Догляд за агрусом восени. Підготовка до зими

ukhod za kryzhovnikom osenyu podgotovka k zime Догляд за агрусом восени. Підготовка до зими

Роботи в осінньому саду тривають. Що можна ще зробити у пізню осінню пору на ділянці? Щоб забезпечити гарний врожай на наступний рік увагу приділяють кожному рослині. На черзі аґрус. Багато садівники вважають агрус невибагливою рослиною, не вимагає особливого догляду. Незважаючи на його примхливість, догляд за агрусом восени вкрай важливий, якщо ви хочете отримати смачні, великі і соковиті ягоди.

В якому догляді потребує агрус?

Аґрус, як і смородина, прокидається навесні одним з перших. Ще лежить сніг під кущем, а бруньки вже набрякли і проклюнуться листочки. Навесні дуже просто пропустити момент обрізки та обробки чагарників. Видаляючи пагони з розпустилися листочками, ми відбираємо у рослини частину поживних речовин. Тому обрізку, підгодівлю, укриття краще проводити восени, правильно і не поспішаючи.

Роботи по догляду за агрусом починають у вересні, так і у жовтні не пізно буде. Цим самим ми допомагаємо чагарниках підготуватися до холодів, уберегтися від хвороб, сформувати правильний кущ.

Які роботи треба встигнути зробити до того, як ляже на землю сніг? Перш уважно огляньте рослину і визначте фронт робіт. До морозів треба встигнути зробити

 • прибирання сміття під кущем,
 • обрізку,
 • підгодівлю,
 • укриття.

Більш детально про кожному моменті.

Обробка прикореневої зони

Агрус краще росте і плодоносить на пухких ґрунтах, тому міжряддя і грунт під ним обережно розпушують – корені ростуть неглибоко. В осінню пору там скупчується чимало сміття: опале листя, підгнилі ягоди, зламані гілки. Обов’язково все прибирають, адже в смітті зимують шкідники і збудники хвороб. Зібрані гілки, листя найкраще спалити.

Потім видаляють з-під куща всі бур’яни. Застосовувати гербіциди для цих цілей не рекомендується, краще бур’яни прибрати вручну. У той же час прополювання і розпушування грунту допомагають позбутися від шкідників, залишаються в грунті на зимівлю. Особливу увагу приділіть прополці пирію, на ньому залишаються личинки попелиці, які потім перебираються на гілки і листя.

Читайте також:  Вироби на Великдень 2020 своїми руками – все найцікавіше для дитячого саду і на конкурс у школу

Обрізка гілок

Обрізку краще проводити секатором з довгими ручками. Це й зрозуміло, у більшості сортів аґрусу гілки з колючками. А такий секатор допоможе не вколотися.

Обрізку проводять щороку, вона необхідна для того, щоб у підсумку кущ не загущался, був добре освітлений, правильно сформувався.

Пам’ятайте, що урожай зосереджується на 3 шестирічних стеблах. На 4 рік можна починати вирізати більш старі стебла.

Обрізанні підлягають:

 • всі нижні гілки, їх видаляють безжально, на них врожаю хорошого все одно не буде;
 • гілки, що ростуть усередину куща, пагони часто уражуються борошнистою росою тільки з тієї причини, що кущ надто загущені;
 • старі гілки, яким вже 5 років і більше. Їх просто визначити, на вигляд вони темні;
 • молоді тонкі пагони можна залишити, але навесні обов’язково подивитися, як вони перезимують, а потім вирішувати: чи залишати їх або прибрати;
 • підрізають занадто довгі пагони;
 • зламані гілки обрізають до утворення нової нирки.

ukhod za kryzhovnikom osenyu podgotovka k zime1 Догляд за агрусом восени. Підготовка до зими

Якщо у чорної смородини гілка плодоносить 2 роки, в червоній – 3 роки, то у агрусу пагони плодоносять на рік більше, тобто 4 роки. Після обрізки залишають 3-4 молоді гілки, що виросли в цьому році(нульові), 2-3 гілки першого року, 2-3 дворічні гілки, 2 трирічні гілки, 2 чотирирічні гілки. У підсумку після обрізки повинно залишитися 10-12 пагонів. Виконуючи обрізку таким чином, постійно омолоджується кущ, так що він може рости і давати ягоди 15-20 років.

Осіння підгодівля

Осіння підгодівля не менш важлива, ніж весняна або річна. Від того, як ви її проведете, залежатиме кількість, розмір, смак ягід. Крім цього, це дає можливість відновитися після плодоношення куща, живить мінеральними солями, дає можливість розвитку нових нирок, зміцнює коріння. Восени вже не застосовують азотні добрива, перевагу віддають фосфорно-калійним добривам.

Читайте також:  Як почистити газову колонку: інструменти, матеріали

ukhod za kryzhovnikom osenyu podgotovka k zime2 Догляд за агрусом восени. Підготовка до зими

 • Фосфати зміцнюють кореневу систему, під час сокоруху постачають рослини вуглеводами;
 • Солі калію, також, як і деревна зола, підвищують стійкість до погодних стресів, прибирають надлишки води з стебел;
 • Органічні добрива (компост, перепрілий гній, пташиний послід) підвищують врожайність.

На один кущ вносять 30 г суперфосфату, 20 г сульфату калію, 100 г золи. Гранули суперфосфату погано розчиняються у воді, тому їх розчиняють в гарячій воді або роблять витяжку. Можна розсипати гранули під кущ, але майте на увазі, що вони засвояться тільки на 2-3 рік. Сульфат калію у воді розчиняється добре. Розчинами добрив поливають грунт під кущем. Деревну золу розсипають на землю, потім перекопують грунт, щоб всі добрива добре засвоїлися корінням рослини.

Важливо! Для засвоєння корисних речовин необхідно не менше 3 тижнів до встановлення холодів. Більш пізня підживлення не буде мати успіху, при настанні холодів коренева система переходить у стан спокою і всі корисні речовини просто не будуть засвоюватися і не матиме належного ефекту.

Полив

Якщо погода нас тішить сухий сонячною погодою, то кущі аґрусу страждають від нестачі вологи. Нехтувати пізнім поливом не слід. Від цього страждають молоді пагони, а це обов’язково позначиться на якості та кількості майбутнього врожаю.

Важливо! Нехтувати пізнім поливом не можна. Це знизить врожайність чагарнику. Адже від нестачі вологи страждають молоді пагони, на яких формуються плоди.

При необхідності поливу, біля куща виривають невелику канавку, в неї наливають невеликими порціями воду, щоб вода поступово вбиралася в грунт. На кожен кущ необхідно не менше 3-х відер води. Після поливу канавку назад заривають.

Укриття на зиму

Якщо у вашому регіоні морозні та сніжні зими, кущі аґрусу обов’язково вкривають на зиму. Роблять це пізньою осінню, в жовтні-листопаді. Агрус добре ставиться до осіннього мульчування. Шар перегною, компосту, листового опаду, хвої в 10 см захистить від зростання бур’янів, утримає вологу під кущем. А ще додатково підживить рослину поживними речовинами, захистить коріння від морозів.

Читайте також:  Мед з розторопші. У чому особливість?

З настанням перших морозів гілки пригинають до землі, як і у смородини, кріплять кілочками. Сніг допоможе утримати їх пізніше в такому положенні, буде додатковим захистом від промерзання гілок. Якщо снігу мало, підсипте самі кущ снігом, зробивши замет.

ukhod za kryzhovnikom osenyu podgotovka k zime3 Догляд за агрусом восени. Підготовка до зими

Боротьба з хворобами і шкідниками

Доглядаючи за кущами, зверніть увагу на наявність хвороб. Восени пагони часто уражаються хворобами і шкідниками. Частий полив або дощове літо призводить до підвищеної вологості та сприятливого середовища для розвитку борошнистої роси. На листках і пагонах з’являється тонка павутинка, а пізніше повстяний наліт. Попелиця з’являється на молодих віках і листочках, на нижній стороні листа з’являється липкий наліт. Листові пластинки спочатку скручуються в трубочку, уповільнюється їхній ріст.

ukhod za kryzhovnikom osenyu podgotovka k zime4 Догляд за агрусом восени. Підготовка до зими

 

Визначте ступінь ураження рослин. Сильно уражені гілки відразу ж обрізають під корінь. У разі невеликих поразок в якості профілактики, чагарники обробляють бордоською рідиною, мідним купоросом, Інта-віром, непогано допомагають препарати Фундазол, Топаз. При великій чисельності шкідників кущі обробляють препаратом Ателлик, карбофосом.
Дорогі читачі, хочу вас познайомити з творчістю моєї знайомої Ангией Шиляй. Поки я їхала в поїзді і готувала цю статтю, вона вигадала ці вірші. Виношу їх на ваш суд.

Агрус колючий по осені нудний,

Зелений наряд втратив…

Крізь голі гілки киває сусідці,

Хоча він зовсім не нахаба.

Сусідка-горобина наряд зберегла

І грона-рубіни висять,

Струнка і красива, але дуже спесива –

Не страшний їй колючий погляд.

Агрус колючий терпенью навчений.

І думки його не погані.

Зимою в заметі горобині-зазнобе

Свої складає вірші.

Подобається? Поділіться з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
Залишити відповідь

×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!