Харчова сода для саду і городу — способи застосування на ділянці

Двовуглекислий натрій або натрієва сіль вугільної кислоти – це звичайна харчова сода, яка є частим інгредієнтом для випічки в домашніх умовах. Але наші умільці з успіхом знайшли їй застосування на городі і в саду. Маючи слабо лужну реакцію, багато використовують її для виправлення кислотності грунту. Але це далеко не єдине його корисна властивість. Для чого її застосовують і приносить вона користь, ви дізнаєтеся з цієї статті.

pishhevaya soda dlya sada i ogoroda  sposoby primeneniya na uchastke12 Харчова сода для саду і городу — способи застосування на ділянці

Соду використовують в основному у вигляді водного розчину. Але щоб він чинив свою позитивну дію на рослини, необхідно дотримуватися кількох правил.

 • Для наведення робочого розчину використовуйте тільки чисту воду.
 • Не бажано використовувати для розведення металевий, алюмінієвий посуд, а також з ПВХ та полістиролу. Найкраще розводити в скляному або емальованому посуді, щоб не було небажаних реакцій і потім не нашкодити рослинам.
 • Розводять бікарбонат натрію в теплій воді, температура води не повинна перевищувати +55?С.
 • Приготовлений робочий розчин повинен використовуватися протягом 3-х годин з моменту його приготування.

Сода харчова — способи застосування в саду та городі

Сода або, як її ще називають, бікарбонат або гідрокарбонат натрію – білий порошок без запаху, із солонуватим присмаком, добре розчиняється в теплій і гарячій воді. Упаковка з білим порошком завжди знайдеться на кухні в кожної господині. Харчова добавка на упаковці позначається як Е500. Але оскільки мова піде про використання гідрокарбонату натрію на городі, розберемо докладно спектр її застосування більш широко.

Маючи слабо лужну реакцію, її використовують для нейтралізації кислого грунту. Однак, при цьому необхідно контролювати кислотність грунту, щоб її не защелачивать. Щоб визначити кислотність ґрунту, достатньо взяти жменю землі з глибини багнета лопати. Посипте землю порошком бікарбонату. Якщо буде характерне шипіння, то це говорить про те, що грунт кисла. Якщо шипіння не буде, полийте 9% оцтом. Якщо буде відбуватися реакція (шипіння), то це ознака лужної грунту та використання соди в цьому випадку не рекомендовано.

Для розкислення грунту використовують розчин, приготовлений з розрахунку 5-7 г засобу на 10 л води.

5-7 г порошку – це, приблизно, половина чайної ложки.

Бікарбонат натрію володіє слабкими дезінфікуючими властивостями. Тому вона може бути використана для профілактики розвитку грибних хвороб, наприклад, таких, як борошниста роса, пероноспороз цибулі та огірків. Збудник хвороби знаходиться на поверхні, тому в цілях профілактики можна обприскувати кущі розчином соди 5 г на 10 л води). А ось на розвилася фітофтори, засіб може не подіяти, оскільки її збудник знаходиться вже глибше в тканинах.

pishhevaya soda dlya sada i ogoroda  sposoby primeneniya na uchastke13 Харчова сода для саду і городу — способи застосування на ділянці

При підвищеній кислотності зменшується засвоєння такого корисного мікроелементи, як бор. Достатня його кількість позначається на цукристості і смаку плодів. Якщо збільшити рН до 6,0-7,0 багато мікроелементи будуть краще засвоюватися, що в підсумку позначиться на смаку овочів і ягід.

Застосування соди допомагає в боротьбі з шкідниками (гусениці, личинки жуків) і мурахами. Для цього достатньо сухий порошок змішати з борошном у рівних кількостях і обпилити проблемні місця.

Бікарбонат натрію — відмінний засіб від бур’янів. Якщо вони виросли між тротуарною плиткою або між бетонними плитами, то це порошок буде вам в допомогу. Досить посипати кальцинований аналог із засобу, який використовують для прання, а потім залити ці місця теплою водою. Від бур’янів не залишиться і сліду. Або приготуйте концентрований розчин харчової соди – 1 пачка на відро води і залийте розчином бур’яни.

Однак слід пам’ятати, що боротися подібним способом з бур’янами на грядках не рекомендується. В іншому випадку разом з бур’янами і ви погубите овочеві посадки і квіти.

Застосування соди для огірків і томатів

Приготуйте просте засіб з содою для того, щоб ваші рослини в теплиці були завжди зеленими і довше плодоносили. Крім цього, застосування розчину з гідрокарбонатом натрію для огірків, томатів, баклажанів

 • допоможе вам боротися з шкідниками і грибними хворобами;
 • поліпшить їх смакові якості;
 • зменшує кількість пустоцветов на огірках.

pishhevaya soda dlya sada i ogoroda  sposoby primeneniya na uchastke14 Харчова сода для саду і городу — способи застосування на ділянці

Для приготування розчину в 10 л теплої води розчиніть 1 ст. л. соди, ретельно розмішайте, щоб кристали розчинилися. Полийте огірки і помідори по 0,5 л під кожен корінь. Обробку необхідно проводити в суху погоду ввечері. Якщо обробляють рослини в теплиці, то процедуру можна проводити в будь-який час.

Обробку проводьте по вологій землі після поливу грядок.

Якщо помітили, що на листках огірків з’явилася несправжня борошниста роса (пероноспороз), обробіть рослини розчином, приготованим з 50 г харчової соди, розчиненої у відрі води з додаванням 50 г будь-якого рідкого мила. Розчин добре перемішують і обприскують рослини по листу.

pishhevaya soda dlya sada i ogoroda  sposoby primeneniya na uchastke15 Харчова сода для саду і городу — способи застосування на ділянці

Для підживлення помідорів приготуйте розчин у пропорції на 1 л води розчиніть 1 ч. л. харчової соди (0,5% розчин) і обприскати листя томатів. Така підгодівля поліпшить засвоєння бору, що в свою чергу поліпшить смак стиглих плодів.

Для профілактики фітофторозу на помідорах приготуйте розчин у співвідношенні 3 ст. л. на 10 л води і обприскати кущі томатів. Першу обробку проведіть через пару тижнів після висадки розсади в грунт, а потім проводите кожні 10 днів.

Як застосовувати соду для полуниці на городі

Одна з неприємностей, яка чекає полуницю і малину – це довгоносик. Шкідник небезпечний тим, що, харчуючись листям і черешками рослини, для відкладання яєць він проколює своїм хоботком квітконіс, при цьому цветоножку, де розташований бутон, прогризає. Через кілька днів на місці кладки яєць з’являється личинка, яка поїдає внутрішню частину бутона. В результаті пошкоджені бутони гинуть і засихають. Одна самка відкладає до 50 яєць і більше. Відкладаючи по одному яйцю в кожну квітконіс, гине одна ягода. От і порахуйте, яку шкоду може заподіяти цей шкідник.

pishhevaya soda dlya sada i ogoroda  sposoby primeneniya na uchastke16 Харчова сода для саду і городу — способи застосування на ділянці

Для захисту кущів від довгоносика в період закладки бутонів проведіть 2-3 обприскування содовим розчином з інтервалом у 4-5 днів. Розчиніть 2 ст. л. бікарбонату натрію у відрі води і рясно обприскати кущі і землю під ними.

Застосування соди для лука

Гідрокарбонат натрію дуже допомагає у вирощуванні здорового врожаю цибулі. І використовується, починаючи від знезараження посівного матеріалу і аж до догляду за дорослими рослинами.

Обробка посівного матеріалу. Замочити в розчині соди севок перед посадкою можна уникнути стрілкування цибулі і збільшити врожай зеленого пера. Приготуйте розчин: в 1 л гарячої води (температура 45-55?С) 1 ч. л. бікарбонату натрію, розмішайте, щоб кристали повністю розчинилися. В теплий розчин занурте очищені від верхньої луски цибулинки і залиште на 30 хвилин. Для кращого прогрівання ємність з розчином і цибулею прикрийте товстим рушником, щоб розчин довше не охолов.

Замочування в соді не тільки захищає майбутнє рослину від шкідників, але і пригальмовує ріст квіткової бруньки, яка відповідає за випуск стрілок.

pishhevaya soda dlya sada i ogoroda  sposoby primeneniya na uchastke17 Харчова сода для саду і городу — способи застосування на ділянці

Для розкислення грунту. Кислий грунт, така як суглинок або глинистий, справляє негативний вплив на ріст і розвиток коренеплодів. Для розкислення грунту можна використовувати замість доломітового борошна або деревної золи. Для цього в момент посадки цибулин грунт посипають содовим порошком.

Профілактика захворювань. Обприскування цибулинних грядок допоможе запобігти появі таких небезпечних для культури хвороб, як борошниста роса, пероноспороз, судинний бактеріоз, а також допоможе впоратися з мурахами, попелиць та іншими паразитами. Якщо виявлені ознаки хвороб, коли вже зелене перо, то обробка гідрокарбонатом натрію буде вкрай безпечна для людини. Обприскайте посадки розчином, приготовленим з 1 ст. л. соди, розчиненому в 2 л води. Обробку проводьте кожну тиждень. У профілактичних цілях обприскування проводять 1 раз в 2 тижні. Обробку проводять рано вранці або ввечері після заходу сонця.

Корисні поради дачникам, як застосовувати соду від шкідників і хвороб

Застосування народних засобів боротьби з шкідниками або хворобами перевірено не одним поколінням дачників і довели свою ефективність на практиці. Ось деякі рецепти застосування соди на городі і в саду.

Борошниста роса. Дешева сода може стати гарною альтернативою дорогим фунгицидам. Розчиніть 4 ст. л. порошку і обприскати малину, смородину, аґрус. У період масового плодоношення з профілактичною метою обприскати огірки, кабачки, гарбузи, патисони і це запобіжить появи білого нальоту на цих овочевих культурах. Причому це буде безпечно для овочів і в той же час поліпшить їх смак.

pishhevaya soda dlya sada i ogoroda  sposoby primeneniya na uchastke18 Харчова сода для саду і городу — способи застосування на ділянці

Пероноспороз, іржа, різні гнилі. Обприскайте рослини і кущі розчином, для цього в 10 л води розчиніть 6 ст. л. гідрокарбонату натрію, додайте туди 2 ст. л. рідкого мила (або 30-50 г господарського). Додайте в розчин 40 крапель йоду, ретельно розмішайте рідину і обприскати рослини.

Попелиця і гусениці. Наводять розчин з 10 л теплої води і 3 ст. л. харчової соди. Щоб розчин відразу не змивався, в розчин додають рідке мило – 2 ст. л. або натирають на дрібній тертці 10-20 г господарського мила. Все добре перемішують і обприскують кущі і дерева, звертаючи особливу увагу на нижню сторону листя. Обробку проводять 1 раз в 2 тижні для профілактики появи цих шкідників, або якщо є необхідність – 1 раз в 5-7 днів.

pishhevaya soda dlya sada i ogoroda  sposoby primeneniya na uchastke19 Харчова сода для саду і городу — способи застосування на ділянці

Захист капусти від слимаків. Крім інших порошків для захисту капусти від слимаків, допомагає впоратися з ними і гідрокарбонат натрію. Змішайте деревну золу з кальцинованою содою в пропорції на 1 л золи 2 ст. л. порошку і цим складом обробіть грунт поруч з качанами. Суміш буде дратувати ніжні черевця слимаків, і вони не подползут до кочанам.

Дротянка. Як відомо, цей шкідник є одним з ознак кислого грунту. Щоб врятувати картопляні грядки, при посадці картоплі посипте в кожну лунку по 0,5 ч. л. харчової соди. Звичайно, на великих картопляних плантаціях цей спосіб навряд чи буде доречним, там потрібно застосувати інші способи боротьби з дротяником. Як стверджують досвідчені городники, вже через 2-3 роки, вони вирощували здоровий без єдиної червоточини урожай картоплі.

Сіра гниль винограду. Приготуйте 0,5% розчин (5 г соди на 100 мл води) і прыскайте виноград. Розчин такої концентрації запобігає розвиток гнилі і цвілі, а також поліпшить смак стиглих ягід. Повторіть обробку через 10-14 днів. Це також допоможе вберегти виноград і від борошнистої роси.

pishhevaya soda dlya sada i ogoroda  sposoby primeneniya na uchastke20 Харчова сода для саду і городу — способи застосування на ділянці

Омолодження кущів троянди. В 5 л води розчиніть 1 ч. л. соди, додайте 0,5 ч. л. нашатирного спирту і обприскати рожеві кущі. Така підгодівля не принесе ніякої шкоди рослині.

Знезараження насіння. Для обробки насіння перед посівом дачники часто використовують марганцівку. Але якщо її не виявилося в потрібний момент, обробку можна провести з допомогою гідрокарбонату натрію. Для цього розкладіть насіння між шарами марлевої серветки або ватних тампонів, змочених у розчині, для цього 0,5 ч. л. соди розчиніть в 1 л відстояною або профільтрованої води і залиште в теплому місці на 5-6 годин.

Зрізані квіти. Щоб зрізані квіти довше збереглися у вазі, у воду на 1,5 л додайте 0,5-1 ч. л. порошку.

Харчова сода від мурашок на городі

Мурахи на ділянці часом є покаранням для городників. І хоча вважається, що вони приносять і користь, рятуючи рослини від різних гусениць, павутинних кліщів та мух, але і шкоди вони приносять чимало. Влаштовуючи колонії на грядках, вони не тільки псують їхній зовнішній вигляд. Вони є носіями багатьох небезпечних для рослин хвороб і шкідників, розносять насіння бур’янів, псують бутони квітів. Роблячи ходи в ґрунті, вони порушують рівномірне прогрівання грунту і перешкоджають рівномірному проникненню добрив, псують урожай.

pishhevaya soda dlya sada i ogoroda  sposoby primeneniya na uchastke21 Харчова сода для саду і городу — способи застосування на ділянці

І боротися з ними буває деколи дуже складно, але гідрокарбонат натрію в цьому випадку допомагає успішно впоратися з проблемою. Справа в тому, що тільця комах буквально просочені кислотою. Поїдаючи соду, відбувається порушення зовнішнього покриву комах з-за чого вони гинуть.

Є чимало способів боротьби з ними, серед інших і з її допомогою.

 • Сама по собі сода для мурашок не приваблива, тому, щоб привернути їх увагу до неї додають борошно, подрібнений варений яєчний жовток, цукрову пудру, хлібні крихти. Перемішайте їх і розсипте на мурашиних ходах.
 • Розсипте щедро білий порошок на місцях проживання мурах. Щоб прискорити ефект виселення через деякий час полийте на мурашині ходи розчином оцту (на 1 л води візьміть 2-3 ст. л. оцтової есенції).
 • Розчиніть 3 ст. л. питної соди 2 л окропу, розмішайте і полийте гарячим розчином в мурашник, прикрийте зверху плівкою. Для кращого результату процедуру повторіть через кілька днів.

Однак, слід визнати, що, зникнувши з вашої ділянки, мурашки підуть будувати свій новий будинок на інше місце. Через деякий час можуть знову повернутися. Тому важливо дотримуватися заходів для запобігання їх появи на ділянці. Не кидайте харчові відходи на грядки, дотримуйтесь чистоту на грядках, сапаючи вчасно бур’яни. Різкі запахи чорнобривців, календули і т. д., які посаджені на грядках, також не люблять мурахи і відлякують їх.

Звичайно, харчова сода – це не панацея, але її цілком можна розглядати як одне з альтернативних засобів у боротьбі з хворобами і шкідниками на дільницях, адже це абсолютно нешкідливе для людини засіб, причому дешеве і просте в застосуванні.

Гарних вам врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради