Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті – докладна інструкція!

У середній смузі Росії і на інших територіях зі схожим кліматом виростають сорти гарбуза: великоплідний і твердокорый. У південних регіонах зростає мускатний гарбуз. Іноді зустрічається гарбуз-горлянка. Вирощування гарбузів у відкритому грунті – не такий складний процес, яким його представляють недосвідчені садівники.

tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 114 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

Вирощування гарбузів у відкритому грунті

 • 3 Грунти, придатні для вирощування гарбуза
  • 3.1 Підготовка грунту
 • 4 Попередники гарбуза
 • 5 Догляд за гарбузом
  • 5.1 Полив
  • 5.2 Підживлення
  • 5.3 Як формувати гарбуз
  • 5.4 Відео — Гарбуз: вирощування і прищипування
  • 5.5 Присипка
  • 5.6 Ще декілька хитрощів
  • 5.7 Відео — Як правильно вирощувати і доглядати за гарбузом
 • Знайомтеся, гарбуз!

  Гарбуз – всім відома однорічна рослина, що має потужну кореневу систему, широкі листя, довгі міцні стебла. Стрижневий корінь може проникнути в глибину ґрунту на три метри, а бічні корінці поширюються по території до чотирьох метрів, в пошуках вологи і харчування.

  Стебло у рослини «уповзає» від підстави більш ніж на сім метрів. Гарбуз має великі квітки жовтого або жовто-оранжевого кольору, які розташовуються поодинці (рослина раздельнополое). На головному стеблі, починаючи з десятого листа і далі, утворюються плоди.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 115 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Гарбуз Росіянка

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 116 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Гарбуз столовий Цукерочка

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 117 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Гарбуз Хоккайдо

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 118 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Мигдальний гарбуз

  Сорти гарбуза та їх особливості

  Сорт Особливості
  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 119 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Твердокорый

  Ця гарбуз скороплодная і відрізняється високою врожайністю. У неї грубіше волокна, ніж у м’якоті сорти крупноплідного, і вона не дуже довго зберігається (до чотирьох місяців) без зміни смакових і поживних характеристик.
  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 120 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Великоплідний

  Ця гарбуз – справжня велетка, плоди-рекордсмени досягають 60 кг. Врожайність теж висока. А термін зберігання плоду – до дев’яти місяців.
  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 121 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Мускатний

  Ця гарбуз може абсолютно без змін пролежати в льосі або іншому прохолодному і сухому приміщенні до двох років. Пізньостиглий сорт.

  Що любить гарбуз

  Гарбуз любить тепло, не переносить холоду в поєднанні з вогкістю.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 122 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Місце для вырщивания гарбуза повинно бути сонячним

  Весь вегетаційний період для гарбуза проходить при оптимальній температурі +25° С. В цьому випадку вона нарощує помаранчеву насиченого кольору м’якуш, ароматну, щільну але соковиту, і широкий листовий апарат (до 40 м2 на одну рослину).

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 123 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Гарбуз на городі

  Гарбуз любить вологу, без достатньої кількості якій не утворюються максимально великі плоди. Якщо на початку цвітіння гарбуз спіткала посуха, квітки можуть впасти, і зав’язь не утворюється.

  Гарбуз – світлолюбна культура. Її необхідно вирощувати на сонячних і безвітряних ділянках (ідеально – баштан).

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 124 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Баштан

  Як виростити з насіння гарбуза

  Для вирощування гарбуза найпростіше скористатися традиційним насіннєвим способом посіву. Тільки насіння до посіву обов’язково необхідно підготувати.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 125 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Вибираємо насіння гарбуза

  Все починається з вибору насіннєвої сировини. Брати на посів потрібно тільки найбільші добірного насіння якості. Тонкі, щуплі, сухуваті, не повні потрібно відбраковувати. Відкаліброване насіння починають готувати до посіву.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 126 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Беремо тільки кращі насіння

  Підготовка насіння

  Найкращим способом підготовки до посіву насіння гарбуза є їх пророщування. Цей процес продовжують до тих пір, поки насіння не проклюнуться. Для пророщування насіння гарбуза опускають у воду зі стабільною температурою +40° с (допустимо до +50° С, нижче сорока не можна). В такому стані насіння повинні провести не менше трьох годин.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 127 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Як пророщувати насіння гарбуза

  Потім набряклі насіння загортають в добре зволожений бавовняну тканину і залишають при температурі житлової кімнати до наклевиванія. Тканину потрібно весь час перевіряти і зволожувати знову, щоб насіння не висихали.

  Оскільки гарбуз – теплолюбна рослина, що рекомендується, особливо в середній кліматичній зоні, підвищити холодостійкість насіння перед высевкой. Для цього після наклевиванія їх потрібно продовжувати тримати у вологому тканини, але вже в нижньому шухлядці холодильника, від трьох до п’яти днів.

  Вирощування розсади гарбуза

  Розсада потрібна для того, щоб отримати урожай рясний та ранній. А також, щоб проклюнулися насіння не загинули від холоду, якщо посів проведено в той час, коли ще можливі похолодання. Розсаду не обов’язково вирощувати вдома – можна зробити це в спеціальному розсаднику або міні-парничку. Але краще всього, «під наглядом», вирощувати гарбузове саджанці на південному підвіконні квартири. При кімнатній температурі, яка все ж ближче до очікуваних гарбузом +30° С, ніж температура у весняній теплиці, процес піде швидше і якісніше.

  Для вирощування розсади знадобляться торфоперегнійні або звичайні горщики розміром не менше 10х10 см в кількості в два рази меншій, ніж кількість насіння. Не потрібно намагатися виростити «гарбузовий ліс», пам’ятайте про площу живлення 40 м2, яку може покрити гарбуз. Дві рослини, при досить просторому розміщенні, великій кількості тепла, світла і вологи, з регулярними підгодівлями дадуть більший за кількістю і розмірами урожай плодів, ніж десять, розташованих на тому ж просторі.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 128 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Посадка гарбуза на розсаду

  Грунт для розсади

  Насіння гарбуза висіваються в звичайний родючий розсадний грунт, що складається з торфу і піску. Ніяких особливих добавок не потрібно. Добрива в грунт вносити теж не потрібно. Якщо вирощуєте насіння в торф’яних горщиках, просто заповніть їх грунтом. При вирощуванні в пластиковій тарі, насипте на дно 3 см деревної тирси.

  Посів насіння

  Пророщені вищеописаним способом і загартовані насіння висівають у горщики парами. Пізніше слабкий сіянець можна буде видалити, відщипнув просто стебло. Глибина висіву – 2 див. Засипаються насіння торфом. Перед сівбою та після проводиться полив.

  Протягом перших трьох днів після посіву температура повинна бути +25°…+30° С.

  Догляд за сходами
  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 129 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Сходи розсади гарбуза

  Сходи повинні з’явитися на четвертий день. Після цього температуру потрібно знизити та підтримувати в межах +18° С…+25° С протягом тижня, потім знову знизити до показників +15° С…+18° С. Це потрібно, щоб гарбузова розсада не витягнулася, зростала кріпенькій і присадкуватою.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 130 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Сходи гарбуза

  Полив сходів проводиться регулярно, але він не повинен бути надмірним. Застій води заборонений. Ідеальне зволоження грунту і вологість повітря будуть сприяти утворенню витривалих і рясно плодоносять майбутньому рослин гарбуза.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 131 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Регулярно поливайте пагони гарбуза

  Через два тижні після сходів проводиться підгодівля. Для цього коров’як потрібно розвести в пропорції 1:10 водою і влити в кожен горщик, або під кожну рослину в теплиці по 100 мл живильного розчину після поливу. Якщо коров’яку немає, підгодівля проводиться нітрофоскою по інструкції.

  Відео — Зростання розсади гарбуза

  Готовність і висадка

  Правильно вирощена розсада виглядає наступним чином:

  • низьке стебло, товстий і міцний;
  • короткі міжвузля;
  • три добре розвинених справжніх листків, мають насичений зелений колір.

  В такому стані розсаду гарбуза можна на 22-й день після посіву пророщених насінням в горщики висаджувати у відкритий грунт під тимчасове плівкове укриття.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 132 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Висаджування розсади

  Перед посадкою лунки поливають гарячою водою. Якщо розсада знаходиться в торфоперегнойной тарі, її не потрібно виймати, тільки злегка зруйнувати стінки і дно горщика.

  Після посадки рослини поливають теплою водою і захищають плівковим укриттям до настання стабільно теплої погоди.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 133 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Вирощування гарбуза в парнику

  Ґрунти, придатні для вирощування гарбуза

  Цій рослині найбільш підходить родючий грунт, що має досить пухку структуру, яка прогрівається добре. Саме на такій землі плоди гарбуза досягнуто рекордних розмірів.

  При вирощуванні гарбуза на дачній ділянці постарайтеся дотримати наступні вимоги.

 • Висадка з південної сторони будинку уздовж стіни або огорожі. Будова і паркан захистять від вітру вдень і віддадуть рослинам накопичене за день тепло вночі.
 • Батоги гарбуза цілком можуть бути спрямовані на стіну будинку, паркан, дах сараю. Ближче до сонця плоди визріють краще.
 • Якщо на ділянці з південної сторони є компостна купа, гарбуз ідеально посадити біля неї, направивши туди батоги.
 • tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 134 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Вирощування гарбуза на компостній купі

  Підготовка грунту

  Щоб успішно виростити гарбуз, з осені, прибравши попередників, необхідно приступити до підготовки грунту.

 • Внести на чистий, звільнений від рослин і бур’янів ділянку органіку та мінеральну підгодівлю (5 кг перегною, 15 г хлористого калію і в два рази більше суперфосфату на м2). Якщо немає перегною, з осені можна вносити гній – 7 кг на м2.
 • Перекопати ділянку на 20 см в глибину.
 • Для полегшення структури ґрунту, при необхідності, внести річковий пісок (крупне зерно) і торф.
 • Раскислить грунт деревною золою.
 • Розпушити, по можливості, перемішати, полити гарячою водою.
 • Навесні верхній ґрунтовий шар перекопувати не потрібно, достатньо видалити з’явилися бур’яни і розрівняти ділянку граблями. В такому стані грунт повинен знаходитися з березня по травень – час висадки гарбузових саджанців.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 135 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Підготуйте грунт до садіння гарбуза

  За два дні до висадки підрослих сіянців грунт на грядці необхідно перекопати на 12 см (половина багнета лопати), внести аміачну селітру – 20 г на м2 і зробити лунки.

  На легкоструктурной грунті лунки можуть бути неглибокі – до 25 див. Якщо грунт важкий, глибина лунки повинна досягати 40 см. На дно вкладається трохи компосту і шар сухого листя.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 136 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Схема формування грядок для посадки гарбуза

  Відстань між рослинами на звичайному городі робляться близько метра. Якщо є можливість, його можна подвоїти.

  Попередники гарбуза

  Це питання є актуальним, оскільки культура вимогливо ставиться до попередників.

  Сприятливі попередники Несприятливі попередники
  Картопля, капуста, цибуля, бобові, коренеплоди. Огірки і кабачки, патисони, а також дині і кавуни.

  Догляд за гарбузом

  Гарбуз не потребує трепетному і спеціалізованому догляді, але є деякі заходи, нехтувати якими не слід, якщо ви хочете отримати великий урожай плодів.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 137 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Гарбуз, квітка

  Полив

  Основним уходовым заходом є регулювання поливів. Гарбуз, як насос, викачує із землі всю вологу, а потім випаровує її через листя. Таким чином, коріння і стебел дістається трохи. Тому рівень вологи в ґрунті постійно потрібно заповнювати.

  Після поливу через раз потрібно проводити розпушування ґрунту біля основи стебла. По мірі зростання прополювати бур’яни.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 138 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Якщо літо видалося посушливим, то перед початком цвітіння гарбуз можна поливати частіше

  Підгодівля

  Підгодовувати гарбуз потрібно часто, інакше великі плоди отримати не вдасться. Перша підгодівля у відкритому грунті – після утворення п’ятого аркуша. Друга – коли почнуть утворюватися батоги. Потім – кожні два тижні.

  Підгодовувати можна нітрофоскою, починаючи з 10 г на рослину і збільшуючи при кожній підгодівлі дозу на 5 р. Можна вносити сухі гранули або приготувати розчин.

  У період плодоношення до кожної підгодівлі додається по склянці золи.

  Можна підгодовувати гарбуз протягом усього періоду вегетації розчином коров’яку.

  Як формувати гарбуз

   Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Як формувати гарбуз

  Рослина формують в одне стебло, в крайньому випадку, два – це сприяє високій врожайності. Для цього після появи зайвих пагонів з боків їх все видаляють, також вищипують і зайві зав’язі, залишаючи на кожній батоги не більше трьох.

  Відео — Гарбуз: вирощування і прищипування

  Присипка

  Ще один агротехнічний прийом, що сприяє врожайності, – присипка батогів. Як тільки батоги досягли метрової довжини, їх необхідно акуратно розплутати, укласти в заданому напрямку і присипати землею в двох — трьох місцях. Це робиться для того, щоб вітер не ламав пагонів і листя, обриваючи зав’язь. Але головне – в міжвузлях, притиснутих до землі, утворюються додаткові корені, які будуть живити рослини і сприяти збільшенню плодів.

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 140 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Догляд за городом

  Ще кілька хитрощів

 • Батоги, забралися на паркан або дах, необхідно контролювати. Коли на них почнуть дозрівати гарбуза, подстрахуйте їх, помістивши в звичайні сітки-авоськи і закріпивши на додаткових кріпленнях. Інакше важкі плоди скотяться вниз, обломивши стебла.
 • Небажано, особливо в сиру погоду, щоб плоди лежали на голій землі. Коли вони досягнуть середнього розміру, підкладіть під них дощечки або інший «дихаючий» матеріал.
 • tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 141 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Боротьба з шкідниками гарбуза

  Відео — Як правильно вирощувати і доглядати за гарбузом

  tykva: ukhod i vyrashhivanie v otkrytom grunte  podrobnaya instrukciya 142 Гарбуз: догляд та вирощування у відкритому грунті  докладна інструкція!

  Збір врожаю гарбуза

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради