Буде чи переведення годинників в Росії до 2020 року

За багато-багато років до переведення стрілок годинника, то на годину вперед, то назад, все грунтовно звикли, як і до фраз: «з завтрашнього дня спати на годину довше!» або «Знову на годину раніше вставати. Ненавиджу…».

Проте вже майже десять років наша країна живе без подібних змін. Добре це чи погано? І навіщо в цілому придумали цей перехід з зимового на літній час і навпаки? Давайте розбиратися.

Будемо переводити годин у 2020 році?

53177d6c2c0275b572e6c54a464cef0d Буде чи переведення годинників в Росії до 2020 року

На початку 2019 року провели опитування серед росіян, у ході якого 66% респондентів підтримали повернення на чергування зимового і літнього часу. Але, ще до цього, мало не щороку, то одна депутатська фракція, то інша, виступала з ініціативою повернути все як і раніше. Правда, в останній раз – якраз навесні 2018-го — і зовсім трапився конфуз: не порадившись зі своєю партією, «запалив» один з едросовцев. Природно, приклавши до свого проекту поправок в закон пухку стос відповідних досліджень і зібраних у населення підписів.

Звичайно, ідея була прокачена зі свистом, однак питання став підніматися частіше, ніж це було раніше. А у нас, як відомо, диму без вогню не буває – не виключено, що найближчим часом щось зміниться в цьому плані.

Проте щодо 2020 року подібне малоймовірно: такі рішення навіть якщо і будуть прийняті, впроваджуються дуже туго і тривалий, так що менш ніж через рік-два якихось зрушень чекати в цьому відношенні, думається, не варто.

Навіщо взагалі переводять стрілки годинника

Практика чергування «зимового» і «літнього» часу колись була придумана в північних широтах Європи та Америки в момент бурхливого економічного і технологічного розвитку. Коли прийшло усвідомлення, що електрика – штука дорога, а сонце, в свою чергу – абсолютно безкоштовна, тому вибір, коли тільки це можливо, на користь останнього – очевидний. На території нашої країни історія цієї практики досить своєрідна і терниста. І щоб розуміти суть проблеми і ставлення до неї тут, цей момент варто вивчити детальніше.

620bb1d2da80b11d3259151844e2740f Буде чи переведення годинників в Росії до 2020 року

Споконвіку на Русі жили по сонечку – на його положення відносно горизонту орієнтувалися, будуючи графік свого дня. А також на час дзвону дзвонів на церквах. У 19 ст. в зв’язку з бурхливим розвитком залізничного транспорту, а також з налагодженням куди більш тісних економічних зв’язків між губерніями всіх «зачесали» під одну «гребінку» — петербуржскую. Столичне час для всіх протримався без змін аж до лютневої революції 1917 року, коли слідом за західними країнами націлилися на економічність, а також стали більше думати про комфорт простих громадян, ввівши зміну літнього та зимового часу.

Тоді почали переводити восени стрілки годинника на годину назад, а влітку – вперед. І така практика, багато в чому спирається на весняне і осіннє рівнодення, протрималася аж до 1924 року. Потім до 30-х років про це забули. Але, незабаром знову вирішили зрушити – тепер вже на годину вперед, і назвали все це «декретним часом». Правда, без чергувань. У 1981-му, в складне дефіцитний час, коли занепад вже планомірно освоював Союзом, про перехід знову заговорили, причому вирішили настояти на регулярній зміні літнього та зимового часу. До цієї пори, до речі, натуральне поясний час у центральній частині країни показники на практиці випереджали вже на 2 години.

b3a5e37fd90a0e89f4ed3efde44f6aff Буде чи переведення годинників в Росії до 2020 року

На початку 90-х все не могли вирішити: чи привести положення справ у відповідність з природним ходом речей, то знову повернутися до звичного «декретному часу». Однак в 2011 році Дмитро Медведєв, президент Росії, скасував перехід на зимовий час – країна навесні перейшла на літній, так там і залишилася. Але, і це здалося незручним, тому через три роки пішли усім світом на зимове, але, все одно без сезонної зміни.

З того часу дискусії з приводу плюсів і мінусів переведення стрілок годинника піднімаються з завидною періодичністю. Причому аргументів «за» і «проти» вистачає у опонентів із обох сторін.

Переваги та недоліки зміни літнього та зимового часу

8ec2cdc0155dbd0da973c1c001f576c3 Буде чи переведення годинників в Росії до 2020 року

«Реформа часу», як її голосно назвали влади, встановивши для всіх нас розчерком пера поточне положення справ, пішла від класичного поясного часу, загальноприйнятого для всієї планети, виділила в Росії 11 часових зон і встановила єдиний зимовий для всіх. Все це народилося не на порожньому місці – як водиться, довго збирали статистику, влаштовували опитування громадської думки і завантажили тематичними дослідженнями медиків та економістів усіх напрямків.

З’ясувалося, що часовий збій у жовтні і березні «негативно впливає на стан здоров’я та психіки громадян, часто стає причиною диссинхронных розладів і депресії». Коли ж переклад скасували, з’ясувалося, що «медведєвська» перманентно літній час – штука вкрай незручна, так як взимку люди завжди затемна вранці збиралися на роботу, діти йшли у садочки та школи і сутінках і т. д.

Однак і безальтернативний перехід на зимовий час далеко не всім сподобався. Так, дійсно, взимку стало якось легше, якщо, звичайно, для наших широт з їх сонячною активністю таке порівняння в принципі стосовно. Правда, влітку сонце встає задовго до того, як люди прокидаються з природного режиму дня, відверто заважаючи відпочивати, порушуючи тривалість сну і його якість. При цьому і ввечері, не встигнеш прийти з роботи – як всі! — небесне світило тисне на вимикач і залишається лише направляти стопи «під телевізор», а то і зовсім – спатоньки…

Люди нарікають: «Коли ж жити? Якщо весь час темно…». Звичайно, не всі незадоволені – рекламникам і телевізійникам, як свідчить статистика, це вкрай вигідно: за час з 2014 року аудиторія біля блакитних екранів стала проводити набагато більше часу, ніж раніше.

da6ba228922df126c4a88fe01754c624 Буде чи переведення годинників в Росії до 2020 року

Якщо ж відійти від лірики і перейти до фізики, в умовах нашої актуальної економічної ситуації підстроювання часу під поточну сонячну активність, можливо, була б не зайвою. Правда, це тільки з точки зору банальної логіки, оскільки ніяких досліджень по країні на цей рахунок ніколи не проводилося. Отже, сказати однозначно, що переведення годинників заощадить бюджету от стільки-то і стільки-то, поки не виходить.

Що ж стосується думки психологів та лікарів-сомнологи, вони нарікають, що такий різкий перехід з зимового часу на літній у більшості людей викликає збій в роботі «внутрішнього годинника» — біологічних, які визначаються індивідуальними потребами у сні, звичкою до певного режиму. Як тривалості нічного відпочинку, так і часу відходу на нього, а також пробудження. Дійсно, хто застав ще часи щорічних сезонних переходів із зимового на літній час, прекрасно пам’ятають, як важко було кожен раз «перебудовуватися». Протягом декількох тижнів після перекладу все ще ходять, наче сонні мухи вранці. Або ж навпаки, ніяк не можуть заснути ввечері.

Сучасна практика переведення годинників у світі

e3bb35971613388b5a6881fa51267b8b Буде чи переведення годинників в Росії до 2020 року

На даний момент розклад з сезонними перекладами стрілок у світі такий: практично на всій території США, Канаді, Новій Зеландії, в деяких регіонах Австралії, Африки і Південної Америки переключаються з зимового на літній час і навпаки постійно. В Японії від цього відмовилися ще в 50-х, а що стосується екваторіальних і багатьох субтропічних країн, там навіть проблема така ніколи і не стояло – з сонечком і тривалістю світлового дня у них і так все чудово.

В Європі дуже довго практикували переведення годинників. Однак наприкінці 2018 року фіни підписали масштабну петицію до Єврокомісії за те, щоб скасувати цю практику. Там довгий час досліджували ситуацію і збирали думки громадян, після чого зробили висновок, що шкоди від сезонного переведення значно більше, ніж користі. Єврокомісія дану ініціативу ще тоді схвалила і винесла на обговорення в Європарламенті. І немає ніяких підстав вважати, що рішення буде відхилено.

Хоча, навіть після цього, як відомо, воно має пройти процедуру ратифікації всіма країнами-учасницями, а крім того всі вони повинні будуть самостійно вирішити, всередині себе, яка саме з парадигм – літня чи зимова – їм ближче, і переходити на стабільний час кожна індивідуально. У розрахунок збираються приймати, як думки громадян, так і специфіку широти розташування, інші нюанси. Приблизно 80% населення Європи при цьому за перехід на однаковий час протягом усього року.

Відео

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!