Як очистити каструлю від накипу в домашніх умовах

Наліт на стінках емальованого посуду – часте явище. Очистити каструлю від накипу можна різними способами, використовуючи хімічні засоби або народні методи. Який з них застосовувати, залежить від ступеня забруднення, товщини нальоту і його давності. Щоб не пошкодити крихке покриття посуду, потрібно підібрати правильні інструменти і методи впливу.

Причини появи осаду на емальованих каструлях

kak ochistit kastryulyu ot nakipi v domashnikh usloviyakh77 Як очистити каструлю від накипу в домашніх умовахЯкщо не видаляти накип відразу по мірі появи, незабаром вона утворює товстий шар на стінках каструлі

Наліт на стінках каструлі утворюється в результаті накопичення осаду. Кількість і якість мікроелементів в рідини впливає на щільність та товщину накипу. У жорсткій воді міститься багато елементів, які в момент нагрівання активізуються. Взаємодіючи між собою, речовини починають проникати в покриття. Прибирати накип в каструлі потрібно акуратно, не знищуючи саму емаль.

Спочатку наліт від води непомітний, але якщо його не видаляти відразу, згодом шар стане товщі. Коли емаль сильно пошкоджена, накип починає збиратися в тріщинах і микросколах. Прибрати таке забруднення або запобігти його появі практично неможливо. Наліт може згубно впливати на покриття посуду і здоров’я людини.

Якщо довго не прибирати осад, а шар забруднення буде досягати декількох міліметрів, навіть м’який вплив призведе до пошкодження емалі. Тому потрібно ретельно слідкувати за кухонним начинням.

Як вибрати побутову хімію для видалення накипу

kak ochistit kastryulyu ot nakipi v domashnikh usloviyakh78 Як очистити каструлю від накипу в домашніх умовахПочистити каструлю від накипу в домашніх умовах можна препаратами, які продаються в господарських магазинах. Перед тим як приступити до очищення від забруднення, потрібно ознайомитися з правилами роботи з такими видами покриття.

Засіб для видалення накипу з внутрішніх і зовнішніх поверхонь емальованого посуду повинне бути безпечним. При цьому бажана максимальна ефективність. Щоб вибрати такий продукт, потрібно вивчити склад.

Ідеальним варіантом стануть безфосфатні хімічні засоби для чищення та миття посуду. Такий продукт містить мінімальну кількість шкідливих речовин, які допомагають прибрати наліт, але не накопичуються в покритті. Наявність у складі кислот і лугів не є протипоказанням, так як емаль до них повністю стійка.

В інструкції до використання хімічних засобів часто вказують можливість обробки посуду з певним покриттям. Якщо такого примітки ні, не бажано купувати цей продукт.

Правила попереднього тестування засоби

kak ochistit kastryulyu ot nakipi v domashnikh usloviyakh79 Як очистити каструлю від накипу в домашніх умовахВибране хімічний засіб потрібно спочатку перевірити на невеликій ділянці емалі

Перед тим, як прибирати накип в емальованій каструлі, потрібно визначити ефективність продукту.

Інструкція тестування хімії:

 • Нанести невелику кількість миючого речовини на ручку каструлі.
 • Почекати приблизно 5 хв.
 • Протерти поверхню губкою або ганчіркою кілька разів.
 • Змити хімію теплою проточною водою до повного очищення.
 • Вивчити оброблене місце на наявність пошкоджень.
 • На посуді з малюнком варто провести таку ж перевірку, але нанести засіб саме на зображення. Ідеальним місцем для процедури стане ділянка під ручкою. При виникненні пошкоджень порушення малюнка буде дуже помітним. Такий прийом допоможе зберегти естетичну привабливість каструлі.

  Якщо на емалі не з’явилися борозни і більш помітні пошкодження, значить, продукт можна використовувати для видалення накипу слабкого ступеня. Іноді перевірка речовини здійснюється на кришках каструль з зовнішньої сторони.

  Народні варіанти для видалення накипу

  kak ochistit kastryulyu ot nakipi v domashnikh usloviyakh80 Як очистити каструлю від накипу в домашніх умовахКошти з кислотою добре прибирають накип з емалі

  Якщо під рукою не виявилося надійного засобу, видалити накип в каструлі в домашніх умовах можна за допомогою саморобних засобів з підручних інгредієнтів:

  • Лимонна кислота. Допоможе від легкого пожовтіння емалі. Потрібно розчинити в каструлі з водою 3-5 ч. л. кристалів. Рідина в ємності прокип’ятити протягом 5-10 хв. Злити її і помити каструлю під проточною водою.
  • Харчова сода. Видалить більш щільний шар накипу. Потрібно набрати повну каструлю води і розчинити в ній кілька ложок чистячого порошку. Прокип’ятити рідину протягом години, злити її і дати охолонути каструлі, а потім протерти всередині м’якою ганчіркою.
  • Ропа. Допоможе, коли треба видалити більш складні і в’їдаються шари накипу. Залити воду в ємність, додати не менше 100 г солі. Дочекатися, поки кристали розчиняться, і поставити кип’ятити отриману рідину на 20-30 хв. Після такої обробки видалити залишки забруднення можна легко за допомогою м’якої губки.
  • Coca Cola або Fanta. Оригінальний, але дуже ефективний спосіб видалення будь-якого виду накипу. Залити в ємкість газовану воду і відстоювати протягом 10-15 хв. Час впливу залежить від ступеня забруднення. Потім напій злити, а каструля вимити, відтираючи жорсткою губкою під проточною водою. Недоліком такого варіанту є те, що газована вода може пофарбувати емаль.

  Якщо використовувати суху гірчицю в цілях профілактики, то постійно відмивати каструлю від накипу всередині не знадобиться. Досить хоча б раз на тиждень обробляти кухонне начиння порошком.

  Переваги і недоліки народних засобів порівняно з побутовою хімією

  Іноді складно визначитися з тим, як очистити емальований посуд від накипу, якщо стоїть вибір між народними засобами і побутовою хімією. Щоб прийняти правильне рішення, потрібно знати їх порівняльну характеристику:

  Народні засоби Побутова хімія
  Не завжди ефективні Швидко і якісно видаляє на забруднення
  Неагресивні компоненти не псують емаль Часте використання може призвести до зносу покриття
  Низька вартість і доступність Різна цінова політика
  Потрібно тривале або повторне вплив на накип Час роботи обмежений кількома хвилинами
  Безпечні для здоров’я людей, якщо добре обробити посуд після очищення Шкідливі речовини з часом можуть накопичуватися в мікротріщини емалі і негативно впливати на організм

  Іноді, щоб позбутися від накипу в каструлі, використовують народні засоби і побутову хімію. Завдяки такому об’єднанню можна перекрити слабкі характеристики одного варіанта і посилити вплив іншого.

  Інструменти для видалення накипу на каструлі

  kak ochistit kastryulyu ot nakipi v domashnikh usloviyakh81 Як очистити каструлю від накипу в домашніх умовахПрацювати з побутовою хімією краще в рукавичках. Накип видаляти звичайною губкою для посуду.

  Якісно очистити посуд від накипу допоможуть спеціальні пристосування. Якщо вибрати неправильний інструмент для проведення маніпуляцій, покриття буде повністю зіпсовано.

  Перед тим як чистити емальовану каструлю від осаду, потрібно знати декілька правил:

  • Категорично забороняється застосовувати механічне вплив: отцарапывать освіта ножем, скребком, металевим йоржем.
  • Не можна використовувати жорсткі щітки, тому що вони можуть пошкодити покриття.
  • Небажано надавати занадто сильний тиск на окремі ділянки емалі, натираючи їх ганчірками або мочалками.

  Єдиним інструментом, який використовується у процесі чищення, є губка для миття посуду. Додатково підійде м’яка ганчірка з штучних або натуральних волокон, на якій немає фурнітури.

  Профілактика появи накипу на емальованому посуді

  kak ochistit kastryulyu ot nakipi v domashnikh usloviyakh82 Як очистити каструлю від накипу в домашніх умовахДля профілактики накипу поставте фільтр на кран, щоб пом’якшити воду

  Видалення освіти в каструлі — копітка справа. При цьому результат може бути негативним або частковим. Тому краще запобігти утворенню накипу на стінках кухонного начиння.

  Варіанти профілактики забруднення на різних етапах:

  • На кранах потрібно поставити фільтри або використовувати для приготування їжі виключно м’яку воду. Це найефективніший спосіб у боротьбі з проблемою.
  • Періодично обробляти емаль простими засобами, щоб прибрати навіть найменший наліт з поверхні. Для миття підійде харчова сода або порошкова гірчиця.
  • Ретельно доглядати за посудом. Мити кухонне начиння одразу ж після використання, щоб уникнути отскабливания засохлої їжі. Така дія може призвести до появи мікротріщин, в яких може накопичуватися осад.
  • Мінімізувати контакт покриття з металевими предметами. Не допускати різкого перепаду температур. Це дозволить зберегти товщину шару покриття.

  Щоб накип не формувалася на емальованих стінках каструль, потрібно користуватися кухонним начинням правильно. Для помішування використовувати дерев’яні або пластикові ложки, не кидати і не вдаряти виріб.

  Дотримуючись заходів профілактики і регулярно видаляючи свіжий наліт, можна уникнути появи товстого шару накипу, з якими боротися значно важче.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради