Аскосфероз бджіл

Аскосфероз — ще одна одвічна проблема пасічника, інфекційне захворювання, поширені серед бджіл поряд з варроатозом, що вражає бджолиний розплід, потім переходить на дорослих здоровий особин. Найчастіше вона вражає бджолину сім’ю навесні, або влітку, у випадку несприятливих погодних умов.

Ідеальні умови для розвитку грибка — підвищена вологість, знижена температура повітря, відсутність або обмеження циркуляції повітря. Втрати бджільництва, пов’язані з даним захворюванням досить великі.

Сьогодні аскосфероз у бджіл: причини захворювання і лікування — питання знаходяться під пильною увагою вчених апиологов. Вони зайняті створенням ефективних засобів для боротьби з інфекцією і практика останніх років показує, що пошук вакцини рухається в правильному напрямку.

Повністю перемогти хворобу поки не вдається, але вилікувати бджіл з мінімальними втратами сьогодні можливо, надалі, щоб уникнути повторного зараження необхідно використовувати превентивні заходи про які повинен знати кожен пасічник.

Опис і шкоду

Аскосфероз — специфічне захворювання бджіл, що викликається грибком Ascosphera apis. Захворювання, в першу чергу, вражає розплід, переважно трутневий, є одним з найпоширеніших у бджолиній середовищі.

Найчастіше його впливу схильні личинки у віці 3-4 дні, при цьому зараження може відбутися навіть в запечатаній скриньці. Шлях інфікування — через їжу. Ураженний орган — кишечник, який розростається, виходить назовні.

У підсумку комаха не може рухатися, збільшується в розмірах (личинка може займати до 2/3 об’єму комірки), а сам гриб при цьому може проростати навіть через кришечку запечатаній осередку. До речі наявність на стільниках специфічних білих шматочків збудника захворювання — явна ознака того, що пора почати лікування, або хоча б профілактику. Вибір методів і коштів залежить від стадії захворювання:

 • Прихована (одинична загибель, часто непомічена) — не вимагає втручання людини.
 • Легка (кількість хворих на соте до 10). Реакція бджоляра при виявленні — створення несприятливих умов для подальшого розвитку грибка. Для цього проводяться гігієнічні процедури, створюється сухий, теплий клімат у вулику, при необхідності бджоли тимчасово, або назавжди переселяються в інший, чистий, вулик. Крім того доцільно використовувати народні засоби, про які ми поговоримо нижче.
 • Важка (захворюють 100 і більше личинок). У даному випадку необхідна обробка спеціальними засобами, переселення бджіл в інший вулик.
 • 7ffdf9217c55f93c9b2dd151cc219320 Аскосфероз бджіл

  Лікування аскосферозу у бджіл — процес досить складний і трудомісткий. Зокрема у нього входить обробка вулика спеціальними дезінфекційними засобами і подальше відновлення мікроклімату придатного для життя бджіл в ньому. Досить часто для цього потрібно переселити бджіл в інше житло.

  З аскосферозом бджіл хоч раз у житті стикався будь-пасічник. Вражаюче, але в ряді випадків виною розвитку цього захворювання є самі бджолярі. Борючись з іншими грибками, включаючи варроатоз, вони створюють сприятливе середовище для розмноження спір Ascosphera apis., від яких згодом намагаються позбутися. Крім цього аскосфероз може наздогнати господарство з інших причин.

  Причини захворювання і способи зараження

  Основною причиною захворювання аскосферозом вчені називають несприятливий мікроклімат — підвищена вологість, погана циркуляція повітря, порушення кислотного балансу, спричиненої застосуванням різних хімічних реактивів для обробки вуликів, в тому числі, в ході боротьби з іншими захворюваннями, знижений імунітет бджіл, який також часто пов’язана з втручанням людини.

  Тут важливо не переборщити, ідеальної чистоти у вулику бути не може, зайва прихильність дезінфікуючих засобів призводить до ослаблення природних сил бджіл і не можливості їх боротьби із збудником захворювання.

  Шляхи розповсюдження захворювання:

 • перенесення спір хворими бджолами.
 • занесення спор разом з новими бджолами, іноді пакети із бджолами вже бувають заражені.
 • необроблений інвентар.
 • недостатня або надмірна обробка вуликів деззасобами.
 • при запиленні рослин в теплицях.
 • Лікування аскосферозу

  Перше питання, яке виникає у бджоляра, коли він стикається з такою проблемою, як аскосфероз у бджіл — чим лікувати цю недугу? Тут важливо не тільки вибрати правильний метод лікування, але і почати його застосування в найкоротші терміни, поки захворювання не набула ознак епідемії. У разі високого ступеня інфікування вулика необхідно перегнати бджіл в інший вулик. Вчені рекомендують робити це завжди, оскільки часом важко на око визначити стадію захворювання.

  Переселення в новий будинок відбувається шляхом струшування бджіл перед льотками чистого вулика і направлення їх у його бік, димом. Інфіковані соти переплавляють на віск, а на їх місце встановлюють вощину. В цілях додаткової безпеки при перегоні рекомендують замінювати матку на більш молоду і здорову. Після переселення вулик необхідно помістити на сонячному сухому місці, забезпечити його ретельну вентиляцію і кілька днів поспостерігати за сім’єю.

  Сьогодні існує безліч лікарських препаратів для боротьби з аскосферозом. Найпоширеніші:

 • ністатин.
 • аскостат.
 • мікосан.
 • унисан.
 • аскопол.
 • 4dc68850c83995168312aef9bdc9093f Аскосфероз бджіл

  Ні одне з них не є повністю безпечним для бджолиної сім’ї і 100% ефективним, проте успішно застосовується пасічниками в справі боротьби з аскосферозом. Правила використання препаратів, дозування та інші нюанси застосування, зазначені у супровідних документах.

  Ще одне питання, що виникає у бджолярів, чи припустимо використовувати методи народної медицини якщо на пасіці стався аскосфероз бджіл? Лікування народними засобами виправдано лише на початковій стадії захворювання.

  Найчастіше застосовують часник і трави (чистотіл, хвощ), їх розфасовують у мішечки і поміщають у вулики. Ефективність застосування народних методів доведена лише в разі прихованої і легкої форми захворювання, або ж, як профілактична міра.

  Профілактика зараження аскосферозом

  Аскосфероз — грибкове захворювання. Боротьба з ним зводиться до боротьби з грибком. З ним борються за допомогою спеціальних дезінфікуючих засобів, а також шляхом створення умов, у яких він не буде рости і розмножуватися.

  У випадку з аскосферозом це в першу чергу підвищення температури і зменшення вологості. Для цього пасічники утеплюють вулики на зиму, і підбирають сонячне місце, де буде забезпечений хороший повітрообмін, для їх установки.

  Крім цього до превентивних заходів боротьби з аскосферозом відносять:

 • містити вулик в чистоті, але не переборщити. Надмірний фанатизм у цій справі ні до чого.
 • утримувати в чистоті інвентар. Особливу увагу приділити дезінфекції інвентарю, який застосовувався в зараженому вулику.
 • забезпечувати бджолам постійний медозбір. Це зміцнить їх імунітет і зменшить час їх перебування у вулику, а відповідно і скоротить ризик контакту з хворими особинами.
 • розмір вулика і його обладнання вибирати відповідно до потреб конкретної бджолиної сім’ї.
 • розводити породи бджіл, стійкі до збудника захворювання і пристосовані до умов життя на певній території.
 • Як бачимо, у профілактиці аскосферозу немає нічого складного, на відміну від його лікування, тому попередити захворювання, виявити його на ранніх стадіях — основне завдання бджоляра. Якщо момент упущений, то можна побороти недугу з мінімальними втратами, а відповідно зберегти продуктивність бджолиної сім’ї практично повністю.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради