Як відполірувати меблі в домашніх умовах

Поліровані меблі – шафи, стінки, столи та інше – користується великою популярністю. Блискуче лакове покриття надає їй привабливий і сучасний вигляд. Такі меблі чудово виглядає не тільки в інтер’єрі вітальні, але і в робочому кабінеті або в спальні. У неї є і недоліки: з часом меблевий лак неминуче втрачає свій блиск, відшаровується, на ньому з’являються тріщини і потертості, до того ж його легко випадково подряпати. Але не варто через це поспішати замінити звичну і затишну обстановку на нову, так як відполірувати меблі в домашніх умовах, подарувавши їй друге життя, умілого господаря цілком по силам.

Підготовчий етап

e54f6f2c2b14b9791c30bf1c0f58f96e Як відполірувати меблі в домашніх умовахВидалення лаку з пошкодженого місця шліфувальною машинкою

Перед тим як відполірувати меблі, потрібно визначити характер ушкоджень на її поверхні. Якщо лаковий шар постраждав досить сильно, його необхідно замінити новим, попередньо видаливши старий лак за допомогою шліфувальної машинки. При наявності глибоких подряпин, досягають поверхні шпону, також необхідно повне видалення лаку з постраждалих ділянок. Потім потрібно очистити поверхню від пилу.

Підготовчий етап, що передує полірування меблів в домашніх умовах:

 • Нанесення шпаклівки. Це повинен бути спеціальний склад по дереву, ретельно підібраний за кольором, оскільки така фарбування приховує глибокі подряпини, тріщини та інші дефекти.
 • Шліфування починається після повного висихання шпаклівки. Важливо суворо дотриматися час витримки, вказане на етикетці. Для неї також використовується шліфувальна машинка і наждачний шкурка. Необхідно придбати набір шкурки з різним розміром зерна: від 80 до 1200.
 • Ґрунтовка необхідна для того, щоб лак рівно ліг на дерево. Шліфування відкриває пори дерева, і без грунтовки полірувальний склад вбирається в них нерівномірно, утворюючи плями на поверхні шпону.

9965e230a6e89e4a0af20c0e7f109ee5 Як відполірувати меблі в домашніх умовахЗастосування наждачки з зерном 320 призведе до максимально гладкої поверхні

Починати шліфування потрібно шкуркою із зерном 80. Нею акуратно видаляються великі нерівності. Потім процес обробки поверхні триває з застосуванням все більш дрібнозернистої шкурки: 120, 180 і 240. У процесі роботи треба періодично прибирати утворюється пил. Чистка дозволить більш ретельно оглядати та обмацувати поверхню – на дотик дефекти можуть визначатися краще, ніж візуально.

Другий етап шліфування проводиться наждачкою з зерном 320. Перед її початком потрібно змочити водою оброблювану поверхню і шкірку. Така обробка дозволяє досягти максимальної гладкості поверхні, але іноді її необхідно повторювати два-три рази, в залежності від результату.

Нанесення грунтовки можливо швидким і повільним способом. При швидкому використовується нітролак або поліуретановий лак, що наноситься широким пензлем. Попередньо його потрібно розбавити на 10-20%, залежно від густоти. Використання цих лаків при грунтовці призводить до появи різкого неприємного запаху, тому в роботі з ними необхідні індивідуальні засоби захисту.

Більш правильним, хоча і довгим, є ґрунтування поверхні епоксидним клеєм. Його обережно втирають у шпон тампоном з м’якої тканини. Найкраще для цієї мети підходить фланель білого кольору – така тканина не буде линяти, створюючи ризик зміни кольору меблів.

При висиханні на грунтовці неминуче осідає пил, яка на заключному етапі підготовки видаляється циклюванням або шліфуванням. У першому випадку використовується шпатель або ніж з гостро відточеним лезом, яке треба з мінімальним натиском вести по поверхні вздовж волокон дерева, щоб не пошкодити шпон. Шліфовка проводиться за допомогою шкурки з зерном 320 та води. Після цього шпон ретельно протирають серветкою до повного видалення пилу, потім сушать – підготовчий етап закінчено, поверхня готова до нанесення лаку.

Види лаків

Важливо визначитися з видом меблевого лаку. Існує кілька різновидів покриттів, вживаних при лакуванні дерев’яних поверхонь:

 • Масляні. Виготовляються як на базі природної смоли, так і на основі натуральних масел і штучних добавок. Олійні лаки міцні, вони відрізняються великою різноманітністю кольорів і надають дереву красивий матовий відтінок. До недоліків цього виду покриття відноситься порівняльна складність нанесення і довгий висихання.
 • Алкідні. Такі лаки безбарвні, при цьому для них характерна міцність і вологостійкість. Тривалість висихання становить до трьох діб, але деяким різновидам цього виду покриття досить 24 годин.
 • Лаки на водній основі. Не мають запаху, вважаються екологічно безпечнішими, швидко висихають. Недоліки: погана вологостійкість, а також те, що вода вбирається в дерево, піднімаючи волокна, з-за чого поверхня стає шорсткою і потребує додаткової шліфуванні.
 • Спиртові. Виготовляються на базі спирту і природних смол. Нестійкі до впливу вологи.
 • Поліуретанові. Їх відносно висока ціна компенсується якісними характеристиками: такі лаки володіють високою міцністю і забезпечують хорошу зносостійкість меблів.
 • Нітролаки також утворюють міцне покриття і швидко сохнуть, але володіють різким запахом і при висиханні виділяють токсичні речовини. При роботі з ними треба використовувати засоби захисту.На думку більшості користувачів, для покриття меблів в домашніх умовах найбільше підходять алкідні лаки відомого фінського бренду Тікуріла. Також популярні шведські лаки марки Bask на водно-полімерній основі.

Нанесення лаку

4ef9479462af5f5ab60e5949ece0be91 Як відполірувати меблі в домашніх умовахВ домашніх умовах оптимально використовувати губку для нанесення лаку

Кращим способом нанесення лаків вважається їх розпилення з фарбопульта. Однак це досить дорогий пристрій, до того ж техніка вимагає вмілого поводження. Тому механізм застосуємо лише у разі регулярних робіт. Для разових заходів підійде ручний спосіб: лак розрівнюється на поверхні поролоновою губкою або м’якою серветкою білого кольору з тканини без ворсу. Кисть в цьому списку займає останнє місце, оскільки нанести з її допомогою рівний шар лаку досить складно. Інструмент повинен володіти м’якою і густий натуральною щетиною. Важливо: волокна щетини ні в якому разі не повинні випадати.

Яким би не був спосіб нанесення, шари лаку повинні бути тонкими і рівномірними, тому працювати з ним потрібно обережно, ретельно розтираючи по поверхні. Повторно вмочати губку, серветку або кисть в лак варто лише після того, як вони перестають залишати сліди. Завдавши перший шар, його потрібно залишити сушитися, але не до повного висихання, а лише протягом часу, зазначеного на упаковці в пункті «на відлипання» або «нанесення наступного шару». Для водних лаків цей проміжок становить приблизно 1 годину алкідних – до 5 годин. Наступні за першим шари наносяться за аналогічною методикою, загальна їх кількість, залежно від якості шпону і ступеня попереднього шліфування, становить від 5 до 9, поки поверхня не стане абсолютно рівною. Останній шар сушиться до повного висихання – 2-3 дні. Після цього знову проводиться шліфування – тепер вже лакованої поверхні.

Шліфування та полірування лакового покриття

b5b69151dbae406ef9261468ae3c0dab Як відполірувати меблі в домашніх умовахШліфування лакового покриття проводять наждачним папером зернистістю від 400 до 1200

Шліфування лакового покриття аналогічна цього ж виду робіт на підготовчому етапі. Різниться лише зернистість шкурки: починаючи від 400, її поступово доводять до 1200. Шліфувати лак варто обов’язково з водою, змочуючи нею і оброблюваний дерево, і наждачку. Після цього етапу поверхня повинна бути абсолютно рівною, так як за ним слід полірування меблів.

При великому поліруванні використовуються полірувальні пасти. Деякі види таких паст застосовуються для обробки не тільки дерева, але й металу, тому їх можна придбати в торгових центрах з продажу засобів для догляду за автомобілем.

Паста наноситься на поверхню тонким шаром і ретельно втирається в неї до появи дзеркального блиску. Щоб розрівняти полірувальний склад по поверхні, краще всього використовувати натуральний войлок. Можна прикріпити на шліфмашинку вирізаний за розміром повстяний круг, і процес піде набагато швидше.

У разі усунення маленьких пошкоджень, не торкнулися поверхню шпону, слід використовувати промислово виготовлений поліроль для лакованої меблів, або штрих-олівець, підбирається за кольором. Також в якості поліролі для меблів від подряпин підійде спеціальний меблевий віск, який можна придбати в господарському магазині або у відділі стройтоваров.

Народні засоби

Якщо немає часу на пошуки дорогого фабричного препарату, можна зробити поліроль для меблів своїми руками. Ось кілька народних рецептів виготовлення засобів для догляду за меблями:

 • Змішати склянку оливкової олії з ? склянки лимонного соку. Завдавши кілька крапель на м’яку серветку з білої бавовняної тканини, ретельно потерти меблеву поверхня – це допоможе очистити її від бруду та жиру. Суміш зберігати в щільно закритій скляній тарі в темному прохолодному місці необмежену кількість часу.
 • Для дерева, не покритого лаком, підійде суміш з вазелінового або лляної олії, в якому на водяній бані розтоплюється шматочок бджолиного воску. Перелив готову суміш у скляну банку, дочекатися, поки вона застигне. Нанести тонким шаром на поверхню дерева, втирати круговими рухами.
 • Змішати рівну кількість медичного спирту і будь-якого рослинного масла. Злити в скляну пляшку і добре збовтати.

Догляд за меблями та своєчасне усунення дрібних дефектів допоможе на довгі роки зберегти її добротність і красу. Це не тільки заощадить фінансові кошти, але і зробить інтер’єр житлового приміщення оригінальним і незабутнім.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради