Гладіолуси – посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

У нашій родині саме до гладиолусам особливе ставлення. Напевно, тому, що це – улюблені квіти моєї мами. А тепер уявіть мою радість, коли у мене з’явився «невеликий клаптик землі»! Здогадуєтеся, що перше було в списку культур, які хочу вирощувати на ділянці? Улюблена зелень: кріп, петрушка? Томати, без яких мені складно уявити меню для моєї родини? Арахіс, який не тільки смачний, але і красиво виглядає на грядці, коли цвіте? Ні, звичайно! Мамині улюблені гладіолуси!

І ось я купила цибулинки. Вислухала докладну інструкцію продавця. Висадила за всіма правилами. Зросли дивно красиві… і все! Продовження немає, на жаль. Цибулинки в землі я не знайшла, щоб викопати їх і відправити на зимівлю на балкон. На наступний рік вони не проросли. І повірте, мені не шкода тих копійок, що я заплатила за посівний матеріал. Не шкода зусиль, адже в перший рік вони повністю виправдалися. Мене засмучує, що я не знала все про посадки та догляд за рослиною, щоб продовжити їх життя і цвітіння. А тому, наша розмова сьогодні і гладіолуса. І про все, що стосується їх вирощування!

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy164 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

Посадка і догляд за гладіолусами у відкритому грунті

Перше, що потрібно зрозуміти, що, незважаючи на всі винаходи селекціонерів, які придумали сорти, що ростуть на горах, і під водою (утрирую), варто враховувати природні умови вирощування гладіолусів (шпажников). Тільки тоді ми зрозуміємо, що потрібно рослині, щоб він відчував себе комфортно, а, відповідно, кущ був би здоровіше, а ми б спостерігали більш пишне і тривале цвітіння, так і шкідники щоб не докучали ні кореневій системі, ні надземної.

Батьківщиною шпажников є тропіки та субтропіки. А відповідно, рослина очікує, що ми висадимо його в «легку» ґрунт, де велика частина становить органіку. Ідеально було б замульчувати посадки соломою, листяним перегноєм. При цьому полив бажаний невеликий, але частий. Краще всього, дощування в ранковий або вечірній час. Допускається наявність тіні на клумбі, де буде рости гладіолус. Але при цьому земля повинна бути не забита корінням. А значить, сусідів потрібно максимально зменшити. Краще всього віддати грядку повністю у розпорядження цієї культури, а по окантовці висадити вже інші трави і квіти.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy165 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

Ось тепер ми приблизно знаємо, де і яку розбити клумбу. Врахуйте особливість цієї рослини:

 • сонячна грядка з невеликим затіненням;
 • помірний своєчасний полив;
 • обов’язкові підгодівлі рослини;
 • захищене місце від протягів, щоб квітконоси не пригнуло до землі;
 • грунт на клумбі обов’язково повинна містити багато органіки.

Що важливо враховувати при посадці для успішного росту рослини:

 1. Дочекатися, коли грунт прогріється до 10 градусів. Ось тільки вимірювати температуру потрібно не на поверхні, а на глибині 10см (або глибини посадки). А це приблизно з середини квітня (у південних регіонах) і до середини травня (у більш суворому кліматі).
 2. До речі, всі цибулинні закладаються на глибину, яка в 3 рази більше самої цибулини (якщо ґрунт щільний; в більш пухких грунтах глибина посадки – у 4 рази більше). А тому, не вийде вирити для всіх рослин однакову траншейку, якщо одна цибулина 2см, а друга 3-4!
 3. Від схеми висадки буде залежати зовнішній вигляд клумби. Наприклад, на 20 20см – щільна посадка. 20 на 30 – більш рихла, але для пишних кущів вона оптимальна.

Рада! Не висаджуйте сильні дорослі культури (за розміром та віком цибулини це можна визначити) поруч з молодями. Тоді сильні рослини будуть придушувати більш слабких. Найкраще відсортуйте бульби і висаджуйте їх з урахуванням їх розмірів.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy166 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

Що важливо в догляді за гладіолусами:

 1. Полив. По мірі зростання – 2 рази в тиждень доросла рослина – 1 раз в тиждень (20л на 1кв.м.). Полив під кущ.
 2. Розпушування. Кажуть, що одне розпушування замінює 2 поливу. І точно! По тому, яку користь воно приносить рослині, розпушування грунту неймовірно важливо для гладіолусів.
 3. Підгодівля. Коли з’являються сходи вноситься в грунт азотовмісні добрива. Коли з’являються 5-6 листочків, додають до азоту фосфор. З’являються бутони – фосфор і калій.
 4. Захист від шкідників. Самі бульби обробляються, але і варто обприскувати кущі спеціальними засобами (інсектицидами), що захищають їх від білокрилки.
 5. Підв’язка. Необхідна, при поодиноких/поодиноких посадках, при вітрах або, коли грунт не утримує рослину.

Ніяких особливих труднощів чи проблем з выращиваниемэтих квітів немає, як бачите. Косарик вважається невибагливою культурою. А тому у вас обов’язково вийде її вирощувати!

Як підготувати до посадки гладіолуси після зимового зберігання

Якщо ви готуєтеся до посадки, перше, що потрібно гладіолусів, дістати їх (з підвалу або занести з балкона) за 2-3 тижні до висадки рослин в грунт.

Як підготувати посадковий матеріал і на що варто звернути увагу:

 • Огляд. Первинний огляд полягає в тому, щоб переконатися, що здорові цибулини, на них немає ніяких дефектів, пошкоджень і захворювань. Якщо є дефекти (пошкодження), відрізаємо частина цибулини (після замочування) і обробляємо зріз деревним вугіллям або зеленкою.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy167 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

 • Очищення цибулин від лушпиння.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy168 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

 • Сортування. Якщо цибулина має невелике денце, значить вона молода і сильна, і дасть добрі сходи. Велике денце – старі цибулини і їх вже варто замінювати.
 • Протруювання. Розводимо 1 гр. марганцівки на 10 л. води (можна злегка розчин зробити слабкіше, якщо з’явилися корінці і цибулинки проросли). І замочуємо на 2-3 години.
 • Замочування в біостимулятори для кращого коренеутворення.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy169 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

 • Пророщування (не обов’язково). Після замочування викладаємо цибулини на змочені тирсу.

Тепер залишилося чекати, коли цибулини проростуть, а грунт прогріється.

Пророщуємо гладіолуси перед посадкою

Поміщаємо лоток з лукавицами в тирсі в тепле місце, захищене від прямих сонячних променів. При необхідності опрыскиваем тирса з пульверизатора. Перевіряємо, якщо якась цибулина має 2 і більше відростка, цибулину можна акуратно розділити на частини, обробивши «шов» золою.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy170 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

Регулярно оглядаємо матеріал, перевіряючи, чи здорові цибулини і паростки. З появою 3-сантиметрових паростків, можна висаджувати цибулини в грунт.

Якщо хочете отримати гладіолуси до 1 вересня, то пророщувати не потрібно.

Висаджуємо гладіолуси цибулинами навесні

Коли і грунт, і матеріал готові до посадки, відсортовані за розміром цибулини висаджуємо на клумби.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy171 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

Як це зробити правильно:

 • Щоб закріпити цибулину в ґрунті, полийте грунт.
 • Якщо з осені не удобрювали, додайте рослинний компост, мінеральні туки.
 • Якщо земля пухка і легка, садіть великий посадковий матеріал на глибину 4 діаметрів – це, грубо кажучи, штик лопати. В суглинках глибину можна зменшити до 3 діаметрів, але не менше. Це ж правило працює і з клубнепочками.
 • Опустіть цибулину, засипте цибулину піском на 1,5 см. Другий варіант — дно лунки просыпьте шаром піску (1-1,5 см), опустіть бульбу і присипте 1,5 див. землею.
 • Знову трохи полийте.
 • І тільки після цього засипте землею.

Відстань між цибулинами від 20см. відстань між рядами – 30-40см.

Як правильно посадити гладіолуси навесні у відкритий грунт, щоб вони не падали

Можна використовувати сітку або кілочки для підв’язування, а можна висадити так, щоб баде великі суцвіття і вітру не змусили стебла гладіолусів зігнутися. У чому секрет?

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy172 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

У правильному поглибленні:

 • Врахуйте якість ґрунту. При дуже рихлий грунт заглубляйте цибулину приблизно на штик лопати, це близько 4 розмірів цибулини. При більш щільною землі, наприклад, якщо висаджуєте в суглинок, досить 3 розміру.
 • Висаджуйте більш щільно, тоді сама густота посадки буде захистом від вітру. Але не густіше, ніж на 15см.
 • І найважливіше – виберіть ділянку, де немає вітрів або встановіть «ширму» з будівель або інших рослин.

Все це дуже просто здійснити. До речі, підійде і каскадне висаджування. Про це я розповім в самої останньої частини статті.

Коли садити гладіолуси на розсаду в 2019 році

Після пророщування можна висадити цибулини на розсаду. Для цього варто враховувати, коли у вашій місцевості ґрунт прогрівається до 8-10 градусів. А це може бути. Наприкінці квітня, так і на початку червня. А відповідно і варто почати висаджувати гладіолуси. (Дуже важливо все зробити вчасно, щоб не переросли паростки, тоді їм складніше буде акліматизуватися в ґрунті).

В середині березня для більш теплих регіонів і до середини квітня (у регіонах з більш холодним кліматом) можна почати висаджувати розсаду шпажники. При необхідності забезпечте досвечивание!

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy173 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

За місячним календарем 2019 сприятливими вважаються такі дні:

 • Квітень – 6-8, 20-26, 29, 30.
 • Травень – 6-8, 14-17, 21-23, 31.
 • Червень – 1, 2, 9-11.

Ці дати актуальні для висадки, як у відкритий грунт садивного матеріалу, так і на розсаду.

Коли садити навесні у відкритий грунт цибулини

Врахуйте, що ранні сорти зацвітають на 68 день, пізніші на 100. А значить, якщо ви додатково зростили свій посадковий матеріал, можна вибрати час, щоб ваші рослини зацвіли до певної події. Звичайно ж, варто враховувати і те, який сорт ви висаджуєте: ранній, середній або пізній.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy174 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

Наприклад, до 1 вересня зацвітуть рослини, які ви висадили в середині травня (в регіонах з теплим кліматом. В більш холодному – у червні). До речі, якщо там, де ви живете літо коротке, варто вибрати ранні сорти шпажника!

Вирощування гладіолусів в горщиках на вулиці

Дивно, але гладіолуси відмінно себе почувають у горщиках, кашпо і вазонах. Якщо ви робите це вперше, виберіть низькорослі сорти.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy175 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

Але потрібно враховувати і такі вимоги:

 • Розміри горщика повинні бути: діаметр – 20-30см, глибина – 30-40см.
 • На дно варто укласти високий шар дренажу.
 • Грунт дуже легка, збагачена органікою.
 • Час посадки – з кінця березня до середини травня.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy176 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

Потрібно підібрати місце, де немає протягів і палючого сонця. Можливо, буде потрібно підв’язка і обов’язково варто розпушувати грунт у вазонах.

Коли і як садити гладіолуси у Підмосков’ї

У середній смузі з її помірним кліматом можна висаджувати гладіолуси в кінці травня, коли грунт прогрівається до 10 градусів і вже немає загрози заморозків. Заглиблювати цибулини потрібно на 5-8см залежно від якості землі.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy177 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

Тут переважає суглинок. А тому не варто занадто поглиблювати посадку. Бажано заздалегідь, ще з осені внести в грунт органіку і дати їй за зиму перепреть. Це не тільки збагатить землю корисними речовинами, але і зробить її більш придатною.

Посадка і догляд за гладіолусами на Уралі

Самий оптимальний строк висаджування шпажника у цьому регіоні – друга половина травня. На Уралі літо коротке. Як встигнути виростити культуру, щоб вона не тільки дала гарний кущик, але й зацвіла? Найбільш правильним буде вибрати ранні сорти.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy178 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

Висаджувати варто не тільки ранні сорти, але і більш низькі, яким не потрібно багато брати з грунту корисних речовин для нормального розвитку, здоров’я і цвітіння. Варто стежити, щоб грунт на клумбі з гладіолусами не перезволожувався. Можливо, якщо є затримка вологи, потрібно попередньо закрити дренаж в землю на клумбі або частіше рихлити і зменшити полив (поливати тільки при необхідності).

Як вирощувати гладіолуси в Сибіру

Сибір теж відрізняється за погодними умовами. На що орієнтуватися при висадці? Саме правильне – на температуру ґрунту. У деяких регіонах земля (на глибині 10см) прогрівається до потрібних нам 8-10 градусів вже на початку травня. В інших же – в кінці травня, початку червня.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy179 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

Які ще особливості вирощування шпажников в Сибіру:

 • Пророщування – допоможе домогтися рівномірного гарного цвітіння гладіолусів на вашій ділянці.
 • Посадки роблять гущі. Відстань між рослинами – 10-15см, між рядами – 25-30. Це допоможе культурі зберегти потрібне тепло і створити свій затишний для неї, мікроклімат.
 • Цибулини висаджуються в сухий пісок. Шар піску збільшений до 3см.
 • Лунки після посадки заливаються теплою водою.
 • Поливати висаджений матеріал краще не зверху, щоб не ущільнювати ґрунт над цибулинами, а в борозенки, зроблені поряд з посадкою.
 • Догляд передбачає підв’язку до кілочків. Це дуже важливо!
 • І обприскування розчинами фунгіциду від шкідників.

Звичайно, в цих регіонах не можна нехтувати ні поливом, ні розпушуванням грунту!

Як красиво посадити гладіолуси на ділянці

Я двома руками ЗА багаторівневі клумби!!! А при наявність таких культур, як косарик, не можна вибудовувати багатоярусні грядки, не робити гірки і не возитися з нахилами на своїй ділянці. Природа про такі моменти краще нас подбала.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy180 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

А тому:

 • Використовуйте будь-які природні нахили грунту на клумбі.
 • Висаджуйте культури по їх зростанню, розміром (і часу цвітіння; але про це, можливо, як-небудь потім поговоримо).
 • Врахуйте, що в одній культурі є різні сорти. А тому, створюючи моно-клумбу з однієї рослини, подумайте, як використати всі її переваги.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy181 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

Все це я зараз покажу на прикладі гладіолуса.

Висота куща (разом зі стеблом) шпажника – 50-150 див, залежно від сорту. А значить, можна створити узор тільки виходячи з цього показника. Наприклад, якщо в середину висадити клумби самі високі кущі, наступний ряд зробити більш низьких кущів. А крайній – з найнижчих, які ви знайдете. Вийде ступеневу оформлення квітника. Висадіть по краях ще 2-4 культури від 40 до 15 см. у висоту, і вашій грядці будуть заздрити всі сусіди.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy182 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

Це я показала, як орієнтуючись тільки на висоту, можна зробити клумбу з гладіолусами привабливою. На які ще показники варто звертати увагу:

 • Забарвлення. Ви зможете влаштувати справжній карнавал! Від білого до темно-синього/фіолетового, все у вашому розпорядженні. До речі, у мене росли навіть біло-зеленуваті і густо-густо бордові!
 • Фактура. Створити можна з форми і розміру рослини. Є дуже і дуже маленькі квіти в суцвіттях. Вони вигідно будуть розбавляти і фонировать візерунки з великих чашок. Тоді картинка не зіллється в одну пляму. Використовуйте прості, махрові і гофровані.
 • Час цвітіння. Це – окрема тема – вічна клумба. Але, знаючи, коли цвіте кожен сорт шпажника, який ви хочете висадити, ви на пів-літа забезпечите собі вічне клумбу.

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy183 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

І не забудьте про те, що можна використовувати споруди, конструкції з дерева, каменю та інших матеріалів, садові вироби і навіть меблі, наприклад, лаву. Тоді ви зможете акцентувати увагу на вашому улюбленому сорті, не змішуючи його з іншими рослинами. Наприклад, досить викласти навколо одного куща камені, поставити гномика, покласти валун, пофарбований під божу корівку, і у вас вже готова дуже симпатична клумба!

gladiolusy  posadka i ukhod v otkrytom grunte kak krasivo posadit gladiolusy184 Гладіолуси  посадка й догляд у відкритому грунті. Як красиво посадити гладіолуси

Розкажіть вашу історію дружби з гладиолусом. Висаджували ви цього красеня у себе на ділянці і з яким результатом? Якщо, ні, то сподіваюся, я заохотила вас його вирощувати! Розкажіть про цій статті всім своїм друзям у себе на сторінках соцмереж! Підпишіться і отримуйте нові статті про сад, клумби і город. І тоді ви самі переконаєтеся, як легко і просто працювати з зеленими культурами, отримуючи максимум вигоди за свою працю!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради