Чистка вінілових пластинок: коли потрібно це робити

Музичні колекції завжди були знахідками. Якісне прослуховування музики у форматі вінілу відрізняється хорошим звучанням, а також високою ймовірністю її псування при неправильному догляді. Правильна і своєчасна чистка вінілових пластинок є запорукою її довговічності і придатності до прослуховування.

b606dd1fd6ac1b5c91069862799eb6e3 Чистка вінілових пластинок: коли потрібно це робити

Коли потрібно мити?

Перш ніж вибирати спосіб очищення вінілу, варто перевірити рівень забруднення. По тому як звучить платівка при відтворенні музики, можна визначити її наскільки вона засмічена. Звук псує будь-яке забруднення, що потрапило в канавки. Наприклад, при пилу, який осів сигаретним димі, з’являється шипіння, іноді потрапляють органічні частинки і сліди масляних речовин, при яких платівка «потріскує». Чим більше утрамбована бруд, тим більш радикальні методи будуть використовуватися при очищенні. Тривале ігнорування цих проблем може пошкодити пластинку і голку.

Чим мити вініл?

Після того як визначено тип забруднення можна вибрати ніж її мити. Чистити можна спеціальними розчинами, так як вони є найбільш ефективними. Основні відмінності від звичайних засобів очищення це високі проникаючі і миючі якості, і антистатичне властивість. Існує кілька способів очищення вінілових пластинок: ручна і з допомогою апаратів — ультразвукових і вакуумних. В домашніх умовах слід використовувати пластикові ванни або тазики, можна придбати спеціальний пристрій для ручного чищення та спеціальний розчин. Такий спосіб є найменш ефективним, але самим дешевим і ергономічним.

ce8ee39d0996b2217a2706c0c1e92b76 Чистка вінілових пластинок: коли потрібно це робитиОдним з методів очищення пластинок є ультразвук, за допомогою якого бруд виштовхується з канавок.

Вакуумне пристрій є найбільш результативним. І менш витратним за часом за рахунок того, вся змішалася рідину і забруднення здувається сильним повітряним потоком в ємність на самому пристрої. Зовні нагадують програвачі, але з вусиками і трубками. З-за своїх всмоктуючих властивостей є дуже гучними. Підійде колекціонерам. Ультразвукова чистка схожа вакуумну, але за іншим принципом. Створюються акустичні хвилі, які утворюють бульбашки, вони у свою чергу виштовхують весь бруд з канавок. Потім пластинку сушать. Процес є повністю автоматизованим. Собівартість та послуги з обслуговування є дорогими. існують також альтернативні способи.

Пластинки варто тримати подалі від прямих сонячних променів, тепла і вологи, так як це може деформувати її і зіпсувати.

Способи очищення

Є кілька дешевих способів по догляду за пластинкою. Один з них — без використання рідин:

 • Взяти щітку з вуглецевого волокна, кисть з м’якої вовни або шматок оксамиту.
 • Включити диск програвача з пластинкою і видалити пил по радіусу, не вдаючись до сильних натискань.
 • c53183dd25187bc9409c603b917645dd Чистка вінілових пластинок: коли потрібно це робитиВ домашніх умови призвести вініл в порядок допоможе клей ПВА, який наноситься на поверхню і знімається після просихання.

  Для другого способу знадобиться клей ПВА:

 • Нанести на поверхню пластинки уникаючи попадання на ярлик, дати йому застынуть.
 • Превратившеюся в масу клей легко знімається і забирає з собою всю пил з жолобків.
 • Можна провести вологе очищення без використання спеціальних розчинів. Наприклад, з допомогою господарського мила. Для початку платівку варто намочити в теплій воді, потім пензлем для гоління нанести мильну піну уздовж доріжок. Потім все змити холодною або дистильованою водою. Висушити, облокотивши про вертикальну поверхню, або витерши стерильною ваткою.

  Підійде засіб для миття посуду або простий порошок для прання, але без добавок. Для початку потрібно набрати в ємність води приблизно 3-5 літрів, потім розвести велику ложку кошти. Платівка має пролежати в цій рідині кілька хвилин, після протирається оксамитової ганчірочкою. Потім ополоснути її холодною або дистильованою водою і сушиться.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради