Чому на великдень фарбують яйця і печуть паски — коротка історія для дітей і дорослих

Фарбовані яйця — обов’язковий атрибут великоднього свята, без якого не можна уявити особливий день. Їх підготовка є важливою частиною свята. Вона передбачає деякі особливості.

Однак мало хто знає про те, як з’явилася ця традиція і які її справжні витоки. Історія таємничого звичаю проходить крізь глибину століть і нікого не залишає байдужим.

f74c2463d6210509bdeabfe431ca401b Чому на великдень фарбують яйця і печуть паски — коротка історія для дітей і дорослих

Чому на Великдень фарбують яйця у червоний колір (історія для дітей)

Одна з поширених легенд свідчить: коли народився Син Божий, Марія Магдалина відвідала імператора. Вона подарувала йому яйце і розповіла про чудесне спасіння Христа.

Але правитель їй не повірив і заявив, що мертвим не властиво воскресати. Це так само неможливо, як і те, що принесене жінкою яйце стане червоним, подібно крові Спасителя. Відповідно, гостя повідомляє неправдиві відомості.

Однак заперечуване миттєво збулося і поклало початок нового ритуалу, який практикується в даний час. Інша версія описує схожі події: одна з городянок, не вірила в повернення Ісуса і вважала звістка помилковим, зіткнулася з тими ж наслідками, що й монарх.

За іншими переказами, Діва Марія фарбувала яйця в яскраві кольори, щоб розважити Господа, коли той був ще немовлям.

Відтінок червоного, бажаний при підготовці святкових яєць, характеризує велич Бога і нагадує про його жертву. Він віддав своє життя заради благополуччя людей, не сумніваючись ні на мить і витерпівши біль.

13944332eb67919869f6c16c6972338c Чому на великдень фарбують яйця і печуть паски — коротка історія для дітей і дорослих

Яйця, згідно з повір’ями, символізують новий початок і основу світу і є першою їжею, яку їдять після Великого посту.

Коротка історія чому на Великдень печуть паски

Згідно відомому переказами, після відродження Христос відвідував своїх учнів під час їх трапез. Знаючи про його візит, вони готували для наставника дріжджовий хліб і мали на порожніх місцях, вірячи, що вчитель назавжди залишиться з ними.

Так у священиків з’явилося звичай пекти і залишати в церкві страву, зване артосом, по неділях, щоб подякувати Богові за доброту і великодушність.

938e5502ddd65bacfb6b35a165fffcab Чому на великдень фарбують яйця і печуть паски — коротка історія для дітей і дорослих

Ця методика практикувалася і в язичників (до виникнення великодніх урочистостей). У них ласощі символізувало родючість і процвітання, вважалося підношенням Паллу, божеству працьовитості. Дана традиція актуальна до сих пір і має лише опосередковане відношення до того, що вихованці Всевишнього залишали для нього хліб.

Яству було прийнято надавати форму циліндра, зверху з тіста викладався хрест, що робило його схожим швидше на солодкий пиріг, ніж на прісний хліб, гаряче улюблений апостолами.

Серед незаміжніх дівчат мала популярність одна з прикмет: якщо паска вийде приготувати без труднощів в найкоротші терміни, вдасться домогтися добробуту і гармонійності, знайти щасливу сім’ю і отримати бажані багатства.

Під час великоднього розговіння їжу розрізали горизонтально, починаючи строго з верхівки. Кожному представнику сім’ї діставалося по одній невеликій порції.

Приготування починається в Чистий четвер. Досвідчені господині роблять прибирання в будинку, позбавляються від старих речей і приймають ванну, після чого приступають до випікання делікатесу.

c0117664ec8fe1198ca4017a60ab561d Чому на великдень фарбують яйця і печуть паски — коротка історія для дітей і дорослих

Керуватися необхідно благими намірами, не думаючи про вигоду, тривоги і конфліктах. Не рекомендується готувати пасхальне блюдо у Страсну п’ятницю (день скорботи за Спасителя).

Що символізує сирну паску?

Сирна паска («пасха», або за старослов’янським варіанту — «млеко загусло») за своєю усіченою формою нагадує труну, в якій лежав Син Божий до чудесного воскресіння, обрадовавшего справжніх віруючих.

На верхній стороні ласощі накреслено урочисте святкове привітання («Христос Воскрес»). На бічних частинах знаходяться зображення хреста, копій, тростин та інших знарядь для тортур, які змушували Бога страждати.

Начинка різноманітна: господині вважають за краще додавати горіхи, родзинки, цукрову пудру, цукати, шоколад, сухофрукти.

ad75b37f59baa657d4fa3dc4571335c8 Чому на великдень фарбують яйця і печуть паски — коротка історія для дітей і дорослих

Солодке страву замінює жертовного ягняти, традиційне святкове блюдо євреїв. Оскільки Ісус пожертвував собою заради блага людства, кров проливати не можна. Це категорично заборонено. Сирна паска також може представлятися як символ Єрусалиму, міста, де народився і був страчений Спаситель.

Відомо, що давні язичницькі ритуали, пов’язані, наприклад, з настанням весни, супроводжувалися обов’язковим вживанням сиру та інших молочних продуктів.

Для простих людей ця їжа вважалася делікатесом і не була доступна в звичайні дні. З виникненням православної віри порядки змінилися.

9d30bcd617aa18e1089e023ef90e109b Чому на великдень фарбують яйця і печуть паски — коротка історія для дітей і дорослих

Спочатку ласощі, символізували прагнення до ідеалу, готували з збродженого кислого молока. Пізніше було вирішено використовувати твердий сир, вершки або маргарин.

Багато найдавніші культури обожнювали споруди, що нагадують усічені піраміди. Згідно увічненим переказів і містичних міркувань, це давало змогу концентрувати незмірну силу, підвладне лише ангелам.

Цікаві факти

  • Пасхальне яйце символізує гріб Сина Божого. Його тверда шкаралупа і непроникна, але всередині знаходиться вічне життя, обірвати яку нікому не під силу. Незмінний святковий атрибут використовувався як талісман, приносив родючість і віддавався загиблим в якості останнього дару.
  • Традиційним великоднім символом у католиків, які відзначають свято раніше християн на кілька тижнів, є кролик. Діти вірять, що якщо їх поведінка буде бездоганним, звірок обов’язково прийде перед торжеством і принесе магічні яйця. Фігурки такого маскота прийнято виготовляти з марципана, шоколаду, глини, дерева, пап’є-маше.
  • У Швеції та Фінляндії є непростою звичай серед дівчат. Вони вбираються в лахміття і хустки, представляючись як відьми, після чого починають збирати частування. Ця традиція не випадкова: в давнину вважалося, що в четвер напередодні Великодня на горі Блокула збиралися чаклунки, пізніше перебиравшиеся в міста і пугавшие людей. Їх відлякували феєрверками, що і зараз є своєрідним ритуалом.
  • В Єрусалимі перед початком великоднього торжества неодмінно запалюють Блаженний вогонь. Він символізує надію і благополуччя. Той, хто невинний і зневажає злочину, у перші миті може доторкнутися до нього і не обпектися. Так Спаситель попереджає, що навіть невиправних грішників є шанс покаятися і запобігти фатальні помилки протягом року. Якщо полум’я не згасне, станеться катастрофа, і світ зануриться у морок.
  • У легендарному романі Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита», творі, що має сакральний і містичний підтекст, дія сюжету відбувається під час Страсного тижня. Твір завершується після згадки про великодньому святі.
  • Звичай відзначати Великдень з’явився в іудеїв і застосовувався на практиці раніше, ніж стало відомо про відродження Спасителя. Вони тріумфували, звільнившись від гніту лютих єгипетських загарбників, і на честь цього влаштовували довгі бенкети. Традиційні жертвопринесення стали здійснювати після того, як бажали захопити владу спробували подібним способом пом’якшити гнів Господа і уникнути жорстокої кари. Стравою, оставляемым для нього, був, як правило, вбитий і засмажений козеня чи ягня. Надалі свято присвятили воскресіння Сина Божого. Християни вірили: віддані молитви завжди будуть почуті. Всевишній допомагає кожному, хто до нього звертається.
  • У таких країнах, як Англія, Франція і США яйця не прийнято фарбувати і розписувати візерунками. Їх виготовляють з шоколаду, цукру, ванілі або здобного тіста. Традиційними стравами є тематичні тістечка і торти, а не звичні паски.
  • У деяких країнах є незвичайна традиція. Городяни спалюють солом’яне опудало Іуди, який нещадно зрадив Ісуса Христа. Цей ритуал має схожість з методикою, практикующейся на Масницю. Різниця лише в тому, що в другому випадку звичай передбачає прощання з зимовими негараздами.

Великодні свята не обходяться без таємничих повір’їв та цікавих загадок. Необхідно знати про обов’язкові атрибути, щоб свято вдалося.

Зрештою, віра змогла остаточно зміцнитися лише після того, як пройшла крізь століття. Потрібно пам’ятати про це і шанувати пам’ять тих, хто забезпечив благополуччя для нині живучих.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради