Хто така землерийка і як з нею боротися?

kto takaya zemlerojjka i kak s nejj borotsya 196 Хто така землерийка і як з нею боротися?

Ще один шкідник, який так досажает городникам – землерийка. Якщо заведеться звіринка на ділянці, позбутися від неї буває досить складно. Її присутність можна помітити з невеликим холмикам підносяться над поверхнею землі. Вважається, що вона навіть корисна. Але городники зовсім іншої думки. Чому? На це запитання і як позбутися від неї на ділянці, буде розказано в статті.

Землерийка – як виглядає, фото і опис

Землерийка – дрібний звірок, покритий шерстю сіро-коричневого або світло-коричневого відтінку. Відноситься до загону комахоїдних, завбільшки 3 – 6 см і вагою не більше 3,5 р. Зовні схожі на мишей, але з мордочкою, витягнутою у вигляді хоботка. Подивіться на фото, як вона виглядає.

kto takaya zemlerojjka i kak s nejj borotsya 197 Хто така землерийка і як з нею боротися?

Тварини поширені майже по всій території земної кулі, крім полярних областей, південних областей Австралії та Південної Америки. Зустріти їх можна на рівнинних і гірських місцевостях, в тропічних лісах і пустелях. Багато хто з них воліють вологі місця, в тіні дерев. Селяться по одинці, риють нори або ж займають нори кротів, мишей. Їх можна зустріти в порожнечах старих пнів, під хмизом. В будівлях людини зустрічаються рідко. У кожній землерийки є своя ділянка, розміром до декількох квадратних метрів, де здобуває собі їжу.

Чим харчується землерийка

Тварини всеїдні, основною їжею є комахи, їх личинки, дощові черв’яки. Не гребують маленькими жабами, ящірками, дитинчатами дрібних гризунів. Корм відшукують за допомогою нюху і дотику. Землерийки постійно шукають собі їжу. За добу з’їдають кількість їжі, що перевищує в 2 і більше рази їх власної ваги. Між прийомами їжі у них короткочасний сон. Таких циклів за добу буває близько 80. Без їжі землерийки гинуть через 7-9 годин, або впадають у короткочасне заціпеніння з пониженням температури тіла. В сплячку не впадають.

Суха гниль картоплі – ефективні способи боротьби із захворюванням

Розмноження

За рік самка звірка може дати до 6 приплодів, кожен раз по 4 -14 дитинчат. Через місяць дитинчата стають самостійними і вже самі можуть давати потомство. Уявляєте, скільки за рік може розлучитися землерийок!

Цікавий факт: у белозубок (різновид землерийок) мати з потомством переміщуються ланцюжком або «караваном», тримаючись зубами за хвости один одного.

Живуть звірята не більше 1,5 року.

Користь і шкода

За рахунок всеїдності вважають, що землерийки приносять користь, знищуючи ґрунтових комах і їх личинок. Причому процес відбувається круглий рік і в важкодоступних для інших комахоїдних ссавців: під снігом, камінням, деревами, в глибині нір.

Землерийки виділяють сильний неприємний запах, з-за якого деякі тварини залишають їх несъеденными (лисиці, домашні кішки). Однак цей запах не лякає сов, ласок і тхорів, поїдають їх без всякого відрази.

Незважаючи на те, що грунт, де мешкають тварини, стає пухким і збагачується киснем, він не придатний для вирощування будь-яких рослин.

Спритні тваринки постійно перебувають у пошуках їжі, тому їм доводиться постійно переривати поверхневий шар, прориваючи своєрідні тунелі. При цьому землерийки пошкоджують кореневу систему рослин, що зустрічаються на їх шляху. Викинута на поверхню земля стає перешкодою для волосіні на тріммера. Зустрівшись з такими горбиками землі, вона моментально рветься.

Як розрізнити землеройку від крота

Зовні землерийки схожі на кротів. У чому їх відмінність?

Кріт, як правило крупніше землерийки, довжина його до 15 см і важить більше – до 100 – 140 р. Хвостик довжиною приблизно 4 див. Голова в нього витягнута, подовжена з хоботком, роблячи його схожим з землерийкою. Тулуб вкритий темним оксамитовим хутром. Причому волоски хутра ростуть прямо, дозволяючи тварині рухатися під землею в будь-якому напрямку, ворс лягає легко в різні сторони.

Томат сливовидный Службовий роман: урожайність, опис, методика вирощування, відгуки

Лапи у крота ластообразные, вивернуті назовні, з довгими кігтями. Це дозволяє кроту легко проривати ходи-тунелі в землі. Задніми лапами він відкидає землю з нори. Очі і вуха маленькі, закриті волоссям.

Землерийка, на відміну від крота, тварина маленьке, до 5 див. Хвіст може бути набагато більше довжини її тіла. Шерсть м’яка, бархатиста сірого кольору, немов у будинкових мишей. На відміну від крота лапки в неї маленькі, з невеликими кігтиками, покриті світлою шерстю. Очі маленькі, ледве помітні.

Відрізнити їх можна за зовнішнім виглядом норок. Якщо у кротів над поверхнею піднімаються насипу – кротовіни. У землерийок бувають тільки отвори в землі, частіше займають вже вириті раніше ходи у кротів, мишей, щурів, хом’яків.

kto takaya zemlerojjka i kak s nejj borotsya 198 Хто така землерийка і як з нею боротися?

Як позбутися від землерийки на дачі (город)

Як позбутися від землерийки на ділянці, питання хвилює багатьох городників. Адже з’явившись на дачній ділянці або городі, звірята створюють чимало проблем. Тим більше, що звірятко шустрий, рідко з’являється на поверхні, боротися з ним досить складно. Методи позбавлення від землерийок схожі з боротьбою з кротами. Використовують

  • хімічні,
  • фізичні,
  • механічні,
  • народні способи.

Хімічні засоби

Відшукайте норки землерийок. Засипте туди пахучі речовини, зразок нафталіну, тютюну, або залийте норки соляркою.

Інші ефективні засоби – «Хантер Антигрызун», «Лускунчик», «Экар», «смерть щурам», викликають у звірка задуха і загибель. Кошти купують у спеціалізованих магазинах. Перед застосуванням необхідно ознайомитися з інструкцією, не застосовуйте їх поблизу дерев і кущів.

Оскільки хімічні засоби – сильнодіючі, працюючи з ними, одягайте захисну одяг, респіратор або ватно-марлеву маску, рукавички.

Застосовують також звичайні приманки для мишей чи пацюків, які розкладають біля нірок.

Фізичні способи

Застосовують відлякуючі засоби, такі як вертушки з консервними банками, банок з-під пива. Теліпаються на увіткненої в землю палиці, вони створюють вібрацію, яка в землі викликає дискомфорт у звірків, змушуючи їх йти.

Томат з гордою назвою Орлине серце: детальний опис, агротехніка, відгуки

Деякі городники використовують петарди, які кидають в нірку і відразу ж її закопують землею. Певний ефект дає застосування ультразвукових відлякувачів.

Механічні способи

Заливаючи норки водою зі шланга, звірків можна вигнати зі своїх нірок. Звичайно, їх доведеться чекати, коли вони звідти втікати, і якимось чином їх знищувати. Або використовувати кротоловки, капкани, встановлюючи їх нірки.

Народні способи

Допомогти боротися з землерийками допоможуть домашні кішки. Деякі ловчі кішки можуть їх зловити в запалі мисливського азарту. Але ось є вони їх не будуть – звірята мають особливі залози, що виділяють гострий і неприємний запах. Це єдина їх захист від інших дрібних хижаків.

Спробуйте посадити на ділянці чорнобривці, землерийки не люблять їх запах. Також звірки не люблять квасоля, боби, горох, молочай. Можливо, рослини відлякують землерийок.

Висновок

Який спосіб вибрати? Жоден із способів не відрізняються гуманністю по відношенню до цим милим, здавалося б, звірам. Але заподіяна ними шкоду на дільниці все-таки змушує вести городникам з ними боротьбу. Я прочитала в коментарях до однієї статті, що потрібно залишити їх у спокої і нехай вони живуть собі на здоров’я. Це швидше за все говорять ті, хто не зазнав проблем з землерийками. Але коли милі звірятка псують посаджені рослини і газон, вибору для них не залишається.

Подобається? Поділіться з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
Залишити відповідь

×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!