Хрестоцвіті блішки – як боротися народними способами і хімічними препаратами

Маленьких стрибають жучків з чорною блискучою спинкою часто можна помітити на посадках капусти, редиски, редьки. Це не що інше, як хрестоцвіті блішки, ненажерливе комаха з родини жуків – листоїдів, шкідник наших городів. Молоді жуки харчуються молодими листочками, виїдаючи їх практично до жилок. На молодої капусти вигризає відразу точку росту і, звичайно, чекати зав’язування качанів тоді не доводиться.

krestocvetnaya bloshka – kak borotsya narodnymi sposobami i khimicheskimi preparatami287 Хрестоцвіті блішки – як боротися народними способами і хімічними препаратами

Зазвичай з таким несприятливим стикаються раптово. Посіяли, наприклад, редиску, вона добре зійшла, зросла пара семидольных листочків, як раптом помітили, що всі посіви стали в дірочку. Хто бачить це вперше, дивуються, хто ж так масового нашкодив посадкам…

А справа в тому, що хрестоцвітної блошке не потрібно багато часу на розвиток. Вона прекрасно перезимовывает в землі з минулого року в дорослому стані. А ранньою весною, як тільки потеплішає (на півдні – це в березні, трохи північніше – в квітні), перезимували жук вилітає з землі. Поки що немає культурних посадок він живиться бур’янами з цього ж сімейства (суріпиця, грицики).

Жучок-шкідник найбільш небезпечний у ранній весняний період – у березні-квітні. Саме в цей час потрібно уважно стежити за посадками. При масовому навалу на одному рослина можуть мешкати від 50 до 200 ненажерливих особин, які за лічені дні можуть знищити всю капустяну розсаду, сходи редиски, ріпи або турнепсу. В результаті можна залишитися зовсім без врожаю.

Як виглядає хрестоцвіті блішки (опис і фото)

Хрестоцвіті блішки – жучок чорного блискучого кольору, який пошкоджує рослини родини хрестоцвіті. Улюблені рослини для поїдання шкідниками – розсада капусти, редис, редька, ріпа, рукола і т. д. Теплолюбні жуки воліють харчуватися на верхівкових і освітлених листі, шкоди збільшується в жарку суху сонячну погоду. Тоді їх ненажерливість збільшується в рази.

До червня агресивність шкідників зменшується. Але тут приходить другий небезпечний період – пора розмноження. Самки починають відкладати яйця у поверхневий шар ґрунту. На розвиток яєць йде приблизно 12 днів. Вилупилися личинки живляться на коренях хрестоцвітих культур і особливої шкоди не приносять. Розвиток личинок триває 15-20 днів. Окукливание відбувається в грунті і приблизно через 2 тижні народжується нове покоління жуків.

Вийшовши на поверхню грунту у другій половині липня, жучки починають харчуватися листям вже дорослих рослин. Звичайно, шкода в цей період від них буде значно менший. Вони можуть пошкоджувати квіти і плоди насінників овочевих культур. Однак, якщо не вжити жодних заходів для знищення шкідників, з настанням холодів восени жуки знову йдуть на зимівлю в грунт. І цикл розмноження повторюється майбутньої навесні. Як виглядає хрестоцвіті блішки, подивіться на фото.

krestocvetnaya bloshka – kak borotsya narodnymi sposobami i khimicheskimi preparatami288 Хрестоцвіті блішки – як боротися народними способами і хімічними препаратами

krestocvetnaya bloshka – kak borotsya narodnymi sposobami i khimicheskimi preparatami289 Хрестоцвіті блішки – як боротися народними способами і хімічними препаратами

Хрестоцвіті блішки – як боротися народними способами

Оскільки жучки-шкідники воліють харчуватися молодими листочками хрестоцвітих культур, боротьбу з нею треба починати вести, буквально з появою перших сходів. Справжня небезпека підстерігає сходи, коли на них з’являються перші семидольные листочки. Не чекайте появи блішок, вони можуть моментально перескочити з поруч зростаючих бур’янистих рослин, починайте боротьбу негайно.

Приказки та прислів'я про мудрість зі всього світу

Приберіть всі бур’яни з грядки, де росте редис, капуста або ріпа, взрыхлите грунт міжрядь. А потім прикрийте сходи легким спонбондом, закріпивши його з боків камінням або дошками, щоб укривний матеріал не здуло вітром. Спонбонд обереже від потрапляння комах на сходи, а крізь нього буде добре проходити вода при поливі і дощ, так що посадки від нестачі вологи страждати не будуть.

Якщо не виявилося укривного матеріалу посадки опудривают, застосовуючи

 • тютюнову пил,
 • деревну золу,
 • суміш деревної золи і тютюнової пилу,
 • золу і вуличний пил,
 • суміш цементного порошку і вуличної пилу.

Приготовлені порошки краще всього насипати в сито або в один шар марлі, і вже з них посипати рослини. Обробку посадок проводити краще рано вранці, коли рослини залишаються вологими від роси або вечірнього поливу. По сухій траві опудривание не проводять. Посипаючи сухе листя, при найменшому вітрі порошок здувається з листя, а обробка не дасть результату.

krestocvetnaya bloshka – kak borotsya narodnymi sposobami i khimicheskimi preparatami290 Хрестоцвіті блішки – як боротися народними способами і хімічними препаратами

Непогані результати показують застосування різних відлякують рослин. Так, аромат посаджених поруч з капустою, редькою або ріпою чорнобривців, календули, часнику, коріандру, кропу, полину відлякує шкідників. Причому, ефект буде і від розкладеної поруч з хрестоцвітими культурами сухої трави цих рослин.

Як позбутися від хрестоцвітної блішки на капусті та редисці

Є ще інші народні способи боротьби з блошкой. Адже не завжди хімічні препарати можна використовувати. Наприклад, редис – скоростигла культура, для неї не бажано застосування хімії. Тому зверніть увагу на засоби, якими обприскують рослини.

 • Березовий дьоготь. На 1 л води додайте 1 ч. л. дьогтю, розколотіть добре у воді. Оскільки березовий дьоготь погано розчиняється і осідає на стінках лійки, досвідчені городники радять спочатку розмішати дьоготь з рідким милом, а потім потихеньку додають воду і тільки після цього обприскують рослини.
 • Зольний настій. Залийте деревну золу окропом у співвідношенні 1:3, залиште настоюватися на дві доби, потім процідіть і додайте рідке або размоченное господарське мило, після цього обприскати посадки.
 • Часниковий розчин. Пропустіть через м’ясорубку 1 склянку часнику і стільки ж пасинків помідорів. Суміш розведіть 10 л води, процідіть, додайте 1 ст. л. рідкого мила і приступайте до обприскуванню.
 • Розчин з кульбабами. Подрібніть В м’ясорубці 500 г листя і коріння кульбаби, суміш розведіть у 10 л води, процідіть. Додайте 1 ст. л. мила. Розчин готовий до застосування.
 • krestocvetnaya bloshka – kak borotsya narodnymi sposobami i khimicheskimi preparatami291 Хрестоцвіті блішки – як боротися народними способами і хімічними препаратами

  Як боротися з хрестоцвітної блошкой з допомогою оцту

  Комахи-шкідники не люблять різких запахів, на цій властивості і засноване застосування столового оцту, він згубно діє на жучків. Якщо ви берете оцтову есенцію, тоді розводьте з розрахунку 1 ст. л. есенції на 10 л води. При використанні 9% столового оцту досить розвести 1 ч. л. на 1 л води. Пам’ятайте, що обприскувати потрібно по сухому листю.

  Нашатирний спирт для боротьби з хрестоцвітної блошкой

  Для приготування робочого розчину 1 ч. л. нашатирного спирту розводять в 1 л води, розмішують і обприскують рослини. Обробку проводять за сухим листям. При обробці нашатирним спиртом крім відлякування шкідників ви одночасно проводите підгодівлю. Аміак – це як азотне рослина.

  Як прищепити своїй дитині любов до читання книг

  Подібна дія – обробка і підгодівля одночасно використовується при застосуванні слабкого розчину курячого посліду. Листя, вбираючи азотну підгодівлю, швидше будуть розвиватися, набирати силу, міцніти. Огрубілі листя вже будуть не під силу жучкам і їдять вони їх не охоче.

  krestocvetnaya bloshka – kak borotsya narodnymi sposobami i khimicheskimi preparatami292 Хрестоцвіті блішки – як боротися народними способами і хімічними препаратами

  Химические препарати для боротьби з хрестоцвітної блошкой

  Застосування хімічних препаратів інсектицидів часом буває не виправдано, оскільки деякі культури мають короткий вегетаційний період. Хімічні засоби можна використовувати не раніше, ніж за 20 днів до збирання овочів. Якщо ви помітили на одній рослині більше 5-7 комах, то без хімії ніяк не обійтися. І якщо ви вирішили ними користуватися, вибирайте самі нешкідливі з них.

  Найбільш ефективні і часто використовувані засоби:

  • Актеллік – препарат швейцарської компанії Syngenta. Засіб добре захищає рослини від багатьох шкідників, в тому числі і від колорадського жука. Зручний у застосуванні, досить розвести концентровану емульсію водою і засіб готове до застосування. Економічний: одну ампулу засоби (2 мл) розводять у 2 л води, при більшій чисельності вредителе вміст ампули розводять у 1 л води. Загибель комах відбувається через 10 хвилин протягом 5-6 годин.
  • Актара – інсектицид контактно-кишкової дії, починає діяти на шкідників через півгодини після обприскування рослин, зберігаючи ефективність протягом 3-5 тижнів. Перед застосуванням 3 р засоби розводять в 10 л теплої води. Засіб не накопичується в рослинах і плодах, не викликає звикання у комах. Проте він досить ефективно впливає на інших комах, тому його не використовують під час цвітіння, щоб не викликати загибель бджіл.

  krestocvetnaya bloshka – kak borotsya narodnymi sposobami i khimicheskimi preparatami293 Хрестоцвіті блішки – як боротися народними способами і хімічними препаратами

  • Інтавір – універсальний, недорогий, ефективний препарат – таблетка застосовується для знищення великої кількості шкідників. Користуватися їм досить просто, потрібно розчинити 1 таблетку в невеликій кількості теплої води, а потім довести об’єм рідини до 1 л і обприскати отриманим розчином рослини. При обробці сама рослина не пошкоджується, а загибель комах настає внаслідок паралічу, з-за чого комаха перестає рухатися, харчуватися й гине.
  • Банкол – біологічний малотоксичний препарат, швидко розкладається в грунті, але з його допомогою можна позбутися від шкідників за 1 обробку. Головною діючою речовиною «Банкола» є бенсултап – нейротоксин морських кільчастих червів. Це засіб не накопичується в оброблених рослинах, ґрунті або воді. Перед використанням засіб спочатку розчиняють у невеликій кількості води, потім об’єм розчину доводять до 5 л і обприскують рослини. Препарат діє на жучків контактно і через кишечник, шкідники перестають рухатися, харчуватися, в результаті гинуть протягом 1-3 днів.

  krestocvetnaya bloshka – kak borotsya narodnymi sposobami i khimicheskimi preparatami294 Хрестоцвіті блішки – як боротися народними способами і хімічними препаратами

  Обробка хімічними засобами проводиться в суху безвітряну погоду по сухому листю. Якщо після обробки протягом 1-2 годин пройшов дощ, обробку необхідно повторити. Також не слід відразу після обробки поливати рослини.

  Використовуючи хімічні засоби, завжди уважно читайте інструкцію по застосуванню препарату, розводьте препарати і працюйте, використовуючи засоби захисту.

  Чим труїти крестоцветную блошку на полуниці

  Деякі городники скаржаться, що хрестоцвіті блішки з’являється на кущиках полуниці. Полуниця не відноситься до сімейства хрестоцвітних і поява жучків на полуничних листі говорить лише про те, що поруч ростуть хрестоцвіті рослини – редис, ріпа, капуста. і т. д.

  Досить частою причиною появи шкідників на полуниці є сусідство з посадженими сидератами – ріпаком і гірчицею. Оскільки жучки відрізняються великою рухливістю і легко переміщуються з однієї рослини на інше, тому не дивно, що шкідників знаходять і тут.

  Трафарети на новий рік 2021 для вирізання на вікно

  Але ненажерливе комаха не гребує листям полуниці, поїдаючи і старі і молоденькі листочки. Щоб хоч якось зберегти врожай, виявивши блішок на полуничних листі, необхідно терміново від них позбавлятися. Оскільки полуниця швидко починає цвісти, а потім плодоносити, хімічні препарати тут явно не допоможуть. Тому краще скористатися народними засобами: опудривание деревною золою, тютюновим пилом, обприскування розчинами оцту, нашатирного спирту, настоями сильно пахучих рослин.

  Відео про те, як без обприскувань захистити сходи від хрестоцвітної блішки

  Як попередити появу хрестоцвітної блішки на рослинах

  Краще всього попередити появу шкідника заздалегідь. Профілактичні заходи виходять з того, як шкідник живе і розмножується.

 • Блішки найбільш активні в суху, жарку, сонячну погоду. У прохолодну вологу погоду вони менш активні. Тому частіше поливайте сходи рослин і капустяну розсаду, шкідники не люблять сиру грунт.
 • Щоб знизити шкоду від комахи на майбутній рік, робіть перекопування ділянки під зиму як можна пізніше, буквально перед самими морозами. Це дозволить викинути на поверхню грунту зимуючих жучків. Якщо перекопати рано, то жучки знову підуть під землю і спокійно там перезимують.
 • Крім того, необхідно дотримуватися сівозміни і висаджувати хрестоцвіті культури кожен рік на інше місце. При плануванні грядок врахуйте, що під капусту, редис, редьку, рукколу і т. д., відводите інші місця, на яких раніше не росли хрестоцвіті культури.
 • Ранньою весною до висаджування розсади та сівби ранньостиглих хрестоцвітих, грядки необхідно утримувати в чистоті, тобто завчасно їх пропалывайте. Цим не створите умови для прожитку вилетіли з землі жучкам.
 • Серед капусти, ріпи, редьки, крес-салату, руколи висаджуйте кріп, часник, коріандр, кмин, також чорнобривці й нагідки. Їх різкий запах відлякує шкідників.
 • krestocvetnaya bloshka – kak borotsya narodnymi sposobami i khimicheskimi preparatami295 Хрестоцвіті блішки – як боротися народними способами і хімічними препаратами

  Відгуки про боротьбу з блошкой на форумах

  Євген. Капусту та інші хрестоцвіті саджаються в грядки разом з салатом (звичайним листовим або все одно яким). Хрестоцвіті блоха повинна бути в замішанні і на капусту не сідає. Є у Курдюмова, а весь Курдюмов у “Дачника”.

  Рябінкіна. Дуже добре допомагає в боротьбі з хрестоцвітної порошок гірчиці: опудрить землю навколо рослини і злегка сама рослина.
  Для широких натур підійде чорний мелений перець. Теж випробувано, але накладненько виходить…

  Катерина, Ек-бург. Так ця блішки багатьом дачникам поперек горла стоїть, і мені в тому числі, т. к. я висаджую капусти різних сортів до 100 кущиків. Як в тому анекдоті “нехай подавиться”. А якщо серйозно, то використовую ІНТА-ВИР+ розпушування (блосі важко дострибнути), тільки цим і рятуюся, припудрювання золою до першого поливу вистачає.

  SAD. Ми з хрестоцвітими блішками боремося двома способами. Перше, опудриваем грядку золою. Друге, всю рослинну “молодь”, яку любить блішки, вкриваємо відразу нетканим матеріалом. За моїми спостереженнями хрестоцвіті блішки вражає в основному молоді сходи, вирощуючи розсаду капусти під будь-яким покривним матеріалом, ми успішно уникаємо крестоцветную блошку на капусті і редисці.

  Каэ, овощевед. У минулому році эксперементировала. Три рази з інтервалом 8-10 днів бризкала р-р шампуню від бліх для тварин. Блішок не було!

  Мура. Я редиску посипала сумішшю червоного і чорного перцю, дуже сильно сипала, і нахабна блоха редиску не чіпала.

  Подобається? Поділіться з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради
  Залишити відповідь

  ×
  Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
  Спасибі, я вже з Вами!