Як поліпшити глинистий грунт на ділянці?

kak uluchshit glinistuyu pochvu na uchastke 107 Як поліпшити глинистий грунт на ділянці?

Глинистий грунт дуже важка для обробки. Тим не менш, багато дачних ділянок і городів мають саме таку грунт. Коштує великих фізичних зусиль, часу, витрат, щоб домогтися родючості на такій землі. Але що робити, якщо вам дістався саме такий ділянку? Давайте розберемося, як можна поліпшити глинисту землю.

Яка буває глина

Глиниста земля кисла, вона відрізняється від нейтральних навіть кольором. Вона буває декількох видів: червона, зелена, синя. Червона глина – більш поживна, її не складно змінити. А ось зелену і синю змінити практично неможливо. На ділянці з такою глиною доведеться повністю замінювати всю землю. Тому насамперед подумайте, чи варто вам купувати таку ділянку.

Спочатку відзначимо, що глиниста земля містить більше 80% безпосередньо глини і менше 20% піску.

 • Дрібні частинки глини щільно прилягають один до одного. Саме тому вона має щільну структуру погано проникна для води і повітря. А недолік повітря дуже сильно уповільнює розкладання органічних речовин.
 • Такі грунти важкі, сильно ущільнені, особливо після дощів, погано дренируемы. Вода після танення снігу, поле дощів і поливу застоюється, тим самим витісняючи повітря їх грунту.
 • Застою води призводить до закисання ґрунту. Зазвичай глиниста земля має кислу реакцію.
 • Земля на глинистому ділянці холодна, прогрівається набагато повільніше. Після висихання на поверхні утворює кірку, насилу піддається обробці.

Як поліпшити глинистий грунт

Незважаючи на суттєві недоліки такої ділянки, змінити структуру глинистої землі можна. Однак для цього потрібно великі фізичні і матеріальні витрати. Крім цього, сама робота може розтягнутися на кілька років.

 • Для початку важливо виключити нерівність рельєфу. Цим самим ви зможете уникнути застою води після дощів і танення снігу.
 • На зиму землю краще перекопати, не розбиваючи грудок. Робити це краще до настання осінніх дощів, щоб не ущільнювати грунт ще більше. Взимку структура таких грудок покращиться під впливом морозу і вологи. Це прискорює весняне висихання і прогрівання грунту. Навесні таку землю потрібно перекопати ще раз.
 • Одночасно з органікою при осінній перекопуванні вносять значні дози річкового піску. Цей ефективний прийом дуже трудомісткий, так як рослини використовують органіку, а пісок поступово просочується вниз. Верхній шар знову важчає. Але все ж при внесення органіки і піску протягом 5 років орний шар можна з глинистого перетворити в суглинок.
 • Зробіть постійні грядки, відгородивши їх стінки дошками. За такими грядками зручніше доглядати. Восени їх можна перекопати, зверху закласти шаром опалого листя, тирсою, соломою. Навесні добре пролити препаратами Байкал, Ем, додати перегній або торф, перекопати. Постійно додаючи мульчу, з часом буде нарощуватися родючий шар.

kak uluchshit glinistuyu pochvu na uchastke 108 Як поліпшити глинистий грунт на ділянці?

Внесення органічних добрив

Це основний прийом поліпшення структури важких глинистих грунтів.

 • В якості органічних добрив вносять перепрілий гній, компост з розрахунку 1,5-2 відра на 1 кв. м. Це стимулює розвиток корисних мікроорганізмів і дощових черв’яків. Земля поступово стає пухким, родючим. Помічено, якщо на лопаті з землею не менше 6 хробаків, то органіки в землі достатньо.
 • Також хороший результат дає внесення лежалих тирси, але не більше 1 відра на 1 кв. м. Пам’ятайте, що внесення їх у грунт забирає частину ґрунтового азоту. А це знижує родючість і розвиток рослин. Щоб цього не відбувалося, тирсу попередньо замочують розчином сечовини. Достатньо 150 г сечовини на цебро води та залити 3 відра тирси.
 • Непоганий результат досягається додаванням торфу, опалого листя, соломи.
 • Застосування добрив

  У нашому випадку корисно застосування торфо-гуминных добрив. Один їх них «ФЛОРА-С». Препарат володіє цілим комплексом корисних властивостей. Він стимулює схожість і утворення насіння, підвищує імунітет рослин, покращує структуру грунту.

  На важких глинистих грунтах препарат «ФЛОРА-С» сприяє взаємному відштовхуванні глинистих частинок за рахунок видалення зайвих солей і руйнування компактної тривимірної структури глини. В результаті, грунт стає більш пухкої, з неї легко випаровується зайва волога, покращується надходження повітря, що полегшує дихання і просування коренів.

  kak uluchshit glinistuyu pochvu na uchastke 109 Як поліпшити глинистий грунт на ділянці?

  Вапнування

  Для визначення кислотності можна скористатися різними способами. Або подивитися, які бур’яни ростуть на вашій ділянці. Про кислої землі говорять ростуть на ній бур’яни: хвощ, жовтці, подорожник та ін., Тому важливо провести розкислення грунту з допомогою вапнування.

  Вапнування ґрунту проводять кожні 5 років по осені. Саме так важкий грунт стають пухкими. Крім того, подібний прийом підсилює діяльність різних мікроорганізмів, які засвоюють азот, розкладають гумус і значно покращують живлення рослин.

  Навесні вапнування використовують

  • Доломітове борошно вносять під хрестоцвіті (капусту, редис, ріпу), але ні в якому разі не під картоплю, інакше він захворіє паршею.
  • Під картоплю вносять деревну золу. Причому її вносять у 2 рази більше, ніж доломітове борошно.
  • Велика яєчна шкаралупа відлякує шкідників. А для зменшення кислотності шкарлупки краще подрібнити в дрібну крихту на кавомолці або м’ясорубці і додати в лунки.

  kak uluchshit glinistuyu pochvu na uchastke 110 Як поліпшити глинистий грунт на ділянці?

  Висаджування рослин

  Інший ефективний спосіб поліпшення структури орного шару – висаджування сидератів: вікі, фацелії, люпину. А всі вільні місця засаджують почвеннопокровными рослинами. Вони перешкоджають утворенню кірки на поверхні після дощу й поливання водою. А також, перегниваючи, поповнюють верхній шар органікою.

  Деякі рослини, навпаки, люблять глинистий грунт. Тому посадіть на ділянці:

  • Листяні рослини – калину, жасмин, іргу, ліщину, білий тернина;
  • Хвойні – канадську сосну, тис, болотний кипарис;
  • Багаторічники – ірис болотний, татарник, великі хризантеми, лілейник, півонії.

  Відео

  Дорогі читачі, як бачите і на глині можна виростити в перший рік непоганий урожай.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради