Фарба для камінів та печей: термостійка, вогнетривка, акрилова, жаростійка

З усього різноманіття матеріалів для обробки опалювальних агрегатів фарба для камінів та печей користується високою популярністю. Її вибирають за великий асортимент, здатність протистояти підвищених температур без втрати робочих характеристик. Щоб грамотно вибрати термостійку фарбу, необхідно ознайомитися з вимогами до цього продукту, основними його різновидами.

Для чого фарбують печі і каміни

Завдяки фарбуванню камінних опалювальних пристроїв можна вирішити наступні завдання:

 1. Захистити поверхню від побутових забруднень, а одяг – від слідів цегляної пилу.
 2. Спростити процес повсякденного догляду. Фарба дозволяє добитися і привабливого зовнішнього вигляду оброблюваної поверхні, і підтримувати її чистоту без використання спеціальних миючих засобів – досить просто протерти її вологою серветкою.
 3. Підвищити декоративні якості каміна, печі в кімнаті.
 4. Оформити опалювальний пристрій у відповідності з наявними інтер’єром.
 5. Не допустити появи тріщин в цеглі, збільшення в розмірах вже виниклих дефектів. Шляхом використання термостійкої фарби вдається домогтися рівної поверхні.
 6. Поліпшити тепловіддачу.

491b695ba86894eecbb5e84e0c2988c8 Фарба для камінів та печей: термостійка, вогнетривка, акрилова, жаростійкаПравильно підібрана фарба дає можливість приховати дефекти, підвищити естетичність каміна, печі

Вимоги до пічним фарбам

Будь використовуваний фарбувальний склад повинен витримувати високі температурні режими – це основний показник, за яким слід робити вибір.

Важливо! Враховуючи різницю температур при нагріванні між металевим опалювальним пристроєм і каміном, грубкою з цегли, підбирати фарбу потрібно у відповідності з цим агрегатом. Застосовувати один і той же фарбувального складу для залізниці та цегляної печі не ефективно.

В залежності від ступеня стійкості до високих температурних режимів фарба може бути:

 • Вогнетривкої. Її краще використовувати для фарбування металевих пристроїв, щоб створити надійне покриття проти корозійних змін, впливу агресивних продуктів згоряння. Вона повинна протистояти показниками температури 1800 °C. Єдиний мінус такої фарби – дорожнеча.
 • Жаростійкої. Таким складом можна користуватися для захисту металевих деталей каміна, печі, а також сталевого корпусу обігрівача. Робоча температура варіюється в межах 600-1000 °C. А ось для фарбування кам’яних елементів печей, димохідних труб, що підходять фарби, що витримують температуру в діапазоні 200-400 °C. Для цих цілей підійдуть лаки з термостійкістю в 250-450 °C.

556de459bfc3e4aaabd9390648620f95 Фарба для камінів та печей: термостійка, вогнетривка, акрилова, жаростійкаВогнезахисні склади і високотемпературні фарби для печей, камінів при схожому назві мають абсолютно різне призначення – перші потрібні для обробки поверхонь від вогню з зовнішньої сторони

Крім рівня стійкості до підвищених температур, фарбувальний склад повинен відповідати таким вимогам:

 1. Безпека, оскільки при нагріванні можуть виділятися шкідливі для здоров’я людини речовини.
 2. З достатньою теплопровідністю – між поверхнею каміна, печі і повітрям в приміщенні не повинно бути жодних перешкод для теплообміну.
 3. Стійкість до впливу хімічних складів. Ні зовнішній вигляд пофарбованої поверхні, ні фізичні властивості складу, не повинні втрачатися в процесі нагрівання.
 4. Еластичність. В процесі експлуатації фарбувальний склад не повинен тріскатися. Часто при неправильно обраній фарбі в умовах перепадів температур пофарбована поверхня починає покриватися тріщинами, відшаровуватися, лущитися.
 5. З високим рівнем насиченості, навіть після нанесення трьох шарів покриття має бути однотонним.

Види фарб для камінів та печей

Фарба для цегляної печі і каміна на ринку представлена у величезному асортименті, в різних обсягах, від багатьох виробників. Широкий вибір дозволяє споживачеві придбати найбільш підходящий варіант, якщо потрібно домогтися єдиного з інтер’єром відтінку, або зберегти природний вигляд кладки. Для оштукатурених опалювальних пристроїв фарби використовують дещо іншого типу.

Кремнійорганічні сполуки

Основою цих високоякісних сумішей є органічна смола. Серед переваг матеріалу зазначають:

 • достатній ступінь зчеплення з поверхнею будь-якої фактури;
 • створення міцного захисного шару;
 • вологостійкість;
 • довгий термін служби;
 • підвищений рівень термостійкості;
 • еластичність.

212c2d62eedba2ce0684fee85a5860c8 Фарба для камінів та печей: термостійка, вогнетривка, акрилова, жаростійкаКремнійорганічна фарба здатна протистояти і вологи, і сонця

З мінусів виділяють обмеженість в колірних рішеннях. Щоб пофарбувати цегляний камін, піч, досить скористатися валиком або пензликом, але для більшої ефективності та зручності застосовують фарборозпилювач. Поверхня перед нанесенням повинна бути ретельно підготовлена, очищена і оброблена складом грунтовки глибокого проникнення.

Термостійка фарба

Термостійку фарбу для каміна з цегли виготовляють або на водному, або на вуглеводневій основі. І той, і інший вид зарекомендував себе виключно з позитивного боку, покриття виходить однорідним і практичним. Але найбільшу затребуваність мають водно-дисперсійні склади, відрізняються здатністю протистояти температурі в 200-400 °C.

48fdebccd18e1eb76e4c49ca19d14792 Фарба для камінів та печей: термостійка, вогнетривка, акрилова, жаростійкаТермостійкі фарби при нагріванні не виділяє шкідливих для людини речовин, вони повністю безпечні

Наявність міцного плівкового покриття на поверхні опалювального пристрою пояснюється можливістю термостійкої фарби проникати глибоко в пори. Краще всього, якщо нанесення пензликом або валиком робити в два заходи. Колірна палітра величезна, при необхідності можна додати колір, тоді покриття буде мати більш виражений ефект.

Алкідні емульсії

Серед складових такого фарбувального складу є алкідні лаки, розчинники (уайт-спірит). Залежно від різновиду емульсії, може входити до складу мармурова або гранітна пил, а також протигрибкові компоненти, добавки проти загорянь.

673795b073d69d405be9ba255cff1cbd Фарба для камінів та печей: термостійка, вогнетривка, акрилова, жаростійкаДля підвищення міцності покриття у фарбу додають скипидар в рівних пропорціях

Використовують алкідний склад для оформлення поверхонь, які будуть експлуатуватися при температурі не більше 100 °C. Головне достоїнство фарби – різноманіття відтінків, але в питаннях еластичності вона дещо програє акриловому складу. Позначається це на зовнішньому вигляді каміна, печі – утворюються тріщини, які потребують обробки.

Якою фарбою краще пофарбувати камін з цегли

Застосування звичайних лакофарбових матеріалів для практичного і красивого оформлення камінів, печей, не підійде, враховуючи сильне нагрівання поверхні. Тут потрібно спеціальний термостійкий склад, в якому присутні компоненти, що протистоять екстремально високих температур. Так, здатність вогнетривкої фарби без втрати робочих характеристик видно навіть при 650 °C. Цього показника цілком вистачає для витримування температури розгорання дров до 300 °C.

Важливо! Для фарбування металевих конструкцій опалювальних робоча температура використовуваного складу повинна бути більше 600 °C.

При виборі жароміцної фарби варто звертати увагу на її особливості застосування, це повинен бути лакофарбовий матеріал для робіт усередині приміщення. Якщо опалювальний пристрій міститься в лазні, фарба повинна мати високий ступінь стійкості до підвищеної вологості. Перевагу варто віддавати емалям, що витримує нагрівання до 800-1000 °C. Поверхні, що експлуатуються в умовах сильного нагріву, повинні бути оброблені термостійкими, жаростійкими або вогнетривкими складами.

ec7e0e29a3ec7d674219f2c84048f6c0 Фарба для камінів та печей: термостійка, вогнетривка, акрилова, жаростійкаДля отримання глянцевого блиску на каміні, печі, використовують термостійкі лаки відрізняються здатністю протистояти показниками температури до 300 °C

Як пофарбувати камін з цегли своїми руками

Фарбування цегляного каміна – справа не складне, важливо правильно провести підготовчі заходи. Необхідно дотримуватися технології фарбування.

Підготовка підстави

Для отримання якісного однорідного покриття необхідно виконати наступні дії:

 1. Звільнити оброблювану поверхню від частинок пилу, різного роду забруднень. Особливу увагу слід приділити варочно-опалювального агрегату, на ньому часто залишаються жирні плями. Щоб позбутися глибоких забруднень, ефективно використовувати гарячу воду спільно з содою. Спочатку м’яку серветку занурюють в ємність з рідиною, а потім – у соду, і прикладають до проблемного місця. Роблять такі підходи до тих пір, поки не буде видалено жирне забруднення. По закінченні водних процедур поверхня повинна добре підсохнути.
  27ba97ab29cc906f99d5084d0f86429e Фарба для камінів та печей: термостійка, вогнетривка, акрилова, жаростійка
 2. Очистити чавунні елементи за допомогою металевої щітки, абразивного паперу. Після цього протерти вологою тканиною, просушити. У разі необхідності проти іржі використовують розчин мідного купоросу (10%).
  f7b50a8b2d5055a185ce6997a814a620 Фарба для камінів та печей: термостійка, вогнетривка, акрилова, жаростійка
 3. Перед фарбуванням камін протопити, і дати охолонути до теплого стану.
  cd55e4107f774a2e585e7b6d601fe8c0 Фарба для камінів та печей: термостійка, вогнетривка, акрилова, жаростійка

З інструментів знадобляться:

 • пензлик;
 • валик;
 • розпилювач;
 • м’яка серветка;
 • вода;
 • мідний купорос;
 • сірчана кислота.

Фарбування каміна з цегли

Щоб пофарбувати камін з червоної цегли, слід приготувати склад згідно з вказівками виробника, вся інформація міститься на упаковці. Є матеріали, які потребують розведенні їх розчинниками, а є фарби, які наносять при певних температурах.

Фарбування каміна, печі проводять за наступною схемою:

 1. Тонким шаром фарбу наносять на поверхню.
  8bc4b56bc24ef517b076547e53a32a67 Фарба для камінів та печей: термостійка, вогнетривка, акрилова, жаростійка
 2. Процедуру виконують у 2-3 заходи з обов’язковою просушуванням кожного.
  7b7c4bc264aee7cfd114eef7cc9d33d5 Фарба для камінів та печей: термостійка, вогнетривка, акрилова, жаростійка
 3. Вогнище протоплюють, і остуджують до кімнатної температури. Наносять фінішний шар фарбувального складу.
  7dce285fadd44219f2a4aa765f77c003 Фарба для камінів та печей: термостійка, вогнетривка, акрилова, жаростійка

Якщо додати символічний орнамент, то камін придбає індивідуальність. Головне, щоб забарвлене основу не просвічувалась, було однорідним. Використовувати грунтовку після штукатурення печі не потрібно, оскільки більша частина скріплюючих складів не здатна протистояти екстремально високих температур. Переглядаючи фото фарбування каміна з цегли, можна переконатися, що всі роботи реально зробити своїми руками, без залучення фахівців.

Важливо! Наносити фарбу на поверхню каміна або печі слід виключно в добре провітрюваному приміщенні, із застосуванням захисних рукавичок. Особливо потрібно бути обережним, щоб не допустити випадкового потрапляння складу на шкірні покриви, слизову оболонку очей.

Висновок

Фарба для камінів та печей представлена в декількох варіантах: термостійка, алкідна, кремнійорганічна. При її виборі слід звертати увагу на стійкість до підвищених температур, можливість застосування всередині приміщення. Якщо потрібно оформити вуличний опалювальний комплекс, то лакофарбовий матеріал повинен добре протистояти від’ємним показниками.

Відгуки про фарби для камінів та печей

Антон, 34 роки, р. Ярославль. Користуюся фарбою Certa на професійній основі. Відчував її і на камінах, і на печах, на котлах опалення. Лягає вона рівномірно, покривність на достатньому рівні, еластичність теж. Жодних нарікань на її рахунок не чув. Максим, 56 років, р. Воронеж. Використання для фарбування камінів, печей кремнієвих фарб малоефективно. Користуватися ними незручно, до того ж вони не можуть похвалитися тривалим терміном служби. Краще вибирати для цих цілей жаростійкі водно-дисперсійні склади.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!