Вирощуємо агаву в домашніх умовах: базові правила догляду за рослиною

vyrashhivaem agavu v domashnikh usloviyakh: bazovye pravila ukhoda za rasteniem41 Вирощуємо агаву в домашніх умовах: базові правила догляду за рослиноюАгава – ефектний сукулент з пустельних регіонів Мексики. Оцінивши фото екзотичної рослини, важко уявити його в ролі декоративного кімнатного «мешканця». Адже здається, що воно створене тільки для суворих диких умов. Але ні – багато сорту культури успішно піддаються одомашненню. Головне – створити для них сприятливі умови, а для цього потрібно розібратися у всіх деталях обслуговування агави: полив, температура, грунт, підживлення, пересадка, розмноження і профілактика захворювань.

Освітлення, грунт і температура

Три базові чинники, від яких першочергово залежить успіх окультурення будь-якого виду агави: якість ґрунту, характер освітлення та показники температури.

Так як дикої батьківщиною всіх представників сімейства Спаржевих, до яких і відноситься агава, є місцевість з піщано-кам’янистим ґрунтом, то і в домашніх умовах грунт повинен бути відповідним. Краще всього використовувати суміш піску, а також листової і дернової ґрунтів. Для посилення дренажних якостей у готовий субстрат рекомендується додати трохи цегляної крихти.

Світло для агави вкрай необхідний – в тіні вона починає швидко в’янути. Тому рослина найкраще селити на південних і південно-східних сторонах житла.

Увага! Світловий день для агави не повинен бути менше 10 годин, тому в зимовий час, коли починає рано темніти, її рекомендується переміщати ближче до штучних джерел світла.

Агава прихильна до спеки і погано переносить холод, тому оптимальні показники температур влітку – в рамках 22-30 градусів, а взимку – не нижче 18-19 градусів.

vyrashhivaem agavu v domashnikh usloviyakh: bazovye pravila ukhoda za rasteniem42 Вирощуємо агаву в домашніх умовах: базові правила догляду за рослиною

Полив і підживлення

Поливати агаву потрібно помірно. Як будь-яка пустельна культура, вона не потребує великих обсягах вологи. З початку весни і до перших днів осені, поки триває період вегетації, рослину слід поливати 2 рази на 10 діб – за цей проміжок субстрат повинен просохнути на 70-80%. З жовтня до кінця зими можна скоротити поливи до 1 разу на 30 днів. Обприскувати агаву не треба, їй цілком підходить звичайний рівень вологості в житлових будинках.

Рада. Слідкуйте, щоб в горщику не застоювалася вода: через заболочення субстрату рослина почне гнити.

Підгодовувати агаву слід тільки в період вегетації: у весняні і літні місяці – 1 раз в 14 днів, а на початку осені – 1 раз в 30. Ближче до похолодання підгодівлю можна зупиняти. В якості добрив краще задіяти мінеральні концентрати для сукулентів, в них має бути мінімальний вміст азоту. Підживлення проводять паралельно з поливом.

Посадка і розмноження

Для посадки агави в домашніх умовах краще всього використовувати широкий керамічний горщик з дренажними отворами на дні. Процедура не вимагає великих зусиль:

vyrashhivaem agavu v domashnikh usloviyakh: bazovye pravila ukhoda za rasteniem43 Вирощуємо агаву в домашніх умовах: базові правила догляду за рослиною

 • Насипте на дно горщика подушку з гравію і дрібних камінців.
 • Закрийте шаром субстрату.
 • Акуратно помістіть рослину в горщик, не сильно заглиблюючи кореневу шийку. Вона повинна залишитися над поверхнею грунту. Насипте субстрат, але не уплотняйте шар – це заблокує доступ кисню до коренів.
 • Зафіксуйте розетку, обклавши її камінцями.
 • Зверху насипте захисний шар з піску, черепашок і дрібного гравію.
 • Рада. Поки агава не досягне піку свого розвитку, її рекомендується пересаджувати кожні 12 місяців. Після подолання точки максимального зростання (як правило, після 5 року життя) – 1 раз на 3 роки.

  Агава не здатна цвісти в домашніх умовах, тому найбільш доступний тип її розмноження – живцювання:

  • відокремте від розетки один лист і обробіть зріз деревним вугіллям;
  • через добу поглибите держак в суміш піску і торфу;
  • через місяць пересадіть вкорінений відросток в окремий горщик.

  Хвороби і шкідники

  Головні вороги агави серед комах – червці, трипси і щитівки. Перші із ґрунту проникають у коріння рослини і живляться його соком, з ними можна боротися тільки спеціальними хімічними препаратами. А ось щитівки і трипси вражають листя. Щоб позбавитися від них на ранніх стадіях, протирайте листя агави пивним або спиртовим розчином.

  vyrashhivaem agavu v domashnikh usloviyakh: bazovye pravila ukhoda za rasteniem44 Вирощуємо агаву в домашніх умовах: базові правила догляду за рослиною

  Але найбільшу небезпеку для рослини представляють несприятливі умови утримання. При неналежному догляді відразу ж виявляються такі хворобливі симптоми:

  • листя стали млявими і зморщилися – надмірне зволоження ґрунту;
  • пожовкло кінчики – в субстрат потрапляє велика кількість кальцію;
  • рослина втрачає м’ясистість – недостатньо вологи;
  • стагнація в зростанні розетки – низький рівень освітлення;
  • рослина покрилося темними бурими плямами – сукулент отримує більше сонячних променів, ніж йому необхідно в даний період.

  Також розетка агави може покриватися сірою або чорною гниллю – це прямий показник надлишку вологи в субстраті, так і в повітрі приміщення. З гниллю допоможуть впоратися протигрибкові препарати.

  Тепер ви знайомі з головними особливостями догляду за агавою і можете бути впевнені, що вирощування цієї культури в домашніх умовах під силу навіть не дуже досвідченим садівникам. Враховуючи всі нюанси обслуговування, від звичайного освітлення до боротьби з хворобами, ви зможете виростити красиву екзотичну культуру, яка стане родзинкою вашого саду.

  А ви вирощували агаву на своєму підвіконні?

  Агава: відео

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради