Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Зробити оформлення акваріума своїми руками зовсім не складно. Для облаштування будинку для рибок існує маса можливостей. Достатньо лише дотримуватися суворих, але нескладних вимог, яких вимагають тендітні маленькі організми. У цій статті ми розглянемо особливості облаштування акваріумів, правила та стилі оформлення. Дізнаємося про наявні прикрасах для судин. Розглянемо порядок робіт по декоративному оформленню домашнього водойми.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma435 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Особливості облаштування акваріумів

Акваріумістика — одне з найпопулярніших захоплень населення планети. Вона не знає меж, рамок і національної ворожнечі. Щорічно проводяться виставки, на яких демонструються нові модні тенденції. Над ними працюють дизайнери-акваріумісти, які отримали світове визнання.

Сам акваріум являє собою складну замкнуту екосистему.

Особливості облаштування конкретної водойми залежать від наступних факторів:

 1. Для чого призначається акваріум. Це може бути декоративний, видовий, нерестової.
 2. Де буде знаходитися: квартира, офіс, виставковий центр і так далі.
 3. Прісноводний або морський.
 4. Якими рибами і рослинами планується заселити посудину.
 5. Дуже багато залежить від форми і розмірів банки. Вони бувають прямокутні, квадратні, кутові, круглі.

Правила оформлення акваріума

Є загальні правила облаштування штучної водойми.

При створенні аквадизайну слід строго дотримуватися наступних етапів:

 1. Необхідно визначитися з рибами, якими буде заселятися водойма.
 2. Під них підібрати рослини, молюсків та аквакультури.
 3. Вибрати грунт.
 4. Визначитися з розмірами і формою посудини.
 5. Вибрати і встановити обладнання.
 6. Оформлення.
 7. Запуск.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma436 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Який вибрати стиль (від чого залежить вибір)

Вибір стилю оформлення водойми — одна з найскладніших завдань. Великі компанії навіть вдаються до послуг аквадизайнеров.

Але зазвичай виходять з того, для яких цілей буде служити водойму, вибір на будь мешканців зупинений. Також багато що залежить від наявності декоративних матеріалів. Чи є можливість їх придбати або зробити самим.

Також багато залежить від можливостей технічного оснащення, добрив, добавок для води.

Наприклад, досвідчені любителі-акваріумісти часто вибирають дуже трудомісткі голландські акваріуми. Вони дозволяють продемонструвати розкіш підводного світу і створити колекцію рослин. А елегантний японський стиль неймовірно популярний на різного роду конкурсах.

Стилі для акваріумів

Є ряд стилів, які придбали широку популярність. Тому немає необхідності нічого вигадувати, досить звернутися до готових варіантів. Розглянемо їх докладніше.

Голландський

Ці розкішні водойми в Росії почали з’являтися з 90-х років. З тих пір їх популярність не згасає.

Голландський акваріум являє собою підводний сад з ретельно підібраними різноманітними рослинами. Іноді їх розташовують терасами. Тут можна побачити мешканців з усіх континентів і всі кольори веселки.

Рибки також підбираються за принципом яскравості і контрастності, що мешкають в різних шарах води. Головне — тварини повинні бути миролюбними, уживчивыми, не псувати рослини і віддавати перевагу один температурний режим, щоб усім було комфортно.

Це дуже трудомісткі екосистеми, які вимагають великого досвіду, знань і вкладення грошей.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma437 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Колекторський

Одна з різновидів підводного саду. Вимагає від обсягів 50 літрів. Принцип полягає в наступному: використовуються доступні види водних рослин (від 15 видів), які сідають на розсуд автора. З часом вони розростаються, проникаючи на територію один одного. Створюється враження запущеного саду. Для пожвавлення ландшафту комбінують високорослі і низькорослі види рослинності.

Цей тип вважається універсальним. Він легко вписується в дизайн будь-якого приміщення.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma438 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Псевдонатуральные 3Д пейзажі

Даний стиль імітує річки, гори, ліси, провалля, архітектурні форми. Для створення подібних пейзажів під водою застосовуються штучні декорації. Деякі фахівці примудряються навіть створювати водоспади під водою. Робиться це за допомогою спеціального устаткування і білого піску.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma439 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Японський

Для любителів мінімалізму. Досить скромні, але при цьому лаконічні і виразні підводні пейзажі. Грунт, пісок, кілька каменів, елегантна зграйка дрібних рибок. Основна відмінність: у створенні цього дизайну використовується три або чотири каменю. Головний (найбільший), два середніх і один маленький (жертовний).

При створенні використовують макети каміння для спеціальних японських композицій.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma440 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Природний

Це шматочок світу, який подсмотрен у природи і перенесено в акваріум. Таким чином, створюються лісова стежка під водою, густий бурелом, полянка з квітами. Рослини висаджуються дуже щільно. Підтримання життя такого акваріума вимагає використання складних технологій.

Є справжнім мистецтвом. Визнаний майстер — Такаші Амано.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma441 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Диснеївський

Представляють собою копії сцен популярних мультфільмів про Немо і Русалочку. Подібними акваріумами оформлюють дитячі кімнати.

Пейзажі оформляються скарбами, гротами, рослинами, коралами і замками з синтетичних матеріалів. Риби і рослини підбираються як можна більш яскраві. Черепашки — екзотичні та химерні.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma442 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Псевдоморской

Відрізняється від морського тим, що замість морської води туди заливається прісна, відповідно, він заселяється прісноводними мешканцями.

Існують спеціальні прийоми, що дозволяють домогтися ілюзії справжнього морського пейзажу. Бувають в теплому тропічному стилі і в холодних тонах.

При оформленні використовуються коралові декорації, а заселяються яскравими африканськими цихлид.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma443 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Варіанти оформлення

Варіант оформлення акваріума можна підібрати самостійно, орієнтуючись на красиві картинки в інтернеті. Хоча можна просто насипати грунт, посадити рослини і запустити невибагливих рибок.

Більш складні варіанти потребуватимуть спеціальних пристосувань і навичок. Корчів необхідна тривала і складна обробка. А тераси без закріплення розповзуться під впливом коренів рослин і діяльності риб і молюсків.

Розглянемо найпопулярніші варіанти оформлення дизайну акваріума своїми руками.

Акваскейпінг на 50 л

Коли говорять про акваскейпінг, то мають на увазі спеціальну нову техніку розміщення рослин, корчів та каміння. Завдяки їй підводний світ має вигляд саду чи пейзажу. Це мистецтво, яке підкоряється певним правилам і вимагає використання складних технологій.

Існує навіть напрям бізнесу, що спеціалізується на товарах для акваскейперов.

Для акваріумів на 50 літрів продаються повні набори для акваскейпінга. Можна взяти просто судина, решта докуповується на смак спеціаліста.

Зазвичай набори являють собою:

 • акваріум;
 • зовнішній навісний фільтр;
 • світильник;
 • покривне скло;
 • теплоізоляційна підкладка;
 • термометр;
 • ґрунтова підживлення;
 • грунт;
 • повне комплексне добриво;
 • основний корм для креветок.

Рослини акваріумісти підбирають самостійно. Переваги віддається повільно зростаючим видами. Ідеальними вважаються пейзажі, які створюють повну ілюзію якоїсь місцевості. Оскільки обсяг невеликий, то біологічну рівновагу в ньому дуже крихка і нестійке. Тому наповнення рибами по мінімуму.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma444 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Акваріум 100 л

Акваріум на 100 літрів дає вже більше можливостей. Можна використовувати японський стиль, створивши чудову скелясту місцевість.

На передньому плані висаджуються дрібні рослини, а задній фон займають більш великі види.

Головне — уникати симетрії, а в центрі розташувати яскраву деталь. Наприклад, корч, скелю або водоспад.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma445 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Ємність на 200 л

Найбільший простір для фантазії надають акваріуми від 200 літрів. Тут можна створити величезний парк з дивовижними рослинами і яскравими рибами. Однак треба враховувати, що голландський акваріум дуже вимогливий до відходу.

Великий посудину чудово підійде і до псевдоморскому акваріуму. Вся справа в тому, що багато цихліди найкраще живуть серед штучних і добре закріплених декорацій. Ці великі яскраві і привабливі риби володіють поганою звичкою знищувати живі рослини і переміщати камені.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma446 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Чим прикрасити

Зараз існує маса можливостей для прикраси акваріума. Навіть грунт перетворився в декоративну деталь. Втім, розглянемо все по порядку.

Грунт

Грунт для акваріума можна підготувати самостійно. Назбирати в найближчій місцевості, де є відповідний пісок або пляж і потім просіяти, скориставшись ситом. А можна придбати в одному з магазинів.

При доборі і покупці, треба враховувати, що у продаж надходять поживні грунти. Вони містять речовини, що підсилюють ріст рослин і надають їм більш ефектний і здоровий вигляд. А є декоративні, які не підходять для рослин.

Грунти бувають з наступного матеріалу:

 • кварц;
 • галька;
 • пісок;
 • гравій;
 • кораловий пісок;
 • штучний (пластик, скло, полімери).

Крім того, частинки грунту розрізняються кольором (чорний, білий, кольоровий) та розміром.

Для висаджування рослин в декоративних грунтах використовується спеціальна поживна підстилка.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma447 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Камені для прикраси

Камені вважаються самим простим і дешевим природним матеріалом. Вони ефектні і застосовуються в якості природних гротів. Однак не всі підібрані булижники підійдуть для оформлення акваріума камінням.

Аматори і фахівці підбирають декоративні елементи наступних видів:

 • вулканічного походження;
 • мармур, граніт та їх різновиди;
 • морська і річкова галька.

Щоб знайти вулканічний камінь, не обов’язково їхати в екзотичні країни. Вони вже давно успішно поставляються в зоомагазини.

Підійдуть також:

 • кварцит;
 • бурштин;
 • сланець;
 • порфір;
 • гнейс.

Для декорування акваріума камінням не обов’язково набирати важкі камені. Є легкі синтетичні варіанти. Модні легкі, завислі в товщі води, оформлені мохами і папороттю. Вони кріпляться до дна і стінок на прозорій потрібної довжини волосіні.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma448 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Корчі

Корчі можна вибрати в лісі і підготувати самим. У літературі є опис, як вибрати, виварити і підготувати корч для акваріума. Це дуже популярний декоративний елемент, який привносить певну родзинку в морський пейзаж. Деякі риби з задоволенням сточують корчі, вносячи різноманітність у свій раціон.

Але можна і купити. Найпопулярніша — мангрова. Це дерево популярне тим, що не гниє, не спливає, має гарну структуру і забарвлення. Нешкідливо для рибок.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma449 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Рослинність

Рослини бувають натуральні і штучні. Якщо акваріуміст віддає перевагу живим рослинам, то йому доведеться освоїти секрети їх вирощування, розмноження і обрізки. Любителі, знаючи особливості своїх вихованців, створюють цілі напівзатоплені сади.

Але штучна рослинність нітрохи не гірше і менш примхлива. Краще віддати перевагу добре зарекомендували себе фірм. Вони довше прослужать, виглядають натурально, нешкідливі для тварин.

Для кращого росту рослин використовуються спеціальні підгодівлі, які додаються у воду і не пригнічують решту мешканців водойми.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma450 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Задня стінка (фон)

Декоративний фон створює задній план акваріума. При вдало розрахованому дизайні, середній план плавно перетікає в фон, створює перспективу і деталізує ландшафт.

Декоративним фоном може служити:

 1. Плівка, наклеюється на зовнішню сторону задньої стінки. Сюжети найрізноманітніші. Від підводного саду до мультиплікаційних сюжетів.
 2. Плитка коркового дерева.
 3. Пластикові імітації.
 4. Об’ємні фони. Кріпляться зсередини судини. Але з часом можуть представляти небезпеку для мальків, дрібних рибок і тварин. Фон відклеюється від основи, тварини потрапляють всередину, не можуть самостійно вибратися і гинуть. Крім того дешевий пластик може виділяти у воду шкідливі речовини.

Інші види декору

Крім вищеописаних декоративних елементів існує ще маса варіантів.

У продажу є:

 1. Гроти: бочки, вазони, вази, декорації-укриття з мохом, норки, горщики.
 2. Замки, фортеці, кораблі, якоря, штучні корчі.
 3. Статуетки: зірки, восьминоги, медузи, вулкани, гриби, фігурки.

Для виготовлення декору своїми руками можна використати звичайний пінопласт.

Схема роботи з ним:

 1. З шматка пінопласту вирізається замок, скеля, камінь.
 2. Робиться випал лицьового боку, до появи невеликих пухирців.
 3. Поки поверхня розпечена, на неї наноситься цемент, алебастр або гіпс.
 4. Дочекатися повного висихання поверхні і зафарбувати золотою або сірою фарбою.
 5. Прикріплюється лицьовою стороною до акваріума.

Виготовлення «скарбниць» з гальки.

Ці цікаві деталі інтер’єру можна зробити зі звичайних камінців, підібраних на пляжі:

 1. Вибираються дрібні камені круглої форми і одного розміру.
 2. Заздалегідь підбирається необхідний малюнок.
 3. Камінчики склеюються по схемі за допомогою силіконового клею.

Таким чином створюються печери, мости, замки та фортеці. Якщо самим придумати форму об’єкта складно, то в інтернеті завжди можна знайти приклад роботи і поетапну схему виконання. Для прикраси підійдуть намистини з скла. Деякі умільці примудряються навіть виготовляти декоративні перлини.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma451 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Порядок робіт з оформлення акваріума

Перш ніж оформляти акваріум, необхідно ретельно продумати декор і закупити необхідні матеріали. Тільки після цього приступати до створення неповторного куточка водного світу.

Розглянемо порядок робіт по оформленню:

 1. На дно посудини за допомогою спеціальної лопатки з пластмаси викладається грунт. Зазвичай він розміщується кількома шарами: пісок, слідом — гравій великої і середньої фракцій.
 2. Розсипаються бактеріальні культури для рослин. Це особливий поживний шар.
 3. Місця, де плануються важкі об’ємні об’єкти, необхідно викласти пінопластом.
 4. Оформляється задній фон. Наклеюється зовнішня плівка або встановлюються штучні декорації.
 5. Оформлення внутрішнього простору. Викладаються камені, встановлюються корчі і декорації. Висаджуються рослини.
 6. Заповнення водою. Щоб струмінь води не розмивала ґрунт і не псувала акваріумний дизайн, рекомендується підкласти під неї плоску тарілку.
 7. Протягом перших двох діб перевіряється робота обладнання і цілісність ємності.
 8. Запускаються перші мешканці: равлики і креветки.
 9. Протягом тижня-двох йде встановлення біологічної рівноваги. Вода каламутніє, потім стає прозорою.
 10. Можна запускати риб.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma452 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Корисні поради

Для полегшення роботи новачкам слід звернути увагу на ряд корисних порад від досвідчених фахівців. Вони прості, але допоможуть уникнути багатьох неприємностей і на початкових етапах, і надалі.

При виборі, наповнення та оформленні акваріума слід врахувати:

 1. Якщо у вас приміщення невеликих розмірів, то краще всього підійде квадратний акваріум. Його можна розмістити в кутку або навіть посередині кімнати.
 2. Вітальня. Для неї найкраще підійде видовий дизайнерський водойма. Є варіанти без риб, виключно з декоративними елементами.
 3. Екосистема великих судин є більш стійкою, ніж дрібних.
 4. При митті акваріума не використовують хімічні засоби. Найкраще — тепла вода з оцтом.
 5. Замість совка для грунту можна використовувати обрізану пластикову пляшку.
 6. Іноді цікаві об’єкти фіксують на стінах або дні. Для цього використовується силіконовий клей.
 7. Грунт викладається з невеликим ухилом. Щоб він не змістився, його радять зміцнювати пластиковими терасами або камінням.
 8. Не варто застосовувати для оформлення природні раковини. З-за великої кількості кальцію, що виділяється у воду, вони змінюють її склад і жорсткість.
 9. Вибирайте декорації в акваріум з безпечних матеріалів.
 10. Декорації з лужних матеріалів робити заборонено. Вони змінюють хімічний склад води. Роблять її непридатною для риб.
 11. При виборі каменів слід відмовити від гострих країв. Вони можуть завдати травми рибам.
 12. Круглої банку задній фон не потрібен.
 13. Щоб укласти грунт кольоровими смугами досить вставити між ними картонні листи в якості обмежувачів, а потім їх висмикнути.
 14. Важливо правильно підібрати рослини. Іноді достатньо буде декількох недорогих найпопулярніших видів, щоб оригінально заповнити водний простір.
 15. Деякі рослини з потужною кореневою системою краще висадити в горщики або глиняні ємності, наповнені поживним грунтом. Надалі декоративне оформлення не буде псуватися, а рослина можна буде легко витягти і переставити.
 16. Щоб риби виглядали яскравіше, рекомендується темний відтінок грунту.
 17. Корчі з дуба не рекомендуються, ця деревина забарвлює воду.
 18. Власноруч зібрані камінці і мушлі перед приміщенням у водойму необхідно 5-10 хвилин прокип’ятити для дезінфекції.
 19. Окремі деталі акваріума, а також рослини типу моху, кріпляться прозорою волосінню або затискачами.
 20. Необхідно заздалегідь вибрати риб, яких ви хотіли б придбати. Дізнатися все про особливості їх змісту. Зупинитися тільки на видах, які уживуться разом і мають схожі умови утримання.
 21. Після покупки риб необхідно тиждень витримати на карантин в окремому акваріумі. Робиться це для того, щоб не занести в нього інфекцію і не погубити інших мешканців.
 22. Статуеткам, амфорах, пам’яток та замків, поміщених в акваріум, потрібна регулярна чистка.
 23. Параметри води слід постійно вимірювати і підтримувати.
 24. При виборі акваріума і оформленні обов’язково слід враховувати зручність обслуговування. Треба пам’ятати, що прибирання, чистка, підміна води може займати багато часу. Інакше водойма ризикує перетворитися в болото.

oformlenie akvariuma svoimi rukami: primery, maket uglovogo akvariuma453 Оформлення акваріума своїми руками: приклади, макет кутового акваріума

Відео про акваріумах

З цього відео ви дізнаєтеся, як самостійно створити і оформити декоративний кімнатний водойма.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради