Дезінфекцію колодязя

Часто у власників дачних ділянок є тільки одне джерело води – свердловина, створена методом буріння. Її пристрій і підключення водопроводу труднощів не викликає. Але є певні складнощі з обслуговування таких пристроїв. Вони затоплюються під час весняного паводку, у них можуть проникати стічні води, потрапляти сільськогосподарські хімікати, трупи тварин або птахів. Інтенсивна експлуатація нерідко призводить до просідання донного ґрунту, чому джерело каламутніє і стає непридатним до вживання. Виправити ситуацію може тільки дезінфекцію колодязя. Проводити профілактичне знезараження необхідно раз на рік, а краще два: після танення снігів і весняного паводку.

Як проводиться дезінфекція колодязів

62de5b05952ca721397629c3c229e1c3 Дезінфекцію колодязяЯкщо вода у колодязі перестала відповідати санітарним нормам, необхідна дезінфекція

Брудна вода – живильне середовище для хвороботворних бактерій. Через збільшення їх кількості вона приймає неприємний запах. Усунути його і зробити джерело придатним для використання допоможе цілий комплекс заходів. Все починається з підготовки до знезараженню. Від якості проведення такої роботи залежить швидкість дезінфекції води в колодязі.

Насамперед за допомогою спеціального обладнання відкачується вся вода з шахти. Якщо її небагато, можна використовувати для позначених цілей поверхневий насос. Коли об’єм води великий, доведеться застосовувати насос заглибного типу. Перед запуском сачком на довгій ручці з дрібною сіточкою видаляється великий сміття, що плаває на поверхні свердловини.

Коли одне колодязя оголиться, в нього можна спускатися і проводити дослідження – огляд дна і стінок на предмет виявлення тріщин, протікань, сольових або плесневелых відкладень, слизу. Тріщини закладаються спеціальним гідроізоляційним розчином. Жорсткими щітками і віддаляється шпателем зі стінок мул і водорості. Сольові відкладення вытравливаются розчинами води, соляної кислоти і оцту. Плями корозії счищаются болгаркою, після чого металеві поверхні обмащуються вологостійкими антикорозійними мастиками. Грибкові колонії знищуються мідним купоросом.

Якщо під час огляду виявляється просідання дна, фахівці рекомендують залишки старої донної засипки видалити і зробити нову дренажну подушку. Для її спорудження найкраще підходить щебінь дрібної фракції, гравій або пісок. Керамзит для зазначених цілей не використовується: у нього занадто маленький питома вага – камінці з часом будуть спливати на поверхню води і знову засмічувати джерело.

Після того як перший етап робіт завершиться, потрібно приступати до вибору засобів, придатних для дезінфекції питної води.

Безпечна хімія

bf3c40b426a890a65ef9aa22e7d29a0c Дезінфекцію колодязяХлорування свердловини

Для вирішення поставленого завдання підходять препарати, що володіють антибактеріальними і знезаражувальними властивостями. Їх формула повинна ефективно пригнічувати розвиток патогенних мікроорганізмів, при цьому кошти повинні бути безпечними для людини.

Хлорне вапно продається в будь-якому господарському магазині. З порошку попередньо готують розчин (10 грам на літр води). Потім з колодязя зачерпують рідину і розливають у три прозорі ємності. В одну додають дві краплі хлорного розчину, в іншу чотири, в третю шість. Через тридцять хвилин перевіряють на наявність характерного запаху – він повинен бути мінімальним.

Ємність, у якій присутній ледь вловимий запах містить потрібну пропорцію хлору. Таким чином, очищення води з колодязя в заміському будинку до питної проводиться з урахуванням наступної формули: в 1 мл хлорного розчину міститься 25 крапель. Для знезараження одного куба води необхідно 400 мл готового розчину.

Готовий розчин виливається в колодязь. Протягом 10 хвилин вода в ньому постійно перемішується довгою жердиною або відром з мотузкою. Після свердловина закривається целофаном на десять годин. Після закінчення терміну хлорована вода викачується. Стінки промиваються проточною водою. Процедури можуть чергуватися. Важливо домогтися повного зникнення стійкого хімічного аромату.

Застосування марганцівки стає можливим, якщо необхідна щадна санобробка колодязя. Цей метод за ефективністю поступається першому, його можна розглядати лише в якості профілактики зараження.

Для приготування розчину треба взяти столову ложку перманганату калію і розчинити її в 10 літрах теплої води. Потім готовий склад вилити в шахту, залишити на годину, після чого воду кілька разів відкачати насосами. Коли стінки трохи просохнуть, знову обробити щітками, змоченими в рожевому розчині. Дезінфекція марганцівкою закінчується зануренням на дно звичайного великого сита з марганцем (5 гр). Воно буде знаходитися там постійно і виступати в якості фільтра.

Схожим із знезараженням води марганцівкою ефектом володіє спосіб розміщення на дні кремнієвої крихти. Вона теж має дезінфікуючі властивості.

Застосування розчину йоду – екстрена міра, коли немає можливості здійснити повну дезінфекцію свердловини своїми руками. Для приготування засобу необхідно взяти три краплі йоду на літр води.

Не можна ні в якому разі засипати в колодязь сухий порошок марганцівки або виливати туди бульбашки йоду. Такі дії здатні призвести до небажаним хімічним реакціям і до утворення отруйних токсичних речовин. Обов’язкова попередня відкачування води і нагнітання насосами нової порції обсягу, в яку попередньо був доданий готовий розчин.

Таблетовані препарати

7e275df6189142159a912ab0eb683c86 Дезінфекцію колодязяКоли проводиться професійна дезінфекція води, використовуються готові хімічні препарати, у складі яких є хлор. Таблетками «Акватабс», «Екобріз», «Септолит» зручно користуватися. На упаковці виробник друкує докладну інструкцію. При середній дозі чотири таблетки розчиняються у пластиковому відрі води, об’ємом п’ять літрів. Процедура знезараження проводиться у два етапи:

 • Попередньо відкачується вода з шахти, дно і стінки очищаються вручну, після чого всі поверхні ганчірками на жердині зрошуються приготовленої хімією (зробити таку процедуру можна і розпилювальними пристроями). Через тридцять хвилин розчин змивають чистою водою.
 • Колодязь заповнюється, у нього виливаються залишки розчину. Верхівка закривається поліетиленом. Через 12 годин кришка знімається, вода в колодязі перекачується наносами до повного зникнення хімічного запаху.
 • Вибір таблетованих препаратів має ряд переваг перед народними засобами. По-перше, він забезпечує високу ефективність. По-друге, готуються розчини набагато простіше – немає необхідності ретельно вивіряти і розраховувати пропорції, це робить виробник і вказує на упаковці. Якщо потрібно виконати дезінфекцію колодязя своїми руками, зробити це простіше всього, купивши готові препарати. До недоліків таблеток потрібно віднести їх високу вартість.

  Як запобігти появі інфекційних збудників

  Необхідність в реалізації заходів по проведенню дезінфекції відпаде, якщо дотримуватися ряд заходів, спрямованих на попередження забруднення води:

  • тримати колодязь закритим;
  • дотримуватися дистанції між питної свердловиною та системою каналізації (мінімум має бути 20 метрів);
  • герметизувати стінки споруди, не допускаючи проникнення грунтових вод;
  • дотримуватися санітарних норм і не зливати у свердловину відходи.

  Дотримання таких простих правил допомагає запобігти появі мулу, інших засмічень, які практично завжди стають джерелами погіршення якості питної води.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради