Масляна в 2020 році: дата святкування

 Масляна в 2020 році: дата святкування

Не кожен житель нашої великої країни знає, чому щороку, хоча б раз в тиждень бабусі пропонують покуштувати млинці з різноманітною начинкою. Звичай, пов’язаний з Масляною прийшов до нас ще дуже далекі часи. Коли більша частина населення нашої держави дотримувалися язичництва та інших релігій, тиждень Масляної відзначали напередодні Великодня. Нічого не змінилося і в сучасному світі: день святкування все ще безпосередньо залежить від Пасхи.

Так як ми знаємо, що цей день також не зафіксовано в календарі України, то цілком неважко здогадатися, яким саме питанням задаються жителі нашої країни. Сьогодні поговоримо докладніше про те, коли в 2020 році чекати млинців, спалювання опудала і веселих розважальних заходів. Варто відзначити, що не тільки старше покоління із задоволенням ходить на подібні масові гуляння, але й підростаюче покоління. Шкода, тільки, що діти не зовсім розуміють, що саме святкують дорослі.

Походження звичаю

Вчені по всьому світу, які займаються дослідженнями стародавніх звичаїв і ритуалів вже давно поставили собі за мету довідатися, як з’явився свято. Варто відзначити, що подія мають різні найменування, наприклад у багатьох країнах світу його іменують не інакше як «Сыроясная тиждень». Одне тільки назва говорить сама за себе: цей тиждень можна вживати тільки ті продукти і страви, які не проходили термічну обробку.

 Масляна в 2020 році: дата святкування

Вчені виділяють кілька факторів, які призвели до появи такого події:

 • смерть старої людини і народження дитини;
 • популярність;
 • пам’ять про померлих і загиблих.

Для того, щоб земля на наступний рік залишилася родючої, є звичай спалити спеціальне опудало, яке спеціально шиють майстрині зі старих ганчірок і клаптиків. Таким способом люди проганяють зиму і запрошують весну знову зайняти свої лідируючі позиції.

Варто відзначити, що така прикмета поширювалася не тільки на землю, але і на молодих хлопців. Мова йде про довгоочікуване заміжжя женихів. Якщо в цей день вони вирішувалися прокотитися з високої гірки на санчатах, то чекати їм у майбутньому році поповнення в сімействі, а дівчатам — швидкого заміжжя.

Звичайно ж, не можна забувати і про батьківський день, який випаде на першу суботу після початку Масляної. У цей день багато жителів нашої країни згадують померлих родичів, приводять в порядок могилки на кладовищах. Ті, хто ще не втратив свого близької людини, обов’язково проводить час разом зі своєю сім’єю і близькими людьми. Варто відзначити, що після скромного застілля не прийнято прибирати залишки їжі зі столів — вважалося, що їжу вночі випробують духи померлих, а в подяку за смачне частування сім’ю чекає благополуччя і успіх в майбутньому році.

Чи знаєте ви, що звичай їсти млинці з різноманітними начинками в цей день, з’явився зовсім не у слов’ян. Історики відзначають, що ця традиція є даниною поваги до померлих родичів, які заблоговременно покинула цей світ. Саме тому багато бабусі до сих пр роздають млинці з різними начинками, примовляючи, щоб гості вшанували пам’ять померлих рідних і близьких.

 Масляна в 2020 році: дата святкування

Гоніння

Варто нагадати, що у радянські часи подібні свята вважалися серйозним порушенням закону, а з усіма подібними звичаями і традиціями боролися за допомогою ссылк в місця не настільки віддалені. Все це пов’язано з тм, що Масляний тиждень довгий час вважалася ознакою язичницької віри. Саме її існування та процвітання не могли дозволити уряду нашої держави влаштовувати гучні заходи. Однак часи змінюються, і тепер практично в кожному місті Російської Федерації, на головній площі влаштовуються урочисті концерти з виступами місцевих колективів.

Багато вчених, які практично все своє життя витратили на вивчення традицій і звичаїв свята говорять про те, що здавна після Масляного тижня практично відразу наступав самий складний і суворий піст у році. Саме з цієї причини люди намагалися в цей день «наїстися про запас, щоб з лишком вистачило на важкі випробування.

Масляний, М’ясопусна тиждень

Обов’язково враховуйте при складанні раціону харчування на Масляний тиждень, що в цей період прийнято їсти млинці з різноманітною начинкою, молочні каші і рибу. На жаль, від м’яса вже доведеться відмовитися, оскільки вже починають вступати в силу деякі обмеження Великого посту.

 Масляна в 2020 році: дата святкування

Святковий тиждень поділяють на дві частини:

 • понеділок, вівторок, середа – Мала Масляна;
 • четвер, п’ятниця, субота і неділя – Велика Масляна.

Кожен день тижня під час масниці несе свій особливий сенс, тому слід дотримуватися деяких правил:

 • Понеділок. У давні часи В цей день молода наречена могла відвідати рідну домівку. якщо батька у дівчини не було — вона могла відправитися в дім до батька свого нареченого, щоб він став названим батюшкою. Варто відзначити, що ні один чоловік не повинен був відкинути побажання дівчини. Цього не відбувалося: така честь випадала далеко не кожному, такий вчинок вважався дуже сміливим і заслуговував поваги. На таку зустріч дівчина собрается і готується заздалегідь: пече млинці, доїть корову, щоб названий батько випив свіжого молока.
 • Вівторок. Тут вже «виходять на полювання» молоді люди. Вони проходять через все село і заглядають у вікна. Звідки виходять прекрасні аромати свіжоспечених млинців, на думку хлопця — там і доля його чекає.
 • Середовище. За вже сформованою традицією в цей день теща пече млинці для свого улюбленого зятя. Чоловік же не має виявляти свого невдоволення, інакше він може накликати біду в дім. Саме тому багато жінок, які недолюблювали своїх зятей, спеціально сильно солили або перчили частування.

 Масляна в 2020 році: дата святкування

 • Четвер. В цей день молоді господині вже закінчують забиратися в будинку, прагнуть швидше зібратися і втекти на площі в пошуках різноманітних розваг. Проводилися різні конкурси, масові розіграші, чоловіки прагнули показати свою силу за допомогою кулачних боїв. Саме в цей день молодь могла без докорів совісті стрибати через багаття, не переживаючи, що на них будуть косо дивитися старші покоління.
 • П’ятниця. Теща разом зі своїми подругами і родичами завдає візит в будинок своєї дочки. Звичайно ж, млинці вже повинна піч молода дружина, чоловік у цей час. як правило, намагається всіма можливими способами втекти з дому, щоб не вислуховувати численні докори від названої «мами».
 • Субота. Ті, хто ще зовсім недавно зв’язав себе узами шлюби, запрошують до хати всіх гостей, родичів, друзів і рідних. За урочистим столом, на якому обов’язково повинні стояти млинці, вимовляють хвалебні промови на користь молодої дружини, навіть якщо млинці зовсім не смачні. Вважалося, що це лише буде мотивувати хазяєчку навчитися готувати ще краще.
 • Неділя. В останній день Масляного тижня на площах збираються масові гуляння, звідусіль грає гучна музика і звучить сміх дітей. Саме в цей день спалюють те саме опудало, яке на початку тижня зшили із залишків тканини вправні майстрині. Дорослі люди можуть дозволити собі випити кухлик меду, а дітям пропонують гарячий чай з цукром. Після гучних святкувань, люди розходяться по домівках, де починають готуватися до Великої Великодня.

 Масляна в 2020 році: дата святкування

Масляні ворожіння

Чи знаєте ви, що в Масляний тиждень кожен бажаючий може провести ворожіння, щоб хоч трохи відкрити завісу своєї майбутньої долі? Робити це дозволено в будь-який день тижня.

 1. На нареченого. На вікно в бік вулиці вішають мокрий рушник. Якщо з ранку рушник висохло — можна починати готуватися до весілля. Якщо замерзло — залишатися дівчині вдовою.
 2. За млинців. Якщо хазяєчці вдалося випекти перший млинець «не комом», то незабаром прийдуть гості. Якщо ж продукт намертво прилип до посуду — ще як мінімум три роки не чекати поповнення в сімействі.
 3. По начинці. Ні для кого не секрет, що багато господині в цей тиждень готують величезну кількість різноманітної випічки. В тому числі і млинці з усіма можливими начинками. Коли в будинок приходили гості, дівчина пропонувала своєму коханому вибрати з запропонованих млинчиків, які лежать на тарілці, тільки один. Якщо молодий чоловік витягував млинець з начинкою з риби — бути йому рибаком. Якщо з червоною ікрою — скоро буде довгоочікуване поповнення в сімействі. Якщо з м’ясом — життя належить сите й щасливе. А ось якщо витягнув він порожній млинець, то і доля буде такою ж.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради