Коли прибирають цибулю з грядки на зберігання?

kogda ubirayut luk s gryadki na khranenie 85 Коли прибирають цибулю з грядки на зберігання?

Всі знають, що цибуля є незамінним овочем для приготування майже всіх страв, виключаючи десерти. Процес його вирощування таїть у собі декілька важливих секретів, одним з яких вважаються правильна прибирання і зберігання. Коли прибирають лук, які способи зберігання оптимальні, що потрібно зробити, щоб отримати і зберегти довгоочікуваний урожай. Про це сьогодні піде розмова.

Ознаки зрілості лука

Цибулю є овочем, стиглість якого можливо визначити за зовнішніми ознаками. Терміни стиглості залежать від сортових особливостей та клімату вирощування. Ясно, що в північних регіонах він дозріває пізніше, а в південних приблизно в середині липня. Обов’язковою умовою при посадці є уважне вивчення опис сорту, тоді ви точно будете знати час прибирання. Якщо ж цибулини почали жовтіти і сохнути раніше часу, цілком можливо, що це пов’язано із захворюваннями рослини.

Багатьох цікавлять оптимальні строки збирання цибулі. Як їх впізнати? Найпоширенішими зовнішніми ознаками рослини при повному дозріванні цибулин є:

 • пожовтіння наземної частини;
 • відсутність приростів;
 • підстава шийки всихає;
 • цибульна луска легко знімається.

Дозрілий ріпчасту цибулю повинен бути соковитим з добре виділеними шарами і сухою лускою. Якщо говорити про пореї або батун, то їх термін дозрівання визначається періодом з середини серпня до початку вересня. Звичайно, цей фактор залежить від сорту і кліматичних умов регіону вирощування культури. В північних регіонах, на Уралі і в Сибіру цибулю висаджують пізніше, ніж у південних районах, тому і прибирання починається з середини серпня.

kogda ubirayut luk s gryadki na khranenie 86 Коли прибирають цибулю з грядки на зберігання?

Багато овочівників орієнтуються при вирощуванні овочів на дати, вказані в місячному календарі. Терміни, коли починають прибирати цибулю за Місячним календарем в 2018 році –

 • липень – 1, 2, 28 і 29,
 • серпень – перші сім днів і останні п’ять днів місяця, а також 10 число,
 • вересень – з 1 по 4, 7 і 8 і останні 5 днів місяця.
Сечовина (карбамід) — як правильно застосовувати, дозування

Як правильно прибирати цибулю з грядки?

Досвідчені городники рекомендують приблизно за місяць до збирання не поливати грядки. Відмінно, якщо в період викопування і після цього не буде дощу.

Дотримуйтесь правила прибирання:

 • Найкраще викопувати вилами, тоді зменшується шанс пошкодження цибулин;
 • Якщо немає можливості викопати з допомогою вил, викопуйте лопатою, але дуже акуратно. Лопата повинна входити в грунт на глибину 10 см, при струшуванні землі не стукайте по цибулин, інакше їх пошкодите і це негативно позначиться при зберіганні;
 • Після прибирання з грядки, цибулини розкладіть тонким шаром на рівному і обдуваемом місці під навісом і залиште так на 15 діб. Бажано періодично перевертати цибулю, щоб він просихав рівномірно.

kogda ubirayut luk s gryadki na khranenie 87 Коли прибирають цибулю з грядки на зберігання?

Строки збирання цибулі озимого та ярого

На сьогодні стало дуже популярним застосовувати старі, але перевірені методи вирощування овочів. Так, дуже часто став використовуватися метод вирощування цибулі за типом озимих культур. Є багато переваг озимих сортів, з них найвідоміші:

 • гарантія отримання багатого і довгоочікуваного врожаю;
 • дозрівання озимих сортів відбувається на 2 місяці раніше, ніж ярого;
 • невеликі витрати.

Для садіння використовуються дрібні цибулинки, в народі його називають цибулю – сіянку. Це дрібні цибулини розміром від 1 до 3 див. Він погано зберігається взимку, але відмінно підходить для посадки в зиму. Посаджений під зиму сіянка не піддається ушкодженню цибулевою мухою, так як до моменту її появи, рослина вже набиває потужну кореневу систему. Крім цього, після збирання є можливість повторного використання грядки до того, як випаде сніг, можна посадити кріп, салат, редиску.

Великий лук, на жаль, погано приживається і вибиває стрілки, що зупиняє розвиток рослин. Озимі сорти добре ростуть на ґрунтах після бобових, томатів, капусти, кукурудзи і гірчиці.

Як позбутися від цвілі на стінах: народні засоби та магазинні

Для дозрівання ярого цибулі потрібно період від 70 до 80 днів. Звичайно, важливим фактором є клімат. Якщо літо тепле, то цибулю дозріває швидше, в холодне і дощове літо дозрівання затягується.

В який час прибирати ярі сорти (ріпчаста, шалот, порей) потрібно визначати за погодними умовами і сортовим перевагам.

Ранні сорти цибулі-шалот прибирають в середині літа, пізні на початку серпня. Цибуля-порей відмінно виносить невеликі морози до -7 градусів. З прибиранням його можна не поспішати і дати можливість наростити масу цибулинна ріпки, прибирання можна проводити в жовтні. Для правильного визначення дати збирання ярого цибулі слід викопати цибулину, уважно її оглянути, якщо сухі лусочки і легко знімаються, то настав час для прибирання.

Як правильно обрізати і просушити

Якщо коріння цибулі розташовуються у верхній частині ґрунту, то можна просто висмикувати рослини. У разі, коли виникають труднощі, користуйтеся вилами або лопатою. Зібраний урожай обов’язково потрібно просушити. Для просушування цибулини розкладають на рівному провітрюваному місці під навісом. Періодично цибулини перевертають, забезпечуючи доступ повітря. Через три дні пір’я підсихають і тоді можна видаляти засохлі пір’я і корінці. Пір’я можна видаляти руками або ножицями обрізають, залишаючи довжину 4 див. обрізають Корінці акуратно, намагаючись не пошкодити донця цибулини.

Останнім часом для зберігання в квартирі або будинку став використовуватися «старий бабусин метод». Він не вимагає обрізки пір’я, що залишилися засохлі пір’я сплітають в косу і підвішують на стіну в зручному місці. Такий спосіб дозволяє економно витрачати простір у квартирі або будинку, а також сили.

kogda ubirayut luk s gryadki na khranenie 88 Коли прибирають цибулю з грядки на зберігання?

Зберігання цибулі в домашніх умовах

Цибуля – це необхідний овоч і, звичайно, він є в кожній родині. Багато запасаються овочем на зиму, але не знають, як його зберегти до свіжого врожаю, щоб він при зберіганні не висох. Існує кілька способів зберігання, які залежать від сорту – ріпчаста, порей, сіянка або зелену цибулю. При зберіганні в домашніх умовах слід знати і дотримувати деякі умови:

Вибори президента США у 2020 році
 • Для зберігання вибирають здорові і добре просушені цибулини;
 • Необхідно правильно зрізати коріння і пір’я;
 • Прибирають сухі луски цибулин;
 • Повторно просушують і знову проводять сортування, залишаючи кращі екземпляри на зимове зберігання.
 • У чому зберігати врожай, теж важливий момент. Головна умова при зберіганні цибулі – доступ повітря, тобто тара повинна мати отвори для циркуляції повітря. Таким чином ви уникнете загнивання. В квартирі цибулю потрібно розміщувати в провітрюваних місцях, наприклад, відмінно підійдуть кладовка, шафа або просто розвісивши на стіні.

  Часто при зберіганні в домашніх умовах виникає проблема, коли цибуля починає проростати. Причиною стає висока вологість у приміщенні, де зберігається цибуля. В таких випадках проводять обробку кореневого пучка вапняної пастою. Для запобігання проростання часто коріння обпалюють, але такий спосіб не підійде для сіянки, так як він є посадковим матеріалом і пошкоджувати коріння не слід.

  Солодкі сорти цибулі потрібно зберігати при температурі в межах від 15 до 18 градусів, гострі сорти вимагають низьких температур (- 4 градуси).


  Дорогі читачі, сподіваюся, що ці поради будуть вам в допомогу. Коли, виростивши багатий урожай цибулі, вам потім не доведеться шукати пораду, як правильно його прибрати і зберігати після його збирання.

  Бажаємо вам гарних врожаїв!

  Читайте також: Як виростити цибулю-сіянку з насіння у відкритому ґрунті?

  Подобається? Поділіться з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради
  Залишити відповідь

  ×
  Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
  Спасибі, я вже з Вами!