Буряк — вирощування і догляд у відкритому грунті

Буряк можна по праву назвати однією з улюблених культур. І вирощує її на своєму городі кожен дачник. Вирощувати її почали з незапам’ятних часів, спочатку використовували її листову форму Мангольд. Коренеплідна форма з’явилася значно пізніше, десь в перших століттях вже нашої ери. На Русі її почали вирощувати з Х-ХІ століття, вона була популярна на ряду з ріпою. І з тих пір вона не залишає наш обідній стіл.

svekla  vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte49 Буряк — вирощування і догляд у відкритому грунті

Мало того, що це смачний коренеплід, так вона має ще лікувальними властивостями. Раніше люди не знали, що таке ліки і будь-які хвороби лікували тим, що було під рукою, серед них була і буряк. Багата вітамінами і мінералами, вона досі допомагає при авітамінозі, анемії, підвищує опірність організму до інфекцій, омолоджує. Регулярно вживаючи її в своєму раціоні, нормалізується рівень холестерину і цукру в крові, зміцнюють кровоносні судини, нормалізується артеріальний тиск.

Доведено, речовини, що містяться в коренеплоді, допомагають зміцнити стінки судин головного мозку, а це сприяє профілактиці недоумства, заспокоює нервову систему. Крім того, в ньому є речовини – антиоксиданти, які сприяють профілактиці онкологічних хвороб. А фосфор і кальцій, що містяться в ній, сприяють зміцненню кісткової тканини. Рослинні гормони сприяють підвищенню статевої активності у чоловіків і знижують передменструальний симптом у жінок. У коренеплоді багато йоду, трохи менше, ніж у морській капусті, і заліза – на другому місці після часнику.

Овоч вважається низькокалорійним продуктом – 40-50 ккал на 100 г продукту, що дуже актуально для тих, хто стежить за своєю вагою. І найголовніше, що всі корисні речовини залишаються в незмінному вигляді при термічній обробці, тому користь буде велика і від вареного овоча.

Вирощування буряків у відкритому грунті

Сам по собі буряк – дворічна культура. У перший рік він розвиває коренеплід, як і морква, а на другий рік випускає стрілку, з якої збирають насіння. Але в основному вирощують коренеплід тільки один рік. Самі насіння виглядають, як коробочка. В одній такій насіннєвий коробочці зібрано 4-6 насіння. Ви, напевно, самі помічали, що, посадивши одне «зернятко», з нього виростав в наслідок не один коренеплід.

Буряк – рослина довгого світлового дня. Тому, вибираючи для неї місце, віддають перевагу сонячному, добре прогреваемому і захищеному від вітрів, місцем, так як в тіні зросте не солодкою. Вона добре росте після огірків, томатів, перців. А ось після моркви, коренеплід краще не сіяти.

Грунт з осені засівають сидератами. Залишилася з осені бадилля рослин служить потім хорошим добривом, та й структура ґрунту після їх вирощування поліпшується. Навесні залишається тільки розпушити землю.

Для вирощування хорошого урожаю важливо правильно дотримуватися агротехніку, знати особливості сорту та якості насіння. Хочете виростити якісні за смаком овочі – не економте на насінні. Зазвичай якість та ціна говорять за себе.

svekla  vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte50 Буряк — вирощування і догляд у відкритому грунті

Як виростити буряк на дачі – покрокова агротехніка

Вздовж грядки робимо борозенки, куди насипаємо деревну золу, можна додати дрібно подрібнену яєчну шкаралупу, перемішуємо їх з землею.

svekla  vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte51 Буряк — вирощування і догляд у відкритому грунті

Щоб сходи були дружні, з допомогою дошки вирівнюємо грунт в борозенках. Притискаючи її до землі, глибина борозенки по всій довжині залишається однаковою. Це і дозволяє насінню сходити дружно. Відстань між борозенками приблизно 25-30 див. Борозенки рясно поливаємо водою з лійки, якщо земля до моменту посадки стала вже досить сухий. Чекаємо, коли вода вбереться.

svekla  vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte52 Буряк — вирощування і догляд у відкритому грунті

По борозенці висіваємо насіння. Глибоко закладати їх не треба, так як при глибокому закладенні шанс проростання насіння зменшується. Але і дрібно сіяти теж не треба, інакше вони можуть висохнути. Оптимальна глибина загортання – 2-3 див. Насіння один від одного розкладають на ширину пальця.

svekla  vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte53 Буряк — вирощування і догляд у відкритому грунті

Потім закладаємо насіння, зсипати землю з країв борозенки. І знову рясно поливаємо. Оскільки насіння попередньо не пророщували і не замочували, то перші сходи з’являються через пару тижнів. Пророщені насіння сходить через тиждень.

Вирощування буряків на дачі через розсаду

Щоб прискорити отримання раннього врожаю, буряк вирощують через розсаду. Нехай не все насіння ви виростите, але якусь частину можна посадити розсадою. Спробуйте посадити безземельним способом. Це зручно, я так пророщувала насіння помідорів і мені дуже сподобалося. По-перше, розсада займає зовсім не багато місця на підвіконні. Пізніше розсаду висаджують по краю грядки з помідорами в теплиці. Вважається, буряк виділяє якісь речовини, що перешкоджають розвитку фітофторозу на томатах.

Для цього, на поліетиленовий пакет розкладаємо туалетний папір в 2-3 шари, змочуємо її водою з пульверизатора. Відступаючи від краю паперу 1-1,5 см розкладаємо на відстані 1 см один від одного насіння. Так звану «пелюшку» звертаємо рулетиком і ставимо рулетик-пелюшку в невеликий контейнер, наприклад, з-під сиру і зверху прикриваємо його поліетиленовим пакетом, щоб створити ефект парника.

svekla  vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte54 Буряк — вирощування і догляд у відкритому грунті

Пелюшки ставимо так, щоб край з насінням був зверху. Не забуваємо підписати сорт на упаковці. Ставимо контейнер в тепле місце, періодично опрыскиваем плівки чи підливаємо трохи води на дно контейнера. Приблизно через тиждень з’являться сходи. У грунт висаджуємо розсаду, коли земля в теплиці прогріється.

Перед висадкою розсади в землі робимо невеликі, але глибокі лунки, щоб довгі корінці розсади розташувалися в ній вертикально, не загиналися. Підтримуючи однією рукою сіянець, інший притискаємо землю до корінцях для створення максимального контакту рослини з грунтом. Саджанець поливаємо водою.

svekla  vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte55 Буряк — вирощування і догляд у відкритому грунтіhttps://youtu.be/1qI8TRlZgNM

Коли садити насіння буряків у відкритий грунт і на розсаду – терміни посадки

Щоб визначитися з терміном посадки коренеплоду, виберіть спочатку, як будете вирощувати: насінням у відкритий грунт або розсадою.

Коли погода встановиться теплою, а земля прогрілася більш, ніж на 10 С тепла, саме час висаджувати насіння у відкритий грунт. Дуже важливо вибрати час посадки. Так, час посадки в середній смузі, в Поволжі, зазвичай припадає на початок – середину травня, у Підмосков’ї – на тиждень пізніше. А якщо взяти Урал або Сибір, там зазвичай тепла погода наступає в другій половині травня і початку червня можливі поворотні заморозки.

Але і ці строки умовні, оскільки щороку весна настає по-різному. Пізньої весни терміни переносяться на тиждень пізніше. Якщо посадити раніше в холодну землю, нічого страшного, звичайно, не станеться, однак процес сходів затягнеться на 2-3 тижні. Крім того, в холодній землі не все насіння сходять, оскільки вони можуть просто там загнити. Коли земля достатньо прогрілася, після сівби сходи з’являються вже через тиждень. Кращий строк для посіву буряків, коли будуть вже посаджені морква, цибуля, часник.

Висаджувати насіння на розсаду потрібно з тією умовою, щоб через 7-10 днів після сходів розсаду можна було пересадити у відкритий грунт. Якщо плануєте висаджувати сіянці у теплицю, там грунт прогрівається раніше, ніж у відкритому грунті на 2-3 тижні.

svekla  vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte56 Буряк — вирощування і догляд у відкритому грунті

Посадка буряків за Місячним календарем в 2019 році

Посів насіння краще проводити на убуваючу Місяць, особливо коли небесне тіло знаходиться в сузір’ї Тельця, Рака, Козерога, Скорпіона та Риб. У цій фазі всі життєві процеси у рослин проходять в підземній частині. Не варто садити овочі в Новолуння і Повнолуння, це найбільш несприятливі дні для будь-яких городніх робіт.

Сприятливі дні:

 • 2, 3, 21, 24-26, 29, 30 квітня,
 • 1, 21-23, 26-28 травня.

Несприятливі дні:

 • 4-6, 18-20, 22, 23, 27, 28 квітня,
 • 2-6, 18-20, 24, 25 травня.

svekla  vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte57 Буряк — вирощування і догляд у відкритому грунті

Догляд за буряками у відкритому грунті, підживлення

Проріджування

Після того, як на сіянцях з’явилися сходи, пропалываем грядку від бур’янів. Але загущені сходи поки не проріджують. Перше проріджування проводять після того, як з’являться 2-3 справжніх листочки. Проріджуючи, залишають між рослинами 2-3 див. Друге проріджування проводять, коли коренеплоди досягнуть діаметра 2-3 см, відстань між рослинами – 5 див.

В третій раз посадки проріджують до 15 серпня, залишаючи 5-6 см між рослинами. Рідше прибирати не треба, інакше плоди виростуть великими і у них з’явиться волокнистість. Прореженные рослини не викидають, їх можна разом з бадиллям використовувати для приготування зелених щей.

svekla  vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte58 Буряк — вирощування і догляд у відкритому грунті

Підживлення

1-я підгодівля проводиться на стадії утворення перших пар справжніх листочків, приблизно в червні, застосовують рідкі органічні добрива, настій курячого посліду. При їх відсутності – розчин сечовини (сірникову коробку на відро води), поливають міжряддя.

2-я підживлення проводиться в липні. Буряк поливають розчином солі – 1 ст. л. на відро води. Саме з такою підгодівлею підвищується цукристість овоча. А коли змикається бадилля, в серпні проводять 3-ю підгодівлю, міжряддя посипають попелом. В цей час мінеральні добрива вносити не бажано, так як коренеплоди практично сформовані і нітрати, які надійдуть в овочі в цей час, не встигнуть піти в грунт до збирання врожаю.

Основні речовини, які потрібні для росту коренеплоду – азот, фосфор і калій. І в першій половині вегетації рослині потрібні азотні добрива, а ось фосфорні добрива вносяться рівномірно протягом усього вегетаційного періоду.

svekla  vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte59 Буряк — вирощування і догляд у відкритому грунті

Полив

Як будь-які інші рослини, буряк теж любить вологу, але й частий полив їй теж не потрібен. В поливах коренеплід потребує початку розвитку та під час росту коренеплодів. Зайва волога знижує рівень кисню в ґрунті, підвищується кислотність, починають загнивати корінці. Сира земля – добре середовище для розмноження хвороботворних бактерій.

Щоб дізнатися, чи справді земля суха, досить увіткнути палець в землю. Якщо на глибині 2-3 см земля суха, а далі волога, то рослині вологи достатньо. Або запхайте штик лопати в землю і потім витягніть її, прилиплі грудки землі говорять про те, що грунт вологий.

 • Поливаючи, намагайтеся, щоб вода потрапила на саму грядку, а не на бадилля. Таким чином ви уникнете поява грибкових хвороб на рослині.
 • Оптимально, рослини відсутність дощів поливають 1-2 рази в тиждень, але рясно. Поливаючи кожен день, чи ґрунт промокне глибоко, рослина все одно не насититься вологою.
 • У жаркий час поливайте рослину краще ввечері, за ніч максимальну кількість вологи піде в грунт. А поливаючи вранці, волога швидко випаровується з гарячою землі, не встигнувши всмоктатися.
 • В холодну пору, навпаки, полив краще проводити вранці або в обідній час. Рідкісне сонце швидше нагріє вологий грунт, тим самим дасть рослині додаткове тепло.

svekla  vyrashhivanie i ukhod v otkrytom grunte60 Буряк — вирощування і догляд у відкритому грунті

Як виростити солодку і темну буряк – секрети вирощування

Є кілька секретів вирощування смачного і солодкого коренеплоду. Про деякі вже згадала, а тут я ще раз підсумую. Перш за все, щоб буряк виріс солодким і смачним необхідний правильний догляд – дотримання режиму поливу, проведення підживлень.

 • Підвищити цукристість допоможе полив солоною водою – 1 ст. л. на відро води. Крім того, сіль допомагає позбутися від шкідників – річної мухи і метелики-білявки.
 • Наявність в ґрунті, особливо в піщаному, супіщаному, болотистій, такого мікроелемента, як бор, теж робить овоч солодким. Тому хоч раз за сезон полийте розчином борної кислоти (1 пакетик – 10 г розводиться на відро води). Якщо грунт на ділянці не відноситься до перерахованим вище типами, досить перед посівом замочити насіння в борної кислоти (1 пакетик на 2 л води) на кілька хвилин.
 • Якщо хочете, щоб коренеплід виріс великим, зробіть відстань між рослинами як можна більше. Знайте, чим далі ростуть дуг від одного рослини, тим більше вони будуть розростатися, але зате коренеплід стане грубим і волокнистим, з’явиться зайва кольцеватость. Такий овоч чи буде соковитим і смачним. І навпаки, якщо не хочете виростити величезні плоди, робіть відстань між коренеплодами на грядці не більше 6 див.
 • Якщо коренеплід випирає з землі, таким чином він набирає цукристість. Тобто, чим овоч більше отримує сонячних променів, тим солодший і темніше він буде.
 • Буряк буде солодкою, якщо після кожного поливу і дощу рихлити грунт міжрядь, під уникнення кірки на землі. А щоб заощадити час, що краще замульчуйте грунт міжрядь скошеною травою, торфом, чорним спонбондом. Так земля не пересохне і бур’яни не будуть рости.
 • Сама смачна і солодка буряк, яка в діаметрі не перевищує 6-8 див. Тому вчасно прибирайте коренеплоди, не давайте їм зростати, інакше вони будуть жорсткими, волокнистими, довше варитися.
 • Відео про те, як виростити насіння буряків самостійно

  Що робити, якщо буряк виросла велика і величезна

  Погодьтеся, що великий коренеплід теж не самий вдалий варіант при вирощуванні. Це відбувається тоді, коли коренеплід зростає в самоті, отримуючи достатню кількість всіх поживних речовин. У мене і в самої такі виростали. Звичайно, вони непогано зберігаються. Але навіть пізніше овоч великого розміру за раз не здолати, готуючи їжу.

  Що робити в такому випадку? На майбутнє можна порадити, вирощувати буряк на грядці з дотриманням правил агротехніки. А якщо вже таке сталося, зробіть заправку для борщу за моїм рецептом.

  • Відваріть овоч у скороварці, щоб швидше вона зварилася, або в мікрохвильовій печі;
  • Очистіть її від шкірки, поріжте дрібною соломкою або шматочками;
  • Покладіть нарізану буряк в скляні банки, залийте оцтом. Закрийте щільно кришкою, можна поліетиленовою. Зберігайте в підвалі, погребі, в холодильнику, тобто в прохолодному місці.

  Я так роблю вже дуже багато років. Буряк в банках варто до наступного року, а часом і довше, причому не псується. Коли варю борщ, в кінці варіння додаю цю злегка маринований буряк, та ще ложку розсолу додаю в борщ. Колір борщу виходить красивим, насичено-бордовим.

   

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради