Що робити при тривалому хронічному стресі: як позбутися нервового напруження і відновити спокійний стан

У стресових ситуаціях організм працює активніше, ніж у спокійному стані. Людина витрачає багато енергії, що призводить до перевтоми і нервового виснаження. Люди, які пережили це стан, часто скаржаться на болі в серці, голові, втрату апетиту і концентрації уваги. Про те, як позбавитися від стресу, – далі у статті.

Стрес не тільки пригнічує, він негативно впливає на різні системи організму. Розвивається ішемія органів, що призводить не тільки до інфаркту та інсульту, але і сприяє запальним процесам – холециститу, панкреатиту, простатиту.

Коли людина довго знаходиться в стресовому стані, у першу чергу страждає нервова система. Для усунення проблеми необхідно точно знати симптоми, щоб зробити активні дії. Після цього можна зрозуміти, як відновити нервову систему, яка страждає від тривалого стресу.

chto delat pri dlitelnom khronicheskom stresse: kak izbavitsya ot nervnogo napryazheniya i vosstanovit spokojjnoe sostoyanie10 Що робити при тривалому хронічному стресі: як позбутися нервового напруження і відновити спокійний стан

За психологічними характеристиками стрес близький до афекту

Симптоми хронічного стресу

Хронічний стрес – це тривалий вплив на організм якогось негативного фактора: часті конфлікти в родині і на роботі, брак часу, втрата сенсу життя, інформаційне перевантаження. Визначення симптомів та лікування хронічного стресу – процес трудомісткий, вимагає уважності.

Стрес виражається класичними симптомами:

 1. Проблеми зі сном – безсоння, тривожний пробудження серед ночі, кошмари.
 2. Песимістичний настрій на життя і роботу. У цій ситуації людина дуже швидко втомлюється, у нього з’являються головні болі, він стає дратівливим.
 3. Поява таких звичок: посмикування ногою, покусування нігтів або внутрішньої сторони губ, перебирання волосся.
 4. Замкнутість, яка проявляється при спілкуванні навіть з найближчими людьми. Бувають ситуації, коли навіть рідні діти перестають бути важливими для людини, що перебуває у стресі.

Якщо виявляються подібні проблеми, необхідно відразу ж вживати заходів, інакше це може призвести до дуже серйозних наслідків, і відновитися після сильного стресу буде складно.

Як перестати фіксуватися на переживання

Постійне зациклення на переживання призводить до тривалого стресу. Щоб вирішити проблему, потрібно виконати кілька кроків:

 1. Перейти до активних дій. При появі переживань, потрібно відразу ж робити хоч щось, а не годинами обмірковувати ситуацію, уявляючи негативні наслідки. Не настільки важливим є сама дія, необхідно просто відійти від думки, на якій зациклилися.
 2. Перемкнути увагу. Якщо не виходить перейти до активних дій, потрібно відволікатися на сторонні теми. Бажано знайти цікаве хобі або будь-яку діяльність, яка повністю займе розум.
 3. Не потрібно говорити про це. Потрапивши у важку ситуацію, багато людей починають шукати поради і допомоги у друзів. В результаті людина настільки часто починає говорити про проблему, що не може уникнути зациклення.

chto delat pri dlitelnom khronicheskom stresse: kak izbavitsya ot nervnogo napryazheniya i vosstanovit spokojjnoe sostoyanie11 Що робити при тривалому хронічному стресі: як позбутися нервового напруження і відновити спокійний стан

Використовуючи поради, можна позбутися від переживань і стресу

Відпочинок, режим дня і фізкультура як основа лікування

Щоб позбутися від тривалого стресу, людині потрібно привести режим дня в порядок. Схема «робота, домашні клопоти – сон» призводить до пригнічення. У першу чергу потрібно навчитися відпочивати і полюбити щоденні фізичні навантаження. Це і буде основою лікування хронічного стресу.

Фізкультура – найкращий помічник у боротьбі за душевну рівновагу. Помірні фізичні навантаження благотворно впливають на нервову систему. Надмірні навантаження можуть чинити негативну дію на організм – і ситуація посилиться.

Потрібно вибирати для себе відносно спокійні заняття:

 • плавання;
 • біг підтюпцем;
 • пілатес;
 • йога.

Якщо людина ніколи раніше не займався спортом, можна почати з регулярних вечірніх піших прогулянок, а після перейти на легкий біг. Це буде діяти краще будь-якого снодійного, і організм досить відпочине за ніч.

chto delat pri dlitelnom khronicheskom stresse: kak izbavitsya ot nervnogo napryazheniya i vosstanovit spokojjnoe sostoyanie12 Що робити при тривалому хронічному стресі: як позбутися нервового напруження і відновити спокійний стан

Боротьба зі стресом

Людина, що піддається стресу, повинен навчитися відпочивати, і робити це регулярно. Після робочого дня потрібно дати собі час для релаксації: сісти на улюблений диван або крісло, закрити очі, включити улюблену музику і максимально розслабити м’язи. Це дуже важливе «вправа», оскільки, якщо відразу після роботи кидатися за виконання домашніх обов’язків, нервова система буде перевантажена.

Фізкультура і відпочинок допоможуть відновитися після стресу.

Що робити, якщо після стресу болить голова

Часто після стресу болить голова. Для усунення неприємних відчуттів можна використовувати анальгетики. Але, якщо вони не допомагають, необхідно звернутися до лікаря. На прийомі обов’язково розповісти про стресові фактори.

Для вирішення проблеми фахівець може порадити почати займатися йогою або виконувати спеціальні вправи для розслаблення. Якщо випадок серйозний, призначають анксіолітики (препарати для заспокоєння) або антидепресанти.

Як заспокоїтися, якщо болить серце

Іноді після стресу болить серце. Дискомфорт триває до повного заспокоєння людини. Тому потрібно вміти взяти себе в руки.

Щоб заспокоїтися, слід усунути джерело роздратування. Якщо людина зіткнувся зі стресом через суперечки з колегами та начальником, потрібно моментально припинити діалог, піти у вільну кімнату, відкрити вікно і зробити кілька глибоких вдихів і видихів. Це складно, але потрібно забути про тему, яка викликає роздратування і швидко позбутися від стресу. Для цього потрібно відволіктися: включити розслаблюючу музику, зателефонувати родичу і спокійно поговорити на абстрактні теми.

Якщо сильний стрес і людина не знає, як заспокоїтися після стресу, потрібно прийняти настоянку валеріани (20-25 крапель) або розсмоктати 1 таблетку валідолу.

chto delat pri dlitelnom khronicheskom stresse: kak izbavitsya ot nervnogo napryazheniya i vosstanovit spokojjnoe sostoyanie13 Що робити при тривалому хронічному стресі: як позбутися нервового напруження і відновити спокійний стан

Вплив стресу на серце

Може постстрессово боліти живіт

Нерідко після стресу болить живіт – довгостроково спазмовані судини, які живлять органи травлення, викликають функціональні розлади. Порушується евакуація жовчі, у зв’язку з чим людина може відчувати напади жовчної кольки, а також мати інші проблеми з травленням.

Живіт може вболівати за різних причин, не пов’язаних зі стресом. В тому числі це можуть бути доброякісні або злоякісні новоутворення. Зверніться до лікаря для обстеження та встановлення діагнозу.

Як прийти в себе чоловікові

Дослідження показали, що жінки і чоловіки по-різному реагують на стрес, і методи виходу з цього стану відрізняються. У світі хлопців не прийнято скаржитися або «виплескувати» емоції у тривалій розмові з партнером. Це призводить до погіршення психологічного стану. У запущених випадках чоловік вже не здатний сам вирішити проблему.

При перших ознаках стресу потрібно знати, як прийти в себе після сильного стресу. Іноді найпростіше просто проявитися емоції і дати негативу вийти назовні через бесіду. Якщо це неможливо, фахівці рекомендують кілька методів, як позбутися стресу та переживань чоловікові:

 • після важкого дня розслабитися, прийнявши душ;
 • записатися в секцію єдиноборств і гарненько побити грушу або вийти в спаринг;
 • завести собаку, з якою можна ввечері на вулицю вийти і погуляти в тиші парку;
 • частіше займатися сексом – це найкраща розрядка для чоловіків.

Більш важкі випадки вирішують на прийомі у психолога. При лікуванні стресу не варто самостійно шукати лікарські препарати, оскільки вони викликають звикання.

chto delat pri dlitelnom khronicheskom stresse: kak izbavitsya ot nervnogo napryazheniya i vosstanovit spokojjnoe sostoyanie14 Що робити при тривалому хронічному стресі: як позбутися нервового напруження і відновити спокійний стан

Будь-яка людина час від часу переживає стресові ситуації

Як швидко позбавитися від стресових наслідків жінці

Є кілька ефективних способів, як позбутися стресу та переживань жінки:

 1. Фахівці рекомендують використовувати воду для швидкого виходу зі стресової ситуації: потрібно усамітнитися у ванній чи туалеті, відкрити холодний кран, розстебнути сорочку або блузку, намочити руки, і помасажувати шию. Зусилля потрібно додавати поступово, зберігаючи пальці вологими. Після сильніше полити шию прохолодною водою.
 2. Взяти суху тканину (підійде рушник) і почати викручувати її, немов після прання. Потрібно максимально напружити м’язи, досягти піку і після розслаблено опустити руки. Цей метод допомагає зняти напругу.

Бувають ситуації, коли стресу не виходить вийти швидко і виникають жіночі проблеми. Тому потрібно вміти позбутися від них.

Як зупинити випадіння волосся

При порушенні гормонального балансу у жінок можуть випадати волосся. Але цей процес оборотний і фахівці дають поради, як зупинити випадіння волосся після стресу:

 • дотримуватися принципів правильного харчування;
 • використовувати шампуні, стимулюючі фолікули;
 • після важкого стресу провести комплексний аналіз систем організму, щоб виявити з’явилися проблеми і почати приймати ліки, призначені лікарем;
 • вживати вітаміни А, Е, В і мікроелементи: цинк, селен, кремній, кальцій.

Якщо випадок серйозний, то стан волосся нормалізується приблизно за місяць.

chto delat pri dlitelnom khronicheskom stresse: kak izbavitsya ot nervnogo napryazheniya i vosstanovit spokojjnoe sostoyanie15 Що робити при тривалому хронічному стресі: як позбутися нервового напруження і відновити спокійний стан

Корисні будуть живильні маски з маслами

Як повернути лактацію

Якщо з’явилися проблеми з годуванням дитини, потрібно приймати термінові заходи, щоб повернути лактацію грудного молока після стресу:

 • часта стимуляція сосків для підвищення рівня окситоцину;
 • з’їдати більше м’яса, молока, овочів;
 • випивати чай Лактофитол;
 • заварювати листя малини;
 • нормалізувати сон.

Щоб відновити лактацію, потрібен комплексний підхід.

Як відновити місячні

Для того щоб після стресу відновити місячні, рекомендують використовувати наступні методи:

 1. Робити настоянку з петрушки: 2 столові ложки на 500 мл окропу. Варити на середньому вогні 10 хвилин і дати настоятися півгодини.
 2. Випивати настоянку з кореня кульбаби: 1 ложка на 250 мл окропу. Варити 15 хвилин на слабкому вогні.

Згідно відгуками ці народні методи дуже ефективні при виниклій проблемі.

chto delat pri dlitelnom khronicheskom stresse: kak izbavitsya ot nervnogo napryazheniya i vosstanovit spokojjnoe sostoyanie16 Що робити при тривалому хронічному стресі: як позбутися нервового напруження і відновити спокійний стан

Консультація лікаря буде не зайвою

Як нормалізувати сон

Щоб повернути здоровий сон і позбутися від хронічного стресу, потрібно випробувати наступні способи:

 • усунути всі джерела шуму;
 • не дивитися телевізор;
 • погуляти перед сном;
 • прийняти теплу ванну з піною;
 • не наїдатися на ніч;
 • відкрити вікно, щоб в кімнаті стало прохолодно.

Щоб нормалізувати сон після стресу, потрібно випробувати всі методи. Якщо робити акцент на одному з них, то результату досягти не вийде.

Бажано деякий час поспати окремо від дружини або чоловіка. Психологи стверджують, що це допоможе відновити сон після стресу, оскільки пацієнту буде максимально комфортно в таких умовах.

Як відновити апетит

Щоб відновити апетит після стресу, потрібно пройти в швидкому темпі або пробігти (залежно від фізичної підготовки) дистанцію у 5 км

Для відновлення апетиту урізноманітніть свій раціон. Введіть в нього ті продукти, які ви ніколи раніше не вживали. Готуйте те і так, як ніколи раніше не готували.

Відновлення після відпустки

Стрес після відпустки – поширена проблема. Фахівці назвали це післявідпускним синдромом і виділили ряд ознак: меланхолія, сонливість, апатія, неуважність, дратівливість, головний біль.

Щоб повернутися в норму, треба визначити причину стресу (повернення на роботу) і прийняти її як даність. Важливо протриматися перші три дні – найважчі після відпустки: після людина ввійде у звичний режим. Бажано в цей період більше спілкуватися з друзями-оптимістами. Не рекомендується після роботи в перший тиждень після відпустки лягати спати пізно.

chto delat pri dlitelnom khronicheskom stresse: kak izbavitsya ot nervnogo napryazheniya i vosstanovit spokojjnoe sostoyanie17 Що робити при тривалому хронічному стресі: як позбутися нервового напруження і відновити спокійний стан

Стрес після відпустки – досить часте явище

Якщо поради не ефективні, потрібно вжити антистресові продукти, щоб позбутися від стресу на роботі: шоколад, насіння соняшнику, ягоди, банани, лосось. Допомагають відвари пустирника, валеріани або м’яти.

Нервове виснаження

У кожної людини свій «межа міцності» і кожен схильний до виснаження. Відновлення нервової системи після стресу – важливий процес, тому потрібно вміти розслаблятися і вчасно приймати вітаміни, якщо виявляються перші ознаки проблеми: дратівливість через дрібниці, апатія і зниження самооцінки.

Тривожний стан

Тривожні розлади – одні з найпоширеніших, поряд з депресією і неврозами. Якщо чоловік почав помічати у себе прискорене серцебиття, сухість у роті, безсоння, сильне потовиділення, то потрібно знати про способи заспокоєння: трав’яні чаї, настої або ліки в найскладніших випадках.

Що робити при апатії

Самий ефективний спосіб подолати апатію – розгойдатися, створити для себе невеликі скрутні ситуації. Потрібно зламати рутину та пізнати нові емоції.

chto delat pri dlitelnom khronicheskom stresse: kak izbavitsya ot nervnogo napryazheniya i vosstanovit spokojjnoe sostoyanie18 Що робити при тривалому хронічному стресі: як позбутися нервового напруження і відновити спокійний стан

Апатія

Висновок

 1. Переносимість стресу у кожної людини своя і пояснюється вродженими особливостями нервової системи. Пройдіть тест, щоб оцінити свій поточний стан.
 2. Людям з низькою стресостійкістю важливо пам’ятати про цю особливість і контролювати зовнішні стимули. Краще уникати стресу, а не позбуватися від його наслідків.
 3. Позбутися від стресу можна різними способами: більше відпочивати, щодня займатися фізкультурою, правильно харчуватися, медитувати.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради