Як правильно захистити пасіку від численних ворогів

Харчова піраміда не обійшла стороною бджіл, у них є природні шкідники і хижаки, періодично нападають на пасіку. Бджолярі регулярно обстежують своїх підопічних з метою захистити вулики від згубного впливу паразитів. Вороги бджіл, вільно разгуливающие по території пасіки, переводячи бджіл в режим охорони території та оборони від нападників шкідників. Відповідно медозбір погіршується, так як комахи замість основної функції починають патрулювати свої вулики.

Щоб детально розібратися, як краще захищати пасіку, слід розібрати, хто такі ці бджолині шкідники і вороги, а потім вивести методи боротьби.

Різновиди

 • Паразити. Вони можуть поселитися у вулику або іноді наносити руйнівні візити. До них відносяться щипавки, кліщі і воскова міль, вони харчуються продуктами бджолиного виробництва і самими жителями вулика;
 • Хижаки. Вони живуть окремо і здійснюють бандитські нальоти з метою розкрадання цінного продукту, розорення розплоду. Список досить довгий: метелики, шершні, мурашки, оси, жаби, землерийки, миші, їжаки і птиці.
 • Головне пам’ятати про заходи профілактики і стежити за пасікою!

  Міль

  Якщо вулик відмінно захищений, то вона чекає своєї години неподалік, літаючи або сидячи в засідці під дахом. Паразит живе прямо у вулику, завдаючи величезної шкоди. Це ті вороги бджіл у природі, які завдають значної шкоди всьому вулику.

  Насамперед, опинившись на окупованій території, міль відкладає яйця, займе це не більше тижня, маскуючи і ховаючи їх у смітті на дні вулика, в осередках розплоду. Яйця у неї маленькі, всього лише півміліметра, вони важко помітні, і тому їх дуже легко сховати.

  a311e0a89ebbfc1b4df9cf86acf34a85 Як правильно захистити пасіку від численних ворогів

  На десяту добу з’являються личинки і починають бенкет, що складається з сот. Вони здатні за кілька днів перетворити корисний бджолиний нектар у брудну павутину із залишками виділень і випорожненнями. Це буде тільки початок процесу! Через приблизно двадцять днів вороги бджіл заляльковуються і через десять або двадцять днів стають метеликами, які знову відкладають нові яйця.

  Як боротися з міллю:

 • Відразу прибрати все серйозно пошкоджені стільники і переплавити їх;
 • Ті стільники, які заражені меншою мірою, почистити і обробити дезінфікуючим засобом;
 • Очистити дно вулика і всі пази;
 • По всіх щілинах будиночка пройтися замазкою;
 • Дати бджолам підгодівлю, щоб вони, став сильніше, змогли самі вигризти шкідника з сот і викидати їх з вулика.
 • Щоб вороги бджіл, комахи не пробиралися в соти, важливо дотримувати правильний режим зберігання. Оптимальний варіант – це обробка парами формаліну або обкурювання сіркою. На зберігання прибирати в ящик, сухий і додатково укріплений бляхою (досить ефективний метод оберігання сот від мишей).

  Метелик

  «Мертва голова», небезпечний хижак для бджіл. Яскравий ознака ворога – це малюнок на крилах, чимось нагадує череп і кістки.

  Це нічний хижак, метелики – це вороги бджіл, комахи, активно поїдають мед. Кожну ніч вона може з’їдати до десяти грамів меду. Розмножується вона на пасльонових рослин (картопля, блекота).

  f2cc2abbd448148a7cf642689230a724 Як правильно захистити пасіку від численних ворогів

  Боротьба з цими хижаками чисто механічна: треба встановити таку решітку, щоб у вулик могла пролізти тільки бджола, а не залишати величезні дірки для метеликів.

  Мурахи

  Ці ласуни воліють йти за медом дружніми загонами, вони беруть кількістю, і їм цілком під силу забрати додому кілограм меду. Як правило, мурашники знаходяться десь недалеко від пасіки. Набагато рідше вороги бджіл, комахи з відмінною організацією товариства хитромудро ховають свої личинки в стінках вулика. Рудий лісова мурашка готовий поласувати не тільки солодким нектаром, але і самими трудівницями медозбору.

  Все в природі взаємопов’язане, тому не можна просто так знищити мурашник: мурахи працюють санітарами лісу і пасіки, це ті, хто їсть бджіл. За рахунок поїдання трупів бджіл, які померли від інфекції, мурашки не дають поширюватися смертельним хворобам.

  Зрізати мурашники необхідно тільки в тому випадку, коли вони розташовані занадто близько, приблизно в ста метрах або менше. Для знищення величезної підземної частини містечка комах їх територію заливають окропом, настоями отруйних трав або гасом.

  Дбайливі бджолярі для профілактики проникнення мурах вмочують кожну ніжку бджолиного житла в гас або солідол. Комахи не зможуть подолати цей бар’єр і залишаться на зовнішньому периметрі оборони. Якщо раптом завелися мурахи в самому вулику, то бджіл слід терміново відселити, а будиночок відремонтувати, вимити і продезинфікувати.

  Оси і шершні

  Це безцеремонні вороги бджіл, комахи які грабують і вбивають. Численна і сильна бджолина сім’я може відстояти свою територію.

  Пасічник може допомогти підопічним, виявляючи і руйнуючи їх гнізда. Окремих небезпечних комах можна ловити пастками у вигляді банок з солодким сиропом.

  Менш серйозні шкідники

  Є ще менш небезпечні вороги бджіл у природі, про них теж не потрібно забувати, щоб бути максимально готовими до всіх несподіванок.

 • Шинкові кожееды. Селяться у вулику і починають поїдати розплід з пергою. Від них досить обробити будиночок сірчистим газом. Не забудьте попередньо відселити бджіл!
 • Щипавки. Харчуються мертвими комахами і пергою, ховаються в утеплювачі, тому достатньо буде поміняти матеріал, і добре помазати ніжки житла солідолом.
 • Павуки. Їх слід прибирати відразу, як тільки побачите, так як павук може з’їсти до семи бджіл в день! Вони намагаються зачаїтися поруч з вічком, щоб ловити в павутину прилітають комах.
 • Птахи

  Є ще вороги бджіл – птиці. Так, деякі пернаті сусіди можуть розорити вулик, але треба пам’ятати, що крім шкідництва на пасіці, птах все-таки є відмінними помічниками в саду і городі.

  Є такі лісові жителі, які бджолами харчуються тільки в екстреному випадку, від голоду. Це такі види, як шпаки, ластівки, синички, дрозди та інші птахи. Вони підуть на штурм вулика тільки в тому випадку, якщо не можуть знайти іншого живлення.

  Слід окремо виділити вороги бджіл: птахи, які в основному харчуються бджолами і можуть знищувати щодня до декількох сотень смугастих трудівниць:

 • Золотиста щурка.
 • Бджолоїди.
 • Сорокопуд.
 • Їх можна відлякувати від пасіки різкими звуками, свистом, грюканням в долоні і холостими пострілами. В крайньому випадку, можна знайти і знищити гнізда.

  Миші, землерийки

  Гризуни нападають на помешкання бджіл найчастіше в осінній період. Це природні вороги бджіл у природі, які взимку з задоволенням з’їдять медові запаси і навіть сонних бджіл. Хитрі миші об’їдають тільки тільце, а резервуар з отрутою акуратно обгризають і не чіпають.

  Крім фізичної шкоди, сам вигляд ворога в будинку зриває зимівлю. Бджоли починають турбуватися і хвилюватися. Потім у весняний період зимовий стрес вкрай негативно вплине на продуктивність бджолиної сім’ї.

  Для боротьби з мишами існує безліч пасток і отруйних речовин. Наприклад, давно відомий метод підмішування в борошно — цементу і цукор — битого скла.

  Профілактика та заходи боротьби

  Необхідно стежити і вчасно помічати, коли проникають на пасіку вороги бджіл. Досвід, який приходить поступово, з роками, підкаже, що поведінка і самопочуття працьовитих комах змінилося. Бджолярі зі стажем знають свою пасіку до дрібниць і бачать усі зміни, що відбуваються у вуликах.

  Як правило, виділяють кілька методів профілактики з шкідника і, відповідно, боротьби з ворогом:

 • Будиночки необхідно регулярно і якісно чистити і знезаражувати;
 • Оглядати і ремонтувати вулика, в них не повинно бути щілин;
 • Важливо ходити по території пасіки, прилеглих ділянок землі, лісів або полів, уважно оглядати, щоб вчасно помітити нові нори, гнізда і мурашники;
 • Зберігати стільники та інвентар при правильній температурі і вологості;
 • Забезпечити оптимальні і комфортні умови для бджіл в гнізді, у них повинна бути відмінна вентиляції і сухе повітря, без зайвої вологи;
 • Пасіки необхідно ставити подалі від водойм, бджоли не люблять підвищену вологість;
 • Регулярно змащувати ніжки житла в сірці, гасі або солідолі.
 • Дотримуючись основні і нехитрі правила, можна зберегти і примножити працелюбну бджолину сім’ю, а потім зібрати відмінний урожай ароматного меду, так приємно зігріває холодною зимою.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради