все залежить від обраного господинею рецепта.

Прикмети і правила дотримуються сучасними жінками і сьогодні, так як закуска популярна до цих пір. Окрім вишуканого смаку, вона славиться своїми корисними властивостями.


Квашена капуста здавна вважалася обов’язковою стравою на щедро прибраному столі наших предків. Її подавали на урочистостях і за обідом чи вечерею у звичайні дні. Якщо господиня буде враховувати народні прикмети для засолки капусти, у неї вийде смачна і ароматна закуска, яку гідно оцінять мешканці і гості.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради